hintaluokka noin 23-28 000 euroa.
Aion pitää kauan, kuten nykyistäkin yli 10 vuotta.
Mikä merkki,
ajoa noin 15 000 km/v mutta lähes kaikki matjat 100-200 km yhteen menoon
Vw.. Skoda.. Ford.... Nissan ........... Kia..........Hundai, onko muita.
ei ranskalaisia pösö, citroen, tms.
Aion pitää kauan, kuten nykyistäkin yli 10 vuotta.
Mikä merkki,
ajoa noin 15 000 km/v mutta lähes kaikki matjat 100-200 km yhteen menoon
Vw.. Skoda.. Ford.... Nissan ........... Kia..........Hundai, onko muita.
ei ranskalaisia pösö, citroen, tms.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos aiot ajaa automaatilla kymmenen vuotta, unohda ensimmäiseksi kaksoiskytkentävaihteistot. Niillä on usein vaikeuksia jo takuuaikana. Valitse siis ns. perinteinen automaatti ja vaihda sen öljyt 60 tkm välein.
Miksi muuten otat harmiksesi automaatin jos ajat 100-200km matkoja? Eihän vaihteita tarvitse edes vaihtaa maantieajossa.
Uusi Skoda Octavia manuaalina, tilaa rittää eikä ole ruostuvaa sorttia.
MB E 200 CDI -06 - 08 varmaan osuu tuohon hintahaarukkaan.
Tai 220, jos kaksisatasta ei ole farkkuna, paha sanoa...
Samoin 5-sarjan bmw (e6x) ja 3-sarjalaisen (e9x) voit saada -08/-09.
Tietysti, kannattaa katsoa että löytyy xenonit ja neliveto jos kauan meinaa pitää.
Itse en pidä kuin puolet tuosta ja silti molemmat on seuraavan auton kriteereitäni.
Ranskalaisia on vielä yksi merkki, Renault. Se oli TM:n farmaritestissä kakkosena.
Getragin EDC löytyy 110 hv:n dieselin yhteydessä. Nissanissa on Renaultin moottorit.
Mutta kysy tarjouksia ja koeaja. Minä olen sen verran nirso että VW tai Renault ovat ne merkit jotka kiinnostavat. Muut eivät oikein herätä omistamisen halua, ne ovat jollekulle toiselle tarkoitettuja autoja.
Volkkarin tappioksi päätyi se että niissä on vain kahden vuoden takuu, ja niissä on ollut ongelmia. Renaultissa on neljän vuoden takuu, ja ongelmat ovat kymmenen vuoden takaisissa malleissa. Kannattaa vertailla, oheisessa vertailussa Skoda (pärjää huonommin) on isommassa luokassa kuin Megane.
http://www.used-car-report.com/index.php?id=13&no_cache=1
Pysy ehdottomasti erossa VW-ryhmän ajopeleistä -> Skoda, VW, Seat jne... Ovat nykyisin aivan surkeita vikapesiä.
www.vagarena.fi
Tuolta löydät omistajien ongelmia ko. automerkeistä, jos ei moottorit hajoa, niin vaihteistot sitten vuorollaan...
Pysy ehdottomasti erossa VW-ryhmän ajopeleistä -> Skoda, VW, Seat, Audi. Ovat nykyisin aivan surkeita vikapesiä.
Kerta täältä sitä täytyy kysyä, niin osuvin merkki lienee Kia.
Siis uutena? Olisin ehdottanut Opel Insigniaa, mutta tuolla rahalla saa ehkä jonkin hikisen perus mallin vaan.. Tomaatti tuo lisähintaa heti..
http://www.nettiauto.com/dodge/challenger/5493967
Ostamalla uuden auton, maksat esimerkiksi 12 vuodessa arvonalennusta noin 25000 euroa.
Tuossa ajassa bensaan menee 21000 euroa.
Ostamalla challengerin, arvonalennus on nolla, mutta bensaan menee 46000 euroa.
Kummalla on sitten hauskempaa....
Vaikka et ranskalaista halua hankkiakaan, niin kerron kuitenkin, että minä olen ajanut bensa C5 automaattifarkulla nyt 200.000 km. Ikää autolla on 8 vuotta. Kuluvaa osaa on vaihdettu, mutta muuten meno on ollut yhtä huoletonta kuin edellisellä Accordillakin. Tai oikeastaan vielä huolettomampaa, koska ruostumisesta ei ole ollut murhetta.