Omasta erostani on sen parisen vuotta ja en haikaile sen perään vaan ennemminkin lasten perään mutta kuitenkin tapaan lapsiani säännöllisesti.
Tiedän ja tunnen että omassa erossa vaikutti ex:n naispuoliset ystävät eropäätökseen innostamalla, kannustamalla ja opastamalla koska ovat itsekkin eronneita mutta jotenkin en tullut toimeen tämän yhden kanssa puolin ja toisin mutta en estänytkään ex tapaamasta tätä ystävää.
Apuahan hän ei ole saanut tältä ystävältään ihan lastenhoito tai muuttoapua yms.mutta henkistä tukea kylläkin koska se on helppoa ja ei tarvitse nähdä sen suurempaa vaivaa.
Niinpä kysynkin kuinka monella eropäätöksissä on vaikuttaneet vastaavat "ystävät"?
En elä menneessä mutta ihan mielenkiinnosta kysynkin.
Tiedän ja tunnen että omassa erossa vaikutti ex:n naispuoliset ystävät eropäätökseen innostamalla, kannustamalla ja opastamalla koska ovat itsekkin eronneita mutta jotenkin en tullut toimeen tämän yhden kanssa puolin ja toisin mutta en estänytkään ex tapaamasta tätä ystävää.
Apuahan hän ei ole saanut tältä ystävältään ihan lastenhoito tai muuttoapua yms.mutta henkistä tukea kylläkin koska se on helppoa ja ei tarvitse nähdä sen suurempaa vaivaa.
Niinpä kysynkin kuinka monella eropäätöksissä on vaikuttaneet vastaavat "ystävät"?
En elä menneessä mutta ihan mielenkiinnosta kysynkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lienee monia keissejä, tutki itse omasi miksi kävi noin. Mun ystävät innostivat, paremminkin vaativat minua eroamaan. Mutta olivat oikeassa, sillä mies petti, joi ja kusetti. Olin läheisriippuvainen, rakkaustunteessani kiinni, että en olisi päässyt huonosta miehestä eroon ilman ystävieni tukea.
En usko, että parhaat naisystävät vaatisivat perheenäitiä eroamaan hyvästä miehestä ja isästä. Eronneet tietävät jo miten tuskaisa érokokemus on ja varmasti tukevat hyvän ystävänsä perheen säilymistä, jos ei ole vakavia syitä erota. Yksi katala eronnut naiskaveri voisi ehkä innostaa turhaan eroon, mutta eivät kaikki.
Tietenkin voisi olla niin päin, että naiskaverit tiesivät äidin huonosta käytöksestä (esim irtoseksistä, alkoholismista) mutta silloin äiti tuskin olisi lapsesi pääasiallinen huoltaja nyt?
Kyllä ymmärrän tapauksia missä ystävät avaa toisen silmät ja näkemään tilanteen niin kuin teikäläisen tapauksessa.
Annoin vähän virheellisen kuvan aloituksessani kun puhuin monikossa ystävistä vaan kyse on yhdestä henkilöstä jonka kanssa en tullut toimeen että edes yhteistä illan viettoa olisimme voineet viettää.
Meillähän ei ollut eron syitä näitä riitoja, alkoholia, väkivaltaa ja kolmansia pyöriä vaan ennemminkin pitkän suhteen väsymys.
Ex oli suhteellisen helppo manipuloida, ei sillä tyylillä että se on paska ja jätä se vaan siihen tyyliin että tuoda ne negatiiviset asiat minusta ja positiiviset asiat erosta.
Joku tai jotkuthan on helppo manipuloida ja ohjata ja minäkin osaan sen taidon mutta ero tilannettamme selvitelessämme en osannut ja taitanut.
Ok, nyt tulee sontaa että olet narsisti mutta ehei en ole narsisti ja omaa eron syitä en käy läpi täällä ja se on käsitelty ja meidän tanssit on tanssittu.
Vaan ennemminkin kysyä onko muilla samaa kokemusta että samaa sukupuolta olevat ystävä tai ystävät vaikuttaneet eroon?
Kyllähän näitä on kuultu ja nähty. Aika vaikee ymmärtää miehenä, en koskaan oo kuullu mun kaveriporukassa, että joku ois alkanu arvostelemaan toisen naista, vaikka kuinka kevytkenkäinen tai epävakaa ois. Siinä kulkee raja. Ihan hyvä toki, että autetaan hyväksikäytettyä avaamaan silmänsä ja "pakenemaan" huonosta parisuhteesta, mutta tää jätä se sika, kun on komeampi ja kaikin puolin fiksumpi, kuin mun oma mies osasto on sitten eri juttu. Mutta toisaalta, jos joku jättää kaverin, kavereiden tai perheen painostuksen takia, ei kai siinä paljon häviä.
Kyllä se on vaan miesten kanssa samoin, eräässä erossa mihen "kaverit" veivät kuin pässiä narussa perheen isää, tälle isälle nämä kaverit merkitsivät enemmän kuin lapset ja puoliso, lisäksi kaverit jatkuvasti mustamaalasivat vaimoaj ja jopa vaimon vanhempia.
Niin toivon näille kavereille josku tulevan eteen sellaisen tilanteen, että konttaavat anteeksipyytämään niin noilta lapsilta, vaimolta ja vaimon vanhemmilta, sillä kaikki panettelu oli silkkaa valhetta.
Enemminkin oli kyse yhteikuntaeroista, kysymyksessä maaltalähtoisin oleva ja kaupungin kasvatti. J a vieläe dellisessä sukupolvessa tämäkin, mutta kateuden jyvät ne ovat kamalia.