Rakennekynsien kipu

uudetkynnet

Otin tänään geelimäiset rakennekynnet ja nyt illalla on alkanut olemaan kynsissä tosi paljon kipua.. Erityisesti noihin kynnen reunoihin sattuihin mutta myös koko kynsi on kipeä. Mistähän tämä voisi johtua?

7

2419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoiskoOlisko

      Ammattitaidoton viilaaja viilannut kynsipetiä ja kynsinauhoja liikaa? Oliko kipua jo tehdessä?

      • mmmg

        Kyllä oli tehdessään jo kipua, erityisesti kuin viilas. Se viilas niin kovasti.


    • hitsit

      Ettet vain olisi allerginen geelille? Tuntuuko sormissa kutinaa tai onko turvotusta? Jos kipu ei mene ohi, suosittelen, että poistatat kynnet

    • 12+15

      Veikkaan myös, että viilattu omaa kynttä liikaa!

    • VoiskoOlisko

      jos kyse on ollut kovasta viilauksesta niin öljyä ja kosteuta voimakkaasti kynsinauhoja ja ÄLÄ poista rakennetta nyt kynneltä sillä se on ainut joka nyt suojaa kynttäsi. geelikynnet kun pitää juurikin viilata pois ja se on viimeinen asia jota nyt kaipaat lisää. seuraavalla kerralla mene ammattilaiselle jolla on koulutus sähkö- ja manuaaliviilojen käyttämiseen. näitä näkee surullisen paljon.

      yritä kasvattaa omaa kynttä. se mikä on viilattu on viilattu eikä sitä enää voi korjata vahvemmaksi. voit vain odottaa että kynsi kasvattaa uutta vahvaa tilalle. menee noin 4kk että koko viilattu osio on kasvanut ulos. siihen saakka pidä kynnet lyhyenä(viilaa vain kärjestä, ei päältä).

      **ttu tällasia tekijöitä sanon vaan!

    • herätkää! Toimikaa!

      Ihan vaan kynsiopas for dummies: jos kynsilaitto sattuu niin vaihda paikkaa! Kynsien ohentaminen ei kuulu rakennekynnen eikä kestolakan eikä kynsilakan pysymisen edistämiseen, päinvastoin. Jos sana hiominen kuvaa tekijäsi touhuja vaihda paikkaa! Vain rakennemassaa saa viilat kovemmin ja omaa kynttä käsiteltäessä On osattava olla hellempi! Kynsipedin väri on neutraali ja jos se on punakka kynsihuoltosi jälkeen, vaihda paikkaa!! Kipu edes pieni, ei kuulu kynsihuoltoon. Jos joka kerta sattuu. Tekijä on huono!!!

    • Vastuulltekijä

      Ei ole välttämättä kyse viilauksestakaqn, voi olla allerginen reaktiokin. Paha sanoa näkemättä kynttä. Kysy apua tekijältäsi äläkä täältä, hän kyllä neuvoo ja ottaa vastuun työstään ja ohjaa sinua eteenpäin tai poistaa kynnet. Hän kyllä näkee mikä vialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2695
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1111
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      214
      1098
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1015
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      941
    6. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      5
      928
    7. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      36
      906
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      827
    Aihe