nopea menettely..

poikaystäväni sai nopealla menettelyllä kielteisen oleskelu luvan.. ,mutta tietty valitusta haetaan.. mutta tiedän ettei onnistu.. voiko vielä mennä naimisiin..? miten poliisi katsoo tämän...en todellakaan haluaisi että häntä minulta pois vietäis..
8167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Valitella..Helpoimmalla ja halvimmalla pääsee kun unohtaa koko jutun.

Äänestä

Kyllähän naimisiin voi mennä ja hakea oleskelulupaa perhesiteen perusteella. On kuitenkin olemassa vaara, että liittoa pidetään lumeliittona, jonka tarkoitus on vain saada oleskelulupa. Minkähän verran teillä on yhteistä taustaa? Sellaisissa tapauksissa, missä mies on saanut hylkäävän päätöksen ja etsii sitten nopeasti vaimoehdokkaan ja avioituu tämän kanssa, on hylkäys satavarma. Teillä on kuitenkin eri asia, jos suhteenne on alkanut aikaisemmin. Teidän pitäisi nyt todistaa, että suhteenne on alkanut aikaisemmin, ja avioliittonne perustuu rakkauteen.
Eli nyt kun ystäväsi valittaa päätöksestä, niin siinä menee helpostikin vuosi. Sinä aikana teillä on aikaa mennä naimisiin ja myöhemmin sitten voitte anoa oleskelulupaa avioliiton perusteella. Lupa ehkä heltiää tällä tavoin.

Äänestä
  • "kun ystäväsi valittaa päätöksestä, niin siinä menee helpostikin vuosi. Sinä aikana teillä on aikaa mennä naimisiin ja myöhemmin sitten voitte anoa oleskelulupaa avioliiton perusteella"

    Niimpä, mutta koska kyseessä on nopealla menettelyllä annettu kielteinen oleskelulupapäätös niin vaikka hakija valittaisi päätöksestä, hän ei saa jäädä Suomeen odottamaan valituksen käsittelyä vaan hänen on odotettava myös valituksen käsittelyä kotimaassaan. Jos päätös valituksestakin on kielteinen, aika heikot mahdollisuudet saada sen jälkeen lupaa edes avioliiton perusteella

    Äänestä

Huom! Jos 1-oleskelulupa on otettu pois ja hallinto-oikeuteen valitus päällä n,vuosi 6kk -vuosi kestää. Hallinto-oikeuden päätökseen ei voi enään valittaa ja se on ulosheitto pian .. Uusi liitto/lapsi ei mikään tae,koska näytöt on jo lumeliitosta ja keinolla millä hyvänsä maleskelulupa SF- Ei tule onnaa !
Kaiken lisäksi,onko poikaystäväsi kenties Aviossa edelleen ?

Äänestä

Kyttien suusta, Tapaus odotti tutkintavankilassa karkoitusta ja kokeili onneansa jos tärppäisi jälleen avion kautta Suomeen jääminen ..Niin lähti takaisin mistä tulikin ja nopeasti !!!! Kusettajat ulos tai saunan taakse periaate ...

Äänestä

Millainen on nopea menettely kielteiselle Olelle ? Selventäisitkö hiukan ..

Äänestä
  • Nopea menettely pähkinänkuoressa:

    "Turvapaikkahakemus voidaan käsitellä nopeutetussa menettelyssä, jos
    hakija on tullut Suomeen ns. turvallisesta alkuperämaasta tai
    jos hakemus katsotaan ilmeisen perusteettomaksi.

    Turvapaikanhakija saa valittaa päätöksestä Helsingin hallinto-oikeuteen 30 päivän kuluessa, mutta Maahanmuuttoviraston päätös voidaan panna täytäntöön välittömästi. Turvapaikanhakijalle ei siis ole oikeutta odottaa Suomessa niin kauan, että hän saa valituksensa tehtyä saati siihen asti kunnes hakemus on Helsingin hallinto-oikeudessa ratkaistu."

    Äänestä

Tarkoitin mikä oli menettelytapa kyseisellä poikakaverilla,jotta se hylky tuli hänelle !
1. vai jatko olelupa kyseessä ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maaa890 kirjoitti:

poikaystäväni sai nopealla menettelyllä kielteisen oleskelu luvan.. ,mutta tietty valitusta haetaan.. mutta tiedän ettei onnistu.. voiko vielä mennä naimisiin..? miten poliisi katsoo tämän...en todellakaan haluaisi että häntä minulta pois vietäis..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu