Rakennekynsien kipu

uudetkynnet

Otin tänään geelimäiset rakennekynnet ja nyt illalla on alkanut olemaan kynsissä tosi paljon kipua.. Erityisesti noihin kynnen reunoihin sattuihin mutta myös koko kynsi on kipeä. Mistähän tämä voisi johtua?

7

2714

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VoiskoOlisko

      Ammattitaidoton viilaaja viilannut kynsipetiä ja kynsinauhoja liikaa? Oliko kipua jo tehdessä?

      • mmmg

        Kyllä oli tehdessään jo kipua, erityisesti kuin viilas. Se viilas niin kovasti.


    • hitsit

      Ettet vain olisi allerginen geelille? Tuntuuko sormissa kutinaa tai onko turvotusta? Jos kipu ei mene ohi, suosittelen, että poistatat kynnet

    • 12+15

      Veikkaan myös, että viilattu omaa kynttä liikaa!

    • VoiskoOlisko

      jos kyse on ollut kovasta viilauksesta niin öljyä ja kosteuta voimakkaasti kynsinauhoja ja ÄLÄ poista rakennetta nyt kynneltä sillä se on ainut joka nyt suojaa kynttäsi. geelikynnet kun pitää juurikin viilata pois ja se on viimeinen asia jota nyt kaipaat lisää. seuraavalla kerralla mene ammattilaiselle jolla on koulutus sähkö- ja manuaaliviilojen käyttämiseen. näitä näkee surullisen paljon.

      yritä kasvattaa omaa kynttä. se mikä on viilattu on viilattu eikä sitä enää voi korjata vahvemmaksi. voit vain odottaa että kynsi kasvattaa uutta vahvaa tilalle. menee noin 4kk että koko viilattu osio on kasvanut ulos. siihen saakka pidä kynnet lyhyenä(viilaa vain kärjestä, ei päältä).

      **ttu tällasia tekijöitä sanon vaan!

    • herätkää! Toimikaa!

      Ihan vaan kynsiopas for dummies: jos kynsilaitto sattuu niin vaihda paikkaa! Kynsien ohentaminen ei kuulu rakennekynnen eikä kestolakan eikä kynsilakan pysymisen edistämiseen, päinvastoin. Jos sana hiominen kuvaa tekijäsi touhuja vaihda paikkaa! Vain rakennemassaa saa viilat kovemmin ja omaa kynttä käsiteltäessä On osattava olla hellempi! Kynsipedin väri on neutraali ja jos se on punakka kynsihuoltosi jälkeen, vaihda paikkaa!! Kipu edes pieni, ei kuulu kynsihuoltoon. Jos joka kerta sattuu. Tekijä on huono!!!

    • Vastuulltekijä

      Ei ole välttämättä kyse viilauksestakaqn, voi olla allerginen reaktiokin. Paha sanoa näkemättä kynttä. Kysy apua tekijältäsi äläkä täältä, hän kyllä neuvoo ja ottaa vastuun työstään ja ohjaa sinua eteenpäin tai poistaa kynnet. Hän kyllä näkee mikä vialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      38
      11709
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4649
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2817
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      144
      2584
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      107
      1643
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1041
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      832
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      830
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      60
      728
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      718
    Aihe