Laihduttajan selkäkipu

-Terhi-

Olen pudottanut painoa n. 5kg, ja vielä olisi vajaat 10 kiloa pudoteltavaa (ylipainoa n. 4-5kg), mutta nyt on tullut tielle hidaste; selkäsärky, joka säteilee jalkoihin.
Yläselkä ja niska on muutenkin jumissa, mutta tämä särky on alaselässä, sellaista jomottavaa, tuntuu paineelta tai joltain. Kun kipu vielä säteilee jalkoihin, niin liikunta on lähes mahdotonta. Laihtumista se vain hidastaa, ei toki estä, koska en silti syö ylettömiä määriä ja pyrin edes hyötyliikkumaan. Ikävä kyllä kipu on välillä niin paha, etten voi liikua lainkaan.
Mutta kun mieli (ja mielenterveys) kaipaa lenkkipolkuja!

Eli, onko muilla tämän tyyppisiä kipuja, mikä niihin on auttanut?

Kylmä/kuuma, venyttely, Panadol/burana ei auta, ei edes yhdistelmänä (olen kokeillut 1000mg panadol/ 800 mg burana -yhdistelmää, jonka lääkäri selkäkipuuni määräsi.. Olisiko syytä siis mennä takaisin lääkärin luokse? Ja mitä tälle siis ylipäältään voi tehdä, kun hieronta/fysioterapia ei auttanut. Vahvemmat kipulääkkeet epäilyttää.. Ei niitä kyllä varmaan selkäkipuun kirjoitetakaan kun ei mitään ns oikeaa sairautta ole. Joku ratkaisu täytyisi löytää!

6

3861

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan rennosti vaan

      Käy hierojalla ja varulta ottamassa veriarvot lääkärillä. Oletko miettinyt uintia jos selkäkipu estää esim. juoksemisen?
      Tai sitten kokeilee joogaa myös painonhallinnassa: http://www.youtube.com/watch?v=-tVXfEStevY
      Sisään ja ulos rauhallisesti hengitäen :)

    • Liikunta auttaa

      Akuuttiin kipuun apu lääkäriltä ja toivottavasti myös tutkii jos löytyy oikeaa vikaa. Sitten vahvistamaan selän lihaksia voimaharjoittelulla. Siis kuntosalille.

      Jos olet laihduttanut liian nopeasti tai väärällä ruokavaliolla, sinulta on voinut surkastua lihakset. Se voisi osaltaan selittää selkäkipuakin, jos lihakset eivät enää tue selkää kuten ennen.

      Fysioterapeutilta saa kotiohjeet, joita on jatkettava pitkään. Pari käyntikertaa ei tietenkään riitä, eikä selkävaivoihin ole ihmeparannusta kuten ei laihtumiseenkaan. Itse täytyy tehdä työtä paranemisen eteen.

      Minulla on auttanut selkäsärkyyn roikkuminen ja liikkeiden tekeminen selkäpenkissä, jossa roikutaan alaspäin ja noustaan vaakasuoraan ylös.

      Eli vaikka selkä on kipeä ja ilmeisesti hermosärky säkenöi kinttuihin saakka, liikunta auttaa. Paradoksaalista, sillä tekisi mieli vain levätä kun on kipeä. Varovasti alkuun omaa kroppaa kuunnellen.

    • Kakkarainen

      Kuulostaa siltä, että laihdutuksen myötä selkärankaa tukevat lihakset ovat vaihtaneet hieman paikkaa ja nyt sinun prolapsi osuu juurihermoon, jonka myötä kipu säteilee jalkoihin. Kannattaa hoitaa syvät lihakset kuntoon tai sitten se joudutaan leikkaamaan. Voit tietenkin lihottaa taas itsesi samankokoiseksi. Ehkä lihakset menevät näin takaisin uomiin, jossa ne eivät kiusaa sinun välilevytyrääsi. Tätä en suosittele, koska olet niin hyvällä mallilla laihdutuksessa. Ehkä sinulla on tärkeitä syitä, miksi haluat laihduttaa? Liekö himoa ja rakkautta ilmassa? Hyvää kesän jatkoa.

      • fghetyjwsregqer

        Eiköhän aloittaja ole jo parin vuoden aikana saanut ongelmansa hallintaan :)


      • Anonyymi
        fghetyjwsregqer kirjoitti:

        Eiköhän aloittaja ole jo parin vuoden aikana saanut ongelmansa hallintaan :)

        Vielä löytyi sitä tietos jota etsin. Kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä löytyi sitä tietos jota etsin. Kiitos.

        "Vielä löytyi sitä tietos jota etsin. Kiitos."

        TYhmään kysymykseen riittää tyhmät vastaukset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      113
      1403
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      921
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      133
      704
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      525
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      101
      485
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      54
      465
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe