"Käräjäoikeudessa ei kuitenkaan löytynyt näyttöä siitä, että työntekijän työssä olisi ollut moitittavaa. Johtaja joutui maksamaan haukutulle työntekijälle 600 euroa vahingonkorvauksia."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62162-hs-pomo-haukkui-laiskaksi-600-eu-vahinkorvausta
Olisin sanonut pomolle tuossa tilanteessa että
-Suksi sinäkin vitun pelle helvettiin, mene mulkku pöytäs ääreen haisemaan.
Ei ois meinaan enää tullu aukomaan päätään, olisin vielä mustuttanut että ketkäs
ne tätä firmaa pystyssä pitää.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62162-hs-pomo-haukkui-laiskaksi-600-eu-vahinkorvausta
Olisin sanonut pomolle tuossa tilanteessa että
-Suksi sinäkin vitun pelle helvettiin, mene mulkku pöytäs ääreen haisemaan.
Ei ois meinaan enää tullu aukomaan päätään, olisin vielä mustuttanut että ketkäs
ne tätä firmaa pystyssä pitää.
Vastaukset 19
Vanhimmat
"Olisin sanonut pomolle tuossa tilanteessa että
-Suksi sinäkin ***** pelle helvettiin, mene ****** pöytäs ääreen haisemaan."
Jos alainen tulee tuollaisia sanomaan, saa ottaa verokorttinsa takaisin tarpeettomana. Johtajalle ja työpaikalle on oltava lojaali.
Työntekijä teki viisaasti, kun ei huutanut ja kiroillut. Ei olisi korvausta loukkauksesta saanut, jos olisi vastannut pelkällä v....tuilulla pomolleen!
Mutta riskihän siinä on, kuinka työt jatkuvat. Ja yleensäkin työnantajat miettivät pariin kertaan, kannattaako palkata ketään vakituiseen työhön.
Oman firman johtaminen sopinee parhaiten sellaisille, jotka eivät kestä muitten huomautuksia!
Kukas ne työt sitten tekee? Oletko oikeasti noin tyhmä ja ylimielinen?
Joku reservin luutnantti varmaan? Mä en tippakkaan kunnioita teitä näennäisen auktoriteetin nojalla pätemään tulevia pikkudillejä.
Lakikin vaatii työntekijää olemaan ehdottoman lojaali työnantajalleen.
"Jos alainen tulee tuollaisia sanomaan, saa ottaa verokorttinsa takaisin tarpeettomana."
Miksi.. kyllä mulkuille saa sanoa päin naamaa, olkoon se kuka tahansa.
Ne on ne perseennuolijat ketkä pelkää ja mielistelee kaikkia.
Pomo/johtaja, turha virka, mitä nyt yritää järjestää toitä ja maksaa palkan, muuten älköön näyttäytykö työmaalla, en edes halua nähdä, lähden muualle jos tälläinen herra tulee kohti.
Sinunlaiset sörsselssönit on idiootteja ja perseennuolijoita, töissä tehdään töitä eikä mielistellä pomoja tai jauheta paskaa.
KOVAT Duunarit tekee mitä pitää, lässyttäjät kuin sinä olette vain raskas taakka kaikille, HAHA
Niin no, palkkaa maksava työntekijänä omassa firmassani en pitäisi itseäni täysin turhana.
Tosin uskallan väittää, että esim. eräässä Korealaisomistuksessa olevassa puulaakissa kolme neljästä "pomosta" on pelkkä rasite.
Ja paskat. Työntekijänä en ole vähimmässäkää määrin lojaali yhdellekään pomolle. Enkä muuten millekään työpaikallekaan. Jos en tule pomon tai työkavereiden kanssa toimeen tai firman toiminta haisee omaan eettiseen näkemykseeni verratessa niin lähden menemään. Olen kävellyt ulos parista kymmenestä firmasta ja saanut likimain saman verran potkuja, eli olen käynyt riitelemässä vajaassa 50 firmassa jo tähän mennessä, yhteenkään en ole jäänyt töihin.
Eine reich eine fuhrer!!!
Hah, kuinkahan pitkään tämäkin lusmu sai jatkaa työssään. Ja voipi olla, ettei töitä enää heru paikkakunnalta kun nimi on kirinyt muiden yrittäjien tietoon. Mikään ei ole tyhmempää kuin ruveta tukkanuottasille pomon kanssa, etenkin kun pomo on yleensä aina oikeassa.
Olis sanonut pomolle että TURPA KIINNI, ALA VETÄÄ!!, täällä ei mitään urakalla tehdä, eikä tulla tekemään.
Olis sanonut noin
Tämä sakko olisi pitänyt aikoinaan antaa Helsingin yliopiston kemianlaitoksen pääsiivooja Sirpa Tikkuselle. Siinä on vasta mulkero muija. Onneksi se yksi "golgatan olga kuoli syöpään ja palaa tällähetkellä helvetissä.
Ei se pomo suotta hauku. On saatava aikaiseksi enemmän kuin kilpailevan firman työntekijä. Muuten ei ole kauaa hommia.
Vain kova duunari voi esittää mielipiteitään ilman lopputiliä. Työllistäminen ei ole pakollista kenellekään.
Mitä väliä sillä on jos saa lopputilin? Sitä vapautuu työelämän kahleista joksikin aikaa ainakin ja voi jopa saada tilaisuuden nykäistä elämänsä ulos Suomesta ja ulkomaille. Mikään työpaikka ei ole pomolle nöyristelyn arvoinen. Eikä työelämä itsessään ole minkään arvoinen asia, työttömällä kun on kivempaa ja enemmän vapaa-aikaa.
Itse en anna työpaikalle enkä työelämälle minkäänlaista arvoa. Jokainen itseään pomona pitävä saa minun puolestani suksia vittuun.
Hah! "Ulkomaille"... Mihinkä menisit? Ei löydy monta maata josta saa parempaa palkkaa kuin Suomessa.
Niissä joissa saa, puhutaan kieltä jota suomalaiset eivät osaa.
Laiskana pois potkittu tuskin on kovin haluttu yhdelläkään työpaikalla maasta riippumatta.
Vaihtoehtoja on kuule monta, mm. Norja, Kanada, Ruotsi, Tanska, sitten vielä liuta EU-maita ja bonuksena Uusi-Seelanti. Kaikkialla osataan perusenglanti tarpeeksi hyvin, että sillä pärjää. Ruotsissa ja Norjassa pärjää junttiruotsillakin.
Itse asiaa mulla on asunnon ja työpaikan haku käynnissä mainitsemissani maissa, pois lukien Euroopan suunta ja Uusi-Seelanti.
Tarkoitus on muuttaa pois Suomesta ja lopettaa veronmaksu Suomeen kokonaan.
Jos Eurooppa ja Uusi-Seelanti eivät käy, niin jäljelle jää Kanada. Muista tarkistaa, että et muuta ranskaa puhuvalle alueelle.
Kannattaisi etsiä ensin työpaikka ja sitten vasta asunto. Asunnon saa kaikkialta heti, mutta työpaikka on pitkäaikaistyöttömällä lujassa. Et kai sinä muuten muuttaisi?
Mitenkö se voi olla että työnantaja EI sa puutua?
Siis olenko sairas koska minä olisin kyllä hyväksynyt kritiikkiä jos olisin tehtnyt huonot työttä.
Suomi on ihana maa peräkammarapojille.