Mitä miehen...

Olen sinkkumies, jolla on välillä hyvinkin suuria vaikeuksia löytää itselleen seuraa, saatika sitten parisuhdetta. Naiset ovat sanoneet, että olen ihan komean näköinen ja mukava tyyppi, mutta monia ärsyttää se, että miulummin keskustelen ja pohdin asioita kuin kerron vitsejä, vaikka osaan myös toki nauraa ja juhlia. Miksi suureen osaan naisista tuntuu vetoavan juuri se "hauska, itsevarma ja huumorintajuinen mies", vaikka kyseinen tyyppi olisi sangen pintapuolinen eikä osaisi puhua syvällisemmin mitään.
5881
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hmmm... Puhun nyt omasta puolestani =)

Itse pidän juuri keskustelutaitoisista miehistä. Muut asiat mitkä minuun vetoaa on ystävällisyys, eli se että mies kohtelee ystäviään hyvin ja on ystävällinen vieraillekkin.
Pidän myös tietynlaisesta kiltteydestä miehessä. En voisi kuvitella itseäni röyhkeän vittumaisen miehen seuraan.
Pidän myös miehessä rentoudesta. En pidä jäykistä, teeskentelevistä snobi mieheistä jotka esittävät hienompaa kuin ovat.
Tavallinen duunari mies varustettuna lempeällä sydämellä, keskustelutaidolla, huumorintajulla ja peruskohteliaalla käytöksellä vetoaa minuun. Ulkonäkö vaatimuksia ei ole, paitsi puhtaus on tärkeää.

Äänestä

että hengityksesi haisee tai muuten vain haiset pahalle ja naiset vain kohteliaasti vetäytvät seurastasi vedoten johonkin toisarvoiseen seikkaan.

kyllä ajatteleva keskustelijakin seuraa löytää. Tarkistappa vain ensin henkilökohtainen hygieniasi.

onnea yritykseen!

Äänestä

No mistäköhän johtuisi. Kai sitä nyt jokainen viettää mielummin aikaa mukavassa ja hauskassa seurassa kun jonkun murjottajan kanssa.
Ja varsin usein ne hauskat, itsevarmat ja huumorintajuiset miehet eivät ole niin pinnallisia kun mitä ensivaikutelma antaa ymmärtää. He eivät vain välttämättä ole toitottamassa asiatietoa joka väliin, vaan osaavat myös välillä ottaa rennommin.

Äänestä
  • Suomen kieli ei selvästikään riitä sanomaan asioita niin yksiselitteisesti, ettei kirjoitettua tekstiä ymmärrettäisi aina väärin.

    Sitten joudutaan sahaamaan ja korjaamaan näitä mielipiteitä kymmeneen kertaan ja homma tukehtuu omaan mahdottomuuteensa.

    Äänestä

Jospa olet jo niin periksiantanut, että se näkyy kilometrien päähän?

Rankkaahan se on, kun pitää aiemmat pettymykset unohtaa, mut niin täytyy tehdä. Jos lähestyt naisia valmiiks sillä asenteella, et 'ei sua varmaan kiinnosta kun mä oon niin tylsä ja asiallinen', niin voin kertoa, että ei niitä kiinnostakaan. Tsori.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vlade kirjoitti:

Olen sinkkumies, jolla on välillä hyvinkin suuria vaikeuksia löytää itselleen seuraa, saatika sitten parisuhdetta. Naiset ovat sanoneet, että olen ihan komean näköinen ja mukava tyyppi, mutta monia ärsyttää se, että miulummin keskustelen ja pohdin asioita kuin kerron vitsejä, vaikka osaan myös toki nauraa ja juhlia. Miksi suureen osaan naisista tuntuu vetoavan juuri se "hauska, itsevarma ja huumorintajuinen mies", vaikka kyseinen tyyppi olisi sangen pintapuolinen eikä osaisi puhua syvällisemmin mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu