" Ja hän sanoi minulle " Vedet, jotka sinä näit, tuolla, missä portto istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä" Ilm 17: 15
Tässä käy ilmi, että portto on maailmanlaajuinen, koska se istuu kansojen ja kielien keskuudessa.
Mutta jos portto, olisi yhtä pedon kanssa ( paavius), niin miksi EU:n unioni ja paavius vihaavat porttoa, jos se olisi osa heitä? jae 16
Antaako Jumalan vaimo, valtansa ja Jumalalta saamansa voiman pedolle, kuten 13 jae kertoo. Huh, tätä hellettä kun valtaa jaetaan!
Tässä käy ilmi, että portto on maailmanlaajuinen, koska se istuu kansojen ja kielien keskuudessa.
Mutta jos portto, olisi yhtä pedon kanssa ( paavius), niin miksi EU:n unioni ja paavius vihaavat porttoa, jos se olisi osa heitä? jae 16
Antaako Jumalan vaimo, valtansa ja Jumalalta saamansa voiman pedolle, kuten 13 jae kertoo. Huh, tätä hellettä kun valtaa jaetaan!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hei !
EU ja muutkin kansainväliset organisaatiot ovat yhteisien asioiden hoidon vuoksi syntyneet.
EU on ollut vuodesta 1951 jolloin Ranskan ulkoministerin aloitteesta perustettiin energiakriisin vuoksi yhteistyötä. Syntyi Euroopan hiili- ja teräsyhteistyösopimus. Siitä lähtien euroopan maat ovat purkaneet kaupan esteitä tulli- ja valuuttasopimuksin.
Nykyinen "EU" syntyi siten että kaikki olemassa olevat sopimukset lyötiin yhteen klimppiin ja niille perustettiin hallinto. Uusia jäsenmaita otettiin. Ei siinä muuta ole tapahtunut.
Amerikan lepsun lainanannon vuoksi aikoinaan syntyi finanssikriisi joka laajeni Eurooppaankin ja olemme olleet ihmeissämme sitten nykytilanteesta jolloin valtioita velkasaneerataan.
Lepsu talouspolitiikka siten ettei kasvu- ja vakaussopimuksissa pysytty johti valtioiden kriisiin. Aina kun yksi maa saneerataan tuolla tavalla aiheuttaa se taantumaa koko alueelle.
Nyt Suomikin on tilanteessa että olemme talouden kriittisissä pisteissä, mutta Suomi ryhtyi toimiin ja korjaa budjettivajeen. Muut maat eivät sitä tehneet ajoissa ja kriisi syveni sitten saneerauksiin.
Olemme tilanteessa että olemme velkaantuneet monen sukupolven ajaksi vaikka talouden suhdanteet olisivat normaalit kausivauhtelut. Meillä ole jättivelat valtioilla, ja ikääntymisen ja nuorisotyöttömyyden aiheuttaman syrjäytymisen ongelmat edessä. Tuossa on vakava haaste ja selvät kymmenien vuosien ongelmat.
Talouskriisi ei ole EU:n syytä. EU ei sitä mitenkään aiheuttanut, mutta lepsu talouspolitiikka oli sitten syynä kyllä, kun Amerikan ongelmat kohtasivat EU alueenkin.
Valtiot olisivat vähintäänkin yhtä pahoissa kriiseissä vaikka EU:ta ei siis olisi. Kaupan helpottaminen valuuttakurssein ja tulli- asioin ei koskaan ole haitaksi. Nykyisen EU:n myötä tuli lisäksi ihmisten- työvoiman ja valuutan vapaa liikkuvuus.
Meidän ongelmamme vienninkin suhteen on lähinnä halpa idän työvoima eli nuo kilpailukyky ongelmat. Olemme yleensä monenlaisilla mittareilla maailman 10 parhaan joukossa, mutta meillä on isot vaarat ja haasteet edessä. Suomen pitäisi huolehtia viennistään, ja nyt tietenkin että meillä ei ole luottoluokituksen heikentymiseen varaa ja kyse ei ole lisävelan otosta vaan valtiovelan korkotasosta. Meillä ei ole varaa törsäämiseen. Työvoima on aina se ensimmäinen asia millä koko kansan BKT lähtisi nousuun,- kilpailukyky on avainsana ja minusta myyntiponnistukset, pitää lähteä myymään eikä odottaa.
Ei tässä mitään tämän kummempaa porttoa eikä pirua ole olemassa vaan normaalia organisaatioiden toimintaa yhteisten asioiden hoidossa.
yst. t. Jari Laurila
Ystävän vinkki: taidat olla väärässä porukassa. Olet liian täysjärkinen tänne. Mitä saat tästä toisten kristittyjen demonisoimisesta? Etsi Jeesuksen ystävien joukko, joka ei riitele vaan palvoo Jumalaa.
Hei, ai- jaa-
Kuule, käy katsomassa hevoskärryjä välillä;
http://jarinhotelli.blogspot.com/2013/08/ilmajoki.html
Hyvää yötä. Kirjoita vielä jotakin kaunista minulle aamuksi.
yst. t. Jari
Ystävän vinkki sinulle vinkki3
JOHANNEKSEN ILMESTYS
"Jeesuksen Kristuksen ilmestys, jonka JUMALA ANTOI hänelle, näyttääkseen palvelijoillensa, mitä pian tapahtuman pitää; ja sen Hän lähettämänsä enkelin kautta antoi tiedoksi palvelijalleen Johannekselle, joka tässä todistaa JUMALAN SANAN JA JEESUKSEN KRISTUKSEN TODISTUKSEN, kaiken sen, minkä hän on nähnyt.
AUTUAS se, joka lukee, ja AUTUAAT ne, jotka kuulevat TÄMÄN PROFETIAN sanat ja OTTAVAT VAARIN SIITÄ, mitä siihen kirjoitettu on; sillä aika on lähellä!" Ilm.1:1-3
Jos sinä palvot Jumalaa, niin kunnioitat silloin varmaan myös Hänen Sanaansa. Ilmeisesti et ole tutkinut Ilmestyskirjaa, etkä pidä sitä tärkeänä, mutta se on osa Jumalan Sanaa ja Jeesuksen Kristuksen todistus. Niille, jotka sitä lukevat ja kuulevat, luvataan, että he ovat AUTUAITA. Asiat, joista siellä puhutaan, eivät ehkä miellytä kovin monia, mikäli haluaa kuulla Sanaa vain omaan korvasyyhyynsä. Silloin voi tietenkin valita, että lukee vain sitä, mikä omasta mielestä on mukavaa ja itselle sopivaa, mutta ei kannata neuvoa ketään toista tekemään samoin, jos hän ehkä on alkanut kiinnostumaan Ilmestyskirjan sanomasta.
Jos SINULLA on parempaa ymmärrystä Ilmestyskirjan sanomasta ja mukavampaa kerrottavaa, niin ole hyvä ja kerro muillekin.
Suomi tunnetunsti noudattaa sopimuksia tunnontarkasti, vaikka muut niistä lipeäsivätkin. Suomi hyvä rahoittaja EU:lle.
:
1.Yhdysvaltojen ja dollarin romahdus
2.Euron nousu valtavaluutaksi
3.Venäjän, Kiinan ja Brasilian nousu
4.Raaka-aine-buumi (kullanhinnan nousu, öljyn hinnan nousu jne.)
Vähän kertausta:
1960- ja 70-luvulla lainattiin rahaa huikeissa summissa ja lähinnä dollareissa kasvaville valtioille kuten Brasilia, Arhentiina ja Meksiko. Mailman talous vaipui taantumaan 1970- ja 80-luvulla ja öljynhinta nousi, eli raaka-aineet kallistuivat ja lainojen korot nousivat.
