NAISILLE/TYTÖILLE!! Mikä teidän mielestänne on romanttinen teko?

Help meeee

Otsikko kertoo..

8

4491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ree77a

      Mikä tahansa huomionosoitus/teko josta huomaa että mies on kuunnellut ja huomioinut mitä naisensa toivoo/kaipaa.

      • cutepolish

        Noh, ostat sille vaikka jotain romanttista, mistä se tykkää. :)
        Sanot sille jotain tosi ihanaa, kävelette vaikka jossain ihanassa puistossa pimeellä, käsikädessä. :) Keksit vaikka jonkun lausahduksen: Katso noita tähtiä.. :)
        Eivätkö ole kauniita?
        Jos nainen vastaa kyllä, lisää:
        Mutta sinä olet kaunein. :)
        Tos oli vaa jotain 16.v tytön keksimiä tosi höpsöjä juttuja. :D


      • Hei aloittaja,

        NImimerkki @ree77a on aivan oikeassa tuossa, ettei kyse ole rahasta, vaan huomioimisesta.

        On se sitten lempisuklaa tai leffalippu, se että tietää toisen ajatelleen sinua, on romanttista.

        Romanttista syksyä toivotellen,
        Heli E-kontakti.fistä


    • Kerroin muinoin silloiselle poikaystävälleni siitä, miten en lapsena päässyt kovasta halustani huolimatta koskaan ratsastamaan. Seuraavana jouluna poikaystäväni antoi lahjaksi minulle ratsastuslahjakortin, minkä mukana oli kaunis kirje siitä, miten hän halusi auttaa minua toteuttamaan lapsuudenhaaveeni.

      Mielestäni se oli todella romanttinen teko. Se, että poikaystäväni oli painanut kertomani tarinan mieleensä ja miettinyt, mikä ilahduttaisi juuri minua, oli huomaavaista.

      Tärkeintä ei ole itse teko, vaan se, että se tehdään toista aidosti ajatellen. Teon ei tarvitse olla suureellinen eikä kallis, mutta sen täytyy tulla sydämestä.

    • tässä jotain

      Poika istuu tytön viereen ja vaivihkaa kietoo kätensä tämän hartioiden ympäri ja jää siihen juttelemaan.
      Mies sytyttää illalla kynttilään tulet ja laittaa kupit teetä.
      Autoajelulla mies pysäyttää auton ja hakee tienvieressä näkemänsä kauniin kukan ja ojentaa sen naiselleen antaen samalla pusun poskelle.
      Mies ajaa auton kauniille paikalle jutellakseen siellä naisensa kanssa: rannalle, puistoon, auringonlaskuun, kauniiden syysvaahteroiden alle, näköalapaikalle, romanttiselle museosillalle, ...
      Mies pyytää naisensa puistoon kävelemään ja vie puiston kauneimpaan paikkaan, jossa kääntyy naiseen päin, ottaa naisensa hellästi syliinsä, katsoo silmiin ja suutelee tätä.
      Mies lähettää naiselleen yllätyskirjeen, jossa kutsuu treffeille, esim syömään johonkin romanttiseen paikkaan (viikinkiravintola Harald esim), ja antaa naisensa päättää, milloin!
      Mies laittaa kännykällään naiselleen kesken arkipäivän söpön nallen kuvan ja tekstin "Soot mun halinalle!"
      Mies vie naisensa kukkatarhalle (esim Plantagen) ja sanoo, että saat valita täältä itsellesi yhden kauniin kukan, joko leikkokukan tai pienen ruukkukukan, ja mies maksaa sen kassalla.
      Mies tuo yllättäen naisen lemoikarkkeja (suklaapatukan, lakupötkön, tms) ja tulee naisen luo kädet selän takana kysyen, kummastako kädestä? Ja kun nainen vastaa, mies antaa karamellin juuri siitä kädestä (vaikka olisikin ollut selän takana toisessa!) ja pusun päälle tai sanat, että halusin ilahduttaa sinua.
      Mies katselee elokuvatarjontaa etukäteen ilmoitukssta, mitä lähiteattereissa menossa ja kyselee sit kuin muina miehinä, mitä naisensa tykkää esimsiitä ja siitä elokuvasta ja onko hän nähnyt sitä ja kun saa tietoja, menee ja hankkii liput ja vie naisen katsomaan elokuvan!

      • 87to87to76

        "Autoajelulla mies pysäyttää auton ja hakee tienvieressä näkemänsä kauniin kukan ja ojentaa sen naiselleen antaen samalla pusun poskelle."

        Toi oli paras! :)


    • tärkeitä

      Kannattaa hankkia jotakin tytölle mitä on todella hartaasti toivonut. Bestikseni (joka siis mies) maksoi erään kalliin esineen lähes kokonaan yksin kanssani ja hänen tekosensa ei ole lähtenyt millään pois mielestäni.. Se oli ehdottomasti romanttisin teko mitä minulle ollaan koskaan tehty, vaikka olemmekin valitettavasti vain ystäviä.

    • Rakastunut:3

      Mun mies pisti viestillä sata syytä miksi ja mitä mussa rakastaa :) Ai että kun hymyilytti sitä lukiessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5703
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4182
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2379
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1770
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1696
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1477
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1355
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe