Johtuu siitä että köyhyys määritellään suhteelliseksi köyhyydeksi. Esim. jos kaikkien suomalaisten käytettävissä olevat reaalitulot nousevat 50% ei köyhyys vähene yhtään vaikka tulot huimasti nousivat.
Sensijaan jos maahamme tulisi syvä lama ja tulot vähenisivät 10-20% paitsi köyhillä vain 5% niin köyhyys vähenisi koska tuloerot pienenisivät.
Kuten huomaatte köyhyyden vähentyminen edellyttäisi suurta lamaa, silloin tuloerot pienenee kun pääomatulot romahtavat.
Sensijaan jos maahamme tulisi syvä lama ja tulot vähenisivät 10-20% paitsi köyhillä vain 5% niin köyhyys vähenisi koska tuloerot pienenisivät.
Kuten huomaatte köyhyyden vähentyminen edellyttäisi suurta lamaa, silloin tuloerot pienenee kun pääomatulot romahtavat.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei Suomessa köyhiä ole, oikein hyvinsyöneen näköisiä ovat. Todelliset köyhät näkevät nälkää.
Todelliset köyhät asuvat luolissa ja syövät rottia.
Lähimmät köyhät löytyvät intiasta.
Suomessa ei ole työttömyyttäkään ja jos työtön se on aina oma syy.
Kyllä minä tiedän kun olen akateeminen. Jaahahs nyt täytyykin ottaa lääke.
Tacck.
Suhteellisen köyhyyden poistaminen on vaikeaa. Pysyvästi syrjäytyneitä ei voi työllistää, joten he pysyvät köyhinä joka tapauksessa.
Köyhyyttä saadaan kuitenkin vähennettyä kohtalaisen helposti. Se järjestyy ihan sillä, että meille työttömille järjestetään töitä ja ruvetaan maksamaan palkkaa. Pelkkä jälkimmäinenkin kyllä kelpaa joksikin aikaa :-)
Samoin järjettömän suuruisia johtajanpalkkoja leikkaamalla saadaan suhteellista köyhyyttä vähennettyä. Ei ehkä kovin paljon, mutta hiukkasen kuitenkin.
Suomessa on jo 20vuotta toimuttu tarkoituksellisesti niin että varallisuuserot ja köyhyys ovat kasvaneet järkyttävästi, täällä on oikein tarkoituksellisesti lisätty köyhyyttä eikä suinkaan ole yritetty vähentää sitä.
Jos joku idiootti ei ole jo sitä huomannut hänellä on päässä vikaa.
Edelliset 20 vuotta palkat ovat nousseet poikkeuksellisen nopeasti, mutta samalla työttömyys on lisääntynyt. Tästä on kyse, työehtosopimusten minimipalkat ja työehdot ovat tasolla jolla pitkäaikaistyöttömän on vaikeaa työllistyä. Samat ehdot kaikille ei toimi, kun on erilaisia ihmisiä erilaisissa tilanteissa. Kekkosen aikana se toimi, koska palkat olivat alhaisempia (voisi peräti väittää että liian alhaisia) -niinpä kysyntää työvoimalle riitti. Muutama rikas suku omisti kaiken, ja he tarjosivat mielellään vakautta työläisilleen jotta status quo säilyisi. Kun talous lähti nousuun, palkat nousivat ja ikävä kyllä työntekijöiden/työnantajien liitot päästettiin jyräämään yleissitovat työehtosopimukset kaikille. Ihmisiä alkoi tippua kyydistä; ellei kyennyt vastaamaan odotuksia, ei ollut mahdollisuutta kompensoida alhaisemmalla palkalla tai joustavammilla työehdoilla.
Tulonsiirroilla ns. suhteellinen köyhyys ei poistu, ja syy on yksinkertainen. Tuet on käytännössä pidettävä ns. köyhyysrajaa (tulot alle 60% mediaanitulosta) huomattavasti alhaisempina. Muussa tapauksessa tulonsiirroilla elää paremmin kuin monet elävät palkoilla, erityisesti kun ottaa huomioon kustannukset joita syntyy esim. työmatkoista. Yritys nostaa palkkoja, siis työehtosopimuksilla, pahentaa tilannetta koska työttömyys lisääntyy. Tilastot osoittavat että lisäämällä tukia ei poisteta köyhyyttä, vaan enemmänkin varmistetaan pysyvien tuloluokkien syntyminen. Vähentämällä tukia, mutta vastaavasti lisäämällä sopimusvapautta, onnistutaan paremmin. Kts. Sveitsi, Taiwan, jne. Näissä maissa on vähemmän suhteellisesti köyhiä, enemmän kasvua, ja ylijäämäinen valtiontalous.
Ps. Herää kysymys miksi puhutaan "köyhyysrajasta" eikä "pienituloisuudesta"? Skeptikko väittäisi että tällä varmistetaan ikuinen taistelu köyhyyttä vastaan, joka puolestaan takaa ikuiset työpaikat virkamiehille jotka tutkivat köyhyyttä ja yrittävät epäonnistuneesti poistaa köyhyysongelmaa ;-)
Ihminevätn on köyhä jos rahat eivät riitä normaaliin elämään ei siinä tarvitse kymmenien rivien postauksia. Nyt tietysti joku valopää kysyy että mitä se normaali elämä sitten on.. Tämä on niin tätä kokoomuksen palstoilla siihen on jo tottunut.
Köyhyydellä on useita määritelmiä. Maailman pankki yleensä suosii absoluuttista köyhyyttä, esim. 1,25$:n indeksiä.
Ja kyllä, kyllä Suomessakin on köyhiä.
Kertokaa mulle, mitä se normaali elämä on. Tietääkö kukaan?