Muutamia vuosia sitten oli luvassa huikeita korkoja mm Kreikan rahastoihin, arvopareihin yli 10 %:n tuotolla, Esåanjaan. Ajateltiin maiden kasvavan ryminällä EU:n myötä. Sijoittajat olivat innolla liikkeellä. Nyt tukipaket kohdistetaan näille pankeille, eli osaltaan sijoittajille etupäässä Saksan, Ranskan sijoittajat.
Viime vuosikymmenien tunnettuja pankkikriisejä:
Argentiinan pankkikriisi 1999–2002. Valuuttapako maasta investoijien menetettyä luottamuksensa maan talouteen. Pahaa aavistava kansa tyhjensi pankkitilinsä vaihtaen pesonsa dollareiksi ja lähettäen rahansa ulkomaille turvaan. Valtion laina oli paisunut 93 miljardiin dollariin. Peso laitettiin kellumaan. Inflaatio ja työttömyys lisääntyivät. Soijan hinnan nousu v. 2002 pelasti Argentiinan kriisin jatkumiselta. Ulkomaailman oli nyt myös halpaa ostaa argentiinalaisia vientituotteita, joten valuuttaa alkoi virrata takaisin maahan. IMF auttoi myös osaltaan kriisin ratkaisemisessa.
Australian pankkikriisi 1989–1992. Valtio antoi pääomatukea kahdelle suurelle valtion itsensä omistamalle pankille. Kriisin hinta: 2 % kansantuotteesta.
Britannian pankkikriisi 2007–. Asuntoluottoja jakava Northern Rock -pankki sai keskuspankilta 28 miljoonan punnan luoton, joka kansallistamisen jälkeen muutettiin valtion velkapaperiksi.
Dominikaanisen tasavallan pankkikriisi 2003. Maan toiseksi suurin pankki kaatui petosten ja korruption takia. Kriisin hinta: 12-15 % kansantuotteesta tai 2,2 mrd USD.
Espanjan pankkikriisi 1977–1985. 52 Espanjalaista pankkia joutui likviditeettikriisiin. Osa pankeista lopetettiin, osa yhdistettiin ja osa kansallistettiin. Kriisin hinta: 5,6 % kansantuotteesta.
Indonesian pankkikriisi tuli kalliiksi maan veronmaksajille. Se maksoi 55 % maan kokonaistuotannosta.
Japanin pankkikriisi 1990-luvun alku – 2002. Suurin liikepankki kaatui vuonna 1997. Kriisin hinta: 24 % vuotuisesta kansantuotteesta[3].
Norjan pankkikriisi 1990–1993. Kolme Norjan suurinta pankkia jouduttiin kansallistamaan pääomatuella. Keskuspankki antoi myös pankeille luottoa. Valtio sai lopulta kaiken takaisin. Kriisin hinta: 8 % kansantuotteesta.
Ranskan pankkikriisi 1994–1995. Crédit Lyonnais, Ranskan valtion omistama pankki lähes kaatui, mutta pelastettiin isolla pääomatuella.
Ruotsin pankkikriisi 1991–1993. Ruotsissa puhjenneen asuntokuplan takia pankeille tuli suuria luottotappioita. Valtio tuli vastaan ja antoi joillekin pankeille pääomatukea. Sittemmin valtio sai kaiken antamansa takaisin. Kriisin hinta: 6,5 % kansantuotteesta.
Suomen pankkikriisi 1991–1994. Säästöpankkien ryhmä pelastettiin valtion omistukseen ja niiden terveet osat myytiin muille pankeille. Muut pankit saivat myös pääomatukea. Valtio joutui pääomittamaan pankkeja yhteensä 6 miljardin euron edestä. Tästä noin 4 miljardia saatiin takaisin. Kriisin hinta: 11 % kansantuotteesta[3].
Uuden-Seelannin pankkikriisi 1987–1990. Suurin valtion omistama pankki joutui ongelmiin likviditeettinsa kanssa. Se pääomitettiin uudelleen. Kriisin hinta: 1 % kansantuotteesta.
Yhdysvaltain pankkikriisi 1988–1991, ns. Savings and loan crisis. Suuri säästöpankkikriisi jossa runsaat 1300 pankkia kaatui. Kriisin hinta: 3,2 % kansantuotteesta.[4]
Meneillään oleva Yhdysvaltain pankkikriisi 2008–.
EU-maissa pankkien pelastaminen maksoi 13 % BKT:sta vuosina 2008–2009[5]
http://www.eurokriisi.fi/
1993
Rahaliiton synty
Talous- ja rahaliitto EMU syntyy.
Harva Suomessa ymmärtää liiton
merkityksen EU-kansan-
äänestyksessä 1994.
1997
Vakaus- ja kasvusopimus
Sopimus julkisen talouden tasapainottamiseksi. Tulevina
vuosina suurin osa jäsenmaista
rikkoo sopimusta.
1999
Markat Euroiksi
Euro otetaan käyttöön kori-
valuuttana ilman kansan-
äänestystä. Ruotsi, Iso-Britannia
ja Tanska jäävät ulkopuolelle.
2002
Eurokolikot ja -setelit
otetaan käyttöön
Suomen markka ja muut euro-
maiden kansalliset valuutat
katoavat kun eurorahat otetaan
käyttöön.
2002-2007
Velkaa velan päälle
Vahva euro laskee korkoja
ja velanotto kiihtyy useissa maissa.
Finanssikriisi kuvaa vuonna 2007 alkanutta maailmanlaajuisesta pankki- ja rahoituskriisiä. Kriisi alkoi Yhdysvalloista, jossa syynä olivat keskuspankin pitkään ylläpitämä matala korkotaso, maksukyvyttömien asiakkaiden holtiton asuntoluototus liittovaltion painostuksesta, asuntolainoille vuonna 1997 säädetyt veroedut[1], rahoituslaitosten valtava riskihalukkuus ja monikymmenkertaisella velkavivulla sijoittaminen, laajaksi paisuneen johdannaiskaupan läpinäkymättömyys, pankkivalvonnan vakavat puutteet ja lainsäädännön porsaanreiät.
2008
Lehman Brothersin
konkurssi
Yhdysvaltain asuntokupla
puhkeaa ja sysää liikkeelle maailmanlaajuisen taantuman.
2009
Totuus Kreikasta
Maan lainataso paisuu 300 miljardiin
ja maan antamat tilastotiedot paljas-
tuvat vääriksi. Velat ovat 113 %
maan BKT:stä, euroalueen sovittu
raja on 60 %.
2010 Maaliskuu
Kreikan hätälainat
Pääministeri Vanhanen on
mukana myöntämässä Kreikalle
45 mrd hätälainaa ja toteaa sen
olevan "hyvä bisnes".
2010 Toukokuu
Velkavastuu jaetaan
Euroopan vakaustoimenpiteiden paketti
mahdollistaa tuen antamisen vaikeuksiin
joutuneille euromaille, vaikka tämä kielletään
EU:n perussopimuksen 125 artiklassa.
2010 Toukokuu
Kreikan tukipaketti
Kreikka saa 110 mrd tukipaketin.
Ehdoksi laitetaan tiukka säästö-
kuuri, jota valvoo EU-komission,
IMF:n ja EKP:n muodostama
“troikka”.
2010 Marraskuu
Irlannin avunpyyntö
Irlannille myönnetään 67,5
miljardin euron tukipaketti.
Troikka alkaa valvoa maan
taloutta.
2011 Tammikuu
Eurooppalainen
ohjausjakso
Voimaan astuu uusi EU-maiden
talouspolitiikan koordinaatio, jonka
puitteissa komissio ja neuvosto ohjaavat jäsenmaiden päätöksentekoa.
2011 Huhtikuu
Portugalin avunpyyntö
Portugalille myönnetään
78 mrd lainapaketti.
Troikka ottaa maan
talouden valvontaansa.
2011 Joulukuu
Sixpack voimaan
Viisi asetusta ja yksi direktiivi
tiukentavat talousvalvontaa ja
uhkaavat rangaistusmaksuilla.
2012 Maaliskuu
Kreikan toinen paketti
Tukipaketti on kooltaan 130 mrd
ja sen on tarkoitus auttaa Kreikka
vuoteen 2014 saakka, mutta jo
loppuvuodesta maalle annetaan
uusia helpotuksia.
2012 Kesäkuu
Espanjan pankkikriisi
Espanjan pankkijärjestelmän
tervehdyttämiseen myönnetään
korkeintaan 100 mrd lainoitus.
2012 Syyskuu
Kohti pankkiunionia
Barroso esittää pankkiunionin
suuntaviivat: Pankkiriski jaettava
euromaiden kesken ja pankkivalvonta
keskitettävä Euroopan keskuspankille.
2012 Lokakuu
Euroopan
vakausmekanismi (EVM):
Käyttöön otetaan euroalueen
pysyväkriisinhallintamekanismi,
jonka on tarkoitus korvata
väliaikaisjärjestelyt.
2013 Tammikuu
Finanssipoliittinen sopimus
Valtioiden välinen EU:sta riippumaton
sopimus tulee voimaan. Sopimuksella
tiukennetaan budjettikuria ja talouspolitiikan
koordinointia entisestään.
2013 Maaliskuu
Two-pack
hyväksytään
Kaksi uutta EU-asetusta
jatkaa ”six-packin”
aloittamaa talouskurin
tiukentamista ja valvontaa.
2013 Maaliskuu
Kypros hakee
tukipakettia.
Maa tarvitsee noin 23 mrd
pankkiensa pelastamiseen,
josta 10 mrd euroryhmältä.
Jep, :) Jari antoikin hyvän poliittisen analyysin muutamista tapahtuneista asioista.
Alla vähän lisää mietittävää asiasta...
"Talous kriisi" tai paremminkin häilähtelevä ja epävakaa taloudellinen tilanne sai todella hyvän alun ainakin osittain USAn pankkien "bonus systeemin tähden" - kun lainan-antajat siis pankit maksoivat työläisilleen bonuksia kaikista lainoista jotka pankki antoi ihmisille ja yhtiöille. Asiian kuuluu myös että pankkien ottamaa luottojen aiheuttamaa riskiä jaettiin periaatteessa koko pankki maailmaan ja siis myös eurooppaan .. Ja kun "publa" sitten hajosi aiheutti se osaltaan sen maailman laajuisen taloudellisen epävakauden jota nykyään kutsútaan nimellä "talous kriisi". Huomattava on kuitenkin että tämä n.k. kriisi vaikuttaa eniten köyhien maiden talouteen.
Pikku esimerkki: Aikaisemmin rahan vastine oli pankkien kulta reservit - mutta tästä on luovuttu ja nykyään voi periaatteessa kuka jolla on tarpeeksi hyvä hvä taloudellinen asema yhteiskunnassa avata pankin - ja alkaa lainaamaan rahaa. Tämän seurauksena on maailmassa paljon tänään pankkeja.
Kun pankit tänään myöntävät jóllekin lainan se ei tarkoita että pankilla olisi ne rahat jossain - tosiasiassa pankin soliditeetiksi riittää että pankilla on noin ehkä 15% myönnetyistä lainoista.
Kun Kalle menee pankkiin ja sanoo että hän on säästänyt pankissa 10 000 ja haluaa nyt rakentaa talon ja tarvitsee lainan sitä varten.
Pankki myöntää Kallelle lainan - mutta .. pankki ei lainaa omia rahojaan vaan oman nimensä takaamaan Kallen lainan - tosiasiassa ei pankilla ole niitä läheskään kaikkia niitä rahoja jotka se on lainannut ihmisille ja yhtiöille. Pankki lainaa esimerkiksi Kallelle sitä tulevaa omaisuutta vastaan jonka pankki uskoo Kallen hankivan talonsa myötä.
Jos katsotaan esimerkiksi Ruotsin pankkien lainaamista - niin pankin ei tarvitse käyttää kuin ehkä 5000 pankin kruunua erilaisiin maksuihin kun se myöntää lainan - ja senkin pankki voi maksaa vasta sen jälkeen kun lainan saanut maksaa pankille ensiimmäisen osamaksunsa..
Tästä ei ehkä tavalliset "matti meikäläiset" ole oikein perilä ..
Asia mutkistuu entisestään jos Kalle sitten myy talonsa kalliimmalla hinnalla ja pankki jälleen myöäntää entistä suuremman lainan uudelle talon omistajalle.
alex
Jep- kiitos paljon.
Olen joskus miettinyt kun olin kansaoulussa niin opettaja kertoi pankkien kutaharkoista. Ne olivat kookkaampia kuin nykyiset yksityiset harkot.
Pankin harkot olivat sellaisia mitä Aku Ankankin ainakin karhukplan jutuissa pyöri aikanaan.
Nyt minulle valkeni mitä varten ne suurinpiirtein olivat.
Ne olivat ikäänkuin lainojen vakuutena, pankki oli vakaa kun oli harkkoja yhtä paljon kuin lainaa.
En nyt aivan tarkkaan mieti koko asiaa.
Tänään kaikenlainen arvopaperikauppa on taidetta jossa lainataan vakuuksia vastaan toki yleisimmin, mutta kyllä aikoja on ollut ettei vakuuksia ole tarvittu ja sitten tapahtuu yllättäviä asioita.
Arvopaperikauppamarkkinat ovat hyvin sekalaiset joita en itse tunne, ja Suomen valtionkin lainanotto on aina tapaus erikseen. On pari tusinaa erilaisia järjestelyjä tehty.
Jos niissä sitten joku paikka joskus klikkaa niin kovin kompleksinen
on kaikkien organisaatioiden toiminta että jos jossakin heilahtaa, niin heilahtaa sen johdosta jossakin muuallakin aina.
Jos pankki lainaa ja ei vakuuksia ole pankin tappiot on sitten kriisien aikana suuret ja pankin joutuvat lainakannalle, pankkeja pelastetaan ja maksajana on sitten valtio ja tietenkin aina yksityinen kansalainen tulee nähdä valtiovallan kaiken rahaliikenteen ensisijaisena lähteenä.
Meillä ei valtio sinänsä enää pisniksiä tee. Valtionyhtiöissä on säilytetty hiukan yli 50% äänivallan vuoksi että voidaan kuitenkin päättää yhtiötä koskevista ratkaisuista.
Yst. t. Jari Laurila
Ihan niin Jari, ei pankeilla enää ole kultaa holveissaan - ei ainakaan kuin osa siitä luotto-vastuusta minkä pankit ovat itselleen hankkineet. Ja nykyäänhän koko maailma on ikäänkuin yhtä ja samaa "pankkia" ja taloutta - tai sanottaisko taloudellista systeemiä aina Kiinasta alkaen. Voi sanoa että elämme "taloudellista aikakautta" joka on aivan erilainen kuin koskaan ennen. Valitettavasti tämä systeemi on riippuvainen talouden kasvusta - ja jos kasvu pysähtyy tekee systeemi sen että se enemmän tai vähemmän automaattisesti alkaa kuluttamaan itseään.
Se on kuin vanha tehdas joka kaiken aikaa tarvitsee uusimista .. ja se on resursseja vaativaa - mutta resurssit alkavat vähetä.. samaan tahtiin kuin maailma likaantuu ja saastuu yhä nopeammin ja nopeammin ... ja sen puhtaana pitäminen on kallista ja siksi sitä onkin laiminlyöty ja väistelty aina mahdollisuuksien mukaan, kunnes on sitten ajauduttu tähän tilanteeseen että sitä ei enää kovin helpolla kukaan saa ennalleen.
alex
Olen ymmärtänyt asian niin, että esim. kaupungilla, vaimolla ja morsiamella kuvataan seurakuntaa Ilm.21:9,10, joten porttonainen on langennut, hengellistä haureutta harjoittava seurakunta eli hengellinen valta.
Pedoilla taas kuvataan maallisia valtoja.
Kun ajatellaan katolisen kirkon historiaa, niin sillä on ollut myös maallinen valta. Ja kun se on saanut myös maallisen vallan, niin se on alkanut vainoamaan ja tappamaan kristittyjä ja toisinajattelijoita eli siitä on tullut myös peto.
Jeesus sanoi fariseuksille: "Jokainen valtakunta, joka RIITAUTUU ITSENSÄ KANSSA, joutuu AUTIOKSI, eikä mikään kaupunki tai talo, joka riitautuu itsensä kanssa, pysy pystyssä Matt.12:25
Paholainen on sekä porton että pedon perimmäinen taustavoima ja tämän maailman ruhtinas, joten tämä maailma on tuomittu tuhoon, kuten Raamatussa kerrotaankin.
"Minä katselin maata, ja katso, se oli AUTIO ja tyhjä, ja taivasta, eikä siinä valoa ollut.
Minä katselin vuoria, ja katso, ne järkkyivät, ja kaikki kukkulat huojuivat.
Minä katselin, ja katso, ei ollut YHTÄÄN IHMISTÄ, ja kaikki taivaan linnut olivat paenneet pois.
Minä katselin, ja katso, hedelmätarha oli ERÄMAANA, ja kaikki sen kaupungit olivat kukistuneet Herran, Hänen vihansa hehkun edessä.
Sillä näin sanoo Herra: KOKO MAA TULEE AUTIOKSI, vaikka minä en siitä peräti loppua tee" Jer.4:23:27
"Ja sinä tuhon oma, mitä teet, kun pukeudut purppuraan, kun koristaudut kultakoristella, kun suurennat silmäsi ihomaalilla? Turhaan sinä itsesi kaunistat. RAKASTAJAT OVAT HYLJÄNNEET SINUT, he etsivät sinun henkeäsi.
Sillä minä kuulen huudon, niinkuin synnyttäjän tuskanhuudon, vaivan, niinkuin ensisynnyttäjän vaivan, TYTÄR SIIONIN HUUDON; hän vaikeroitsee, levittää kätensä: "Voi minua, minun sieluni menehtyy murhamiesten käsiin!" Jer.4:30,31
"Näin sanoo Herra Sebaot, Israelin Jumala...älkää luottako valheen sanoihin, kun sanotaan: "Tämä on Herran temppeli....Vaan jos te todella parannatte vaelluksenne ja tekonne...niin minä annan teidän asua tässä paikassa, maassa, jonka minä olen antanut teidän isillenne, iankaikkisesta iankaikkiseen. Mutta katso, te luotatte valheen sanoihin, joista ei ole hyötyä. Miten on? Te varastatte, tapatte, rikotte avion, vannotte väärin, poltatte uhreja Baalille ja seuraatte vieraita jumalia, joita te ette tunne. Ja te tulette ja astutte minun eteeni tähän huoneeseen, joka on otettu minun nimiini, ja sanotte: "Me kyllä pelastumme" - tehdäksenne yhä kaikkia näitä kauhistuksia!" Jer.7:3-10
Sentähden, katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin ei enää sanota "Toofet" ja "Ben-Hinnomin laakso", vaan "Murha-laakso"... Ja minä lopetan Juudan kaupungeista ja Jerusalemin kaduilta riemun ja ilon huudon, huudon yljälle ja huudon morsiamelle, sillä maa on tuleva raunioiksi" Jer.7:32-34
"Näin sanoo Herra: Kirottu on se mies, joka turvaa IHMISIIN ja tekee LIHAN KÄSIVARREKSENSA ja jonka sydän luopuu Herrasta. Hän jää alastomaksi arolle eikä näe mitään onnea tulevan; hän asuu poudan polttamissa paikoissa erämaassa, asumattomassa erämaassa.
