Tässä uudessa Rappid - mallissa on yllättävän huonot oventiivisteet. Tuntuu että holotna puskee oven raoista jo ihan näin syyskeleissä. Onko ongelma sama myös octaviassa ja suberbissa?
Tässä on lähellä vaihto takaisin entiseen ruiskukone-samaraan.
Tässä on lähellä vaihto takaisin entiseen ruiskukone-samaraan.
Vastaukset 35
Vanhimmat
voi syrjäytynyttä nuorta amispoikaa, helpottiko??
Aivan saman olen huomannut Octaviassa ja Superbissakin! Niin huonosti istuvat ovet, että sormet mahtuvat välistä ja vesi tulee sisälle. Molemmat olen omistanut, mutta en onneksi enään. Nyt on vm.-86 Audi 100 ja kyllä on laatua Skodaan verrattuna! Ei suhise eikä vuoda, ajo-ominaisuudet omaa luokkaansa ja luotettavuus täysin eri tasolla.
Voi näitä ahdistuneita ja syrjäytyneitä reppanoita. Näillä ei taida olla mitään muuta tekemistä kuin loisia netissä trollaamassa, kun oma elämä luisuu ohi ja ahdistus kasvaa ja kasvaa. Liikuta autaa kovasti ja jokin itsensä kehittäminen tai opiskelu voisi auttaa pääsemään joskus töihin. Ystävistäkin voi olla iloa elämään.
Tarkastakaa ensiksi tärykalvonne!
Siis molemmista korvista!!
Se onnistuu parhaiten korvalääkärissä ja näin voitte varmistua, ettei holodna puske korvien välistä. Epäilisin, että korvienne välissä suhisee.....
Itse en keksinyt holotnan estämiseksi muuta, niin kokeilin sipaista rapidin oven pieliin sikaflexia - suhteellisen hyvin kyllä estää enemmät suhinat. Kevyttä ödööriä tuppaa nyt kabiiniin, mutta eipähän korvia palele.
Kannattaa kokeilla, jos oma skodasikin kärsii samasta ongelmasta. Minulle tätä ongelmaa on skoda huollossa aina vähätelty, vaikka esimerkiksi bulgariassa tarjotaan rapid malleihin lisävarusteena paksumpia oven tiivisteitä.
voi näitä reppanoita, eikö näille pystytä tekemään mitään?? En haluaisi maksaa näiden elatusta kun ne syrjäytyy.
Itse korjasin 2012-mallisen Ogtaviani ovitiivisteet teippaamalla ovet kiinni ulkopuolelta ilmastointiteipillä. Kuskin oven jätin teippaamatta, että autoon pääsee kulkemaan, siihen liimasin Etolasta ostamaani 25x25mm kumilistaa tiivisteen päälle. Vieläkin se vähän vuotaa, kun rakoa oli niin hirveästi, mutta muuten ei suhise kovinkaan paljoa enään eikä vettä tule ihan hirveästi sisälle! Suberbissa on kuulemma niin iso rako ovessa, ettei 50mm ilmastointiteippi riitä, pitää olla 100mm leveää.
niin mistä Skoda kuski tahtoisi maksaa kun kuvittelee saavansa alemman luokan itäritsalla monta kertaa arvokkaamman auton. tai kun huijausmoottoreilla huijataan trafia ja pilataan ihmisten terveys. ajetaan miten sattuu typenoksidipäästöt lemuten. rasvapahvi on rasvapahvia ja ämpärimuovi itseään.
vai onneton trolli kirjoittaa juttujaan Skodasta tänne.
Mulla tallissa suht uusi sidi-kou. Pikkusen fuskaa mutta ei näillä keleillä vielä haittaa..
Ihan mielenkiinnosta, oliko jo ilmaantuneilla pakkaskeleillä sitogossa viimaa myös kabiinissa? Katselin kansainvälisiä foorumeja ja myös tuohon malliin bulgarian maahantuoja tarjoaa "northclimate"-tiivisteitä oviin.
Onneksi näin kesäkelillä (ja helteillä) pärjää hienosti uudella rapitillakin. Itä-liiman katku on vaan niin ankara, että jotakin raidia on suihkittava välillä kabiiniin. Huomasin myös että kojetaulun alareunassa on aukko moottoritilaan, olisiko tehty liimanhajun tuuletusta varten?
Tai ei tiivisteitä niin isoksi saakaan että niillä tilkitsee ison maan isoilla toleransseilla sovitettuja ovia. Kun sunnuntain hesari menee heittämällä läpi oven ja puitteen välistä.
Serkullani on Renault Megane- ja hän kärsii kanssa talvella vedosta. Joutuu pitämään filttiä sylissä, että tulee toimeen. Tykkää ajaa siksi talvella Saabilla, joka on kakkosautona
Miksi et antanut olla, vaan toit tämän typerän viestiketjun tänne häiritsemään, kukaan ei ole muistanut moisia typeryyksiä yli vuoteen, olisit vain antanut olla, kun Sinullakaan ei ole mitään kiinnostavaa sanomista kenellekään.
Octaviassa rengasmelu on kyllä suurempi ongelma
Miksi et vain antanut olla vaan jatkoit tätä typerää viestiketjua, kun sinullakaan ei ole mitään kiinnostavaa sanomaa kenellekkään.
Rengasmelu asiat saattavat kiinnostaa usempaakin palstalaista. Ei pitäisi yleistää noin.
Ostin käytetyn Skodan jossa oli rulla maalarinteippiä hanskalokerossa valmiina. Ei kun tuunaamaan.
Oliko siinä itäliimaa pinnassa? Voi olla, että ei pysy muuten karmissa kiinni.
Rautakaupoissa onpi nytte semmonen tiivityssarja että saapi ovet tilkitä uuestaan niinku jos niinku vetää holotnaa, onpi tämmönen se sarja http://www.binja.fi/Verkkokauppa
Tämä uudempi SuperPee on tiiviimpi ainakin kontin suhteen, ei suhise enää.
Onko alkava talvi aiheuttanut autoilijoille kylmyysongelmia ohjaamossa?
Ei vielä ihan, vettä sataa ja se tulee hantin puolelle sisään... mutta laitoin jo viimasuojan koska moottorin lämmöt eivät nousseet.
kumminkaimalta puuttui koko ovet
Noo, nämä itäblokin ihmeet on tehty suurpiirteisyyttä noudattaen.
Motonetistä saattaisi saada tarvikeosana Duroplast-ovia kumminkaimasi Skodaan. Lienevät teknisesti edistyksellisempiä kuin tehdasasenteiset.
Mikäs tilanne nyt? Meinaan säätila vaan raitistuu.
..ei lähteny enää käyntiin. Että semmonen...
...tyyppivika, talvella.
on siis neliveto skoda, kun kaikista ovista vetää. Ei syytä huoleen, normal, normal.
Mitä vielä?
Korvia huumaava melu! Vaikka on karvalakki päässä...
minäpä käytän kuulosuojaimia!!! mitä???
Kannattaa kysyä tarvikekaupasta Rapidiin Vaicon ovitiivisteitä. Made in Germany.
Muita länsimaisia tiivistemerkkejä on Swag (Germany), Febi Bilstein ja Lemförder
Motokovilta ja Helkamalta älä osta tsekkiläisiä tiivisteitä.