Siunattu on se mies, joka turvaa HERRAAN, jonka turvana Herra on. Hän on kuin veden partaalle istutettu puu, joka ojentaa juurensa puron puoleen; helteen tuloa se ei peljästy, vaan sen lehvä on vihanta, ei poutavuonnakaan sillä ole huolta, eikä se herkeä hedelmää tekemästä" Jer.17:5-8
"Kuka uskoo meidän saarnamme, kenelle HERRAN KÄSIVARSI ilmoitetaan? Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet. Hän oli ylenkatsottu, ihmisten hylkäämä, kipujen ja sairauden tuttava, jota näkemästä kaikki kasvonsa peittivät, halveksittu, jota emme minäkään pitäneet. Mutta totisesti, meidän sairautemme hän kantoi, meidän kipumme hän sälytti päällensä. Me pidimme häntä rangaistuna, Jumalan lyömänä ja vaivaamana, mutta hän on haaavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut" Jes.53:1-5
"Paetkaa Baabelista ja pelastakoon kukin henkensä, älkää hukkuko sen syntiin. Sillä tämä on Herran koston aika, hän maksaa sille, mitä se on ansainnut. Baabel oli Herran kädessä kultainen malja, joka juovutti kaiken maan. Sen viinistä joivat kansat; sentähden kansat tulivat mielettömiksi..."Me olemme koettaneet parantaa Baabelia, mutta ei hän ole parantunut. Jättäkää hänet ja menkäämme pois...sillä hänen tuomionsa ulottuu taivaaseen asti, kohoaa pilviin saakka" Jer.51:6-9
Lisäys;
Täsmennys:
EU:n ongelmat:
1. Velkaantuminen
2. Ikääntyminen
3. Nuorisotyöttömyys syrjäytyminen sis. aiheuttamat kylkiäiset
Nämä koskettavat koko EU:aluetta ! -Myös Suomea aivan yhtä lailla vähintään kuin kaikkia muitakin.
Suomen ongelma nyt lisäksi: viennin ongelmat .
Meillä katoaa työpaikkoja koko ajan vaikka ensimmäinen konsti ja keino ja tuki ja toivo on aina ensin työllisyys- sitä kautta BKT lähtee nousuun ensimmäisenä.
Suomi pisti budjettivajeen kuntoon joka oli pakko viimeistään nyt tehdä, olemme kasvu- ja vakaussopimuksien kriittisissä pisteissä jolloin pitää toimia. Niissä pisteissä muut valtiot pitää nk. tulla jo puuttumaan ja ojentamaan siis. Monissa maissa meni pidemmälle ja romahti sitten, tämä on se lepsu talouspolitiikka mihin EU oli syypää että teki sopimukset mutta ei pidetty sopimukista kiinni.
Meillä ei enää paikata hampaita ilmaiseksi niin kuin 1980 luvulla.
Nokia antoi työtä monenlaista. Nokia meni ja menee työpaikkoja nyt niitäkin mitkä eivät ole Nokiasta kiinni. Valtion velan hoitomenot ovat nyt 2,5-3,0 miljardia euroa vuodessa. Yhtä suuret kuin monet muut isot menot.
Mutta sanoisin että halpatyövoimamaiden kilpailukyky vie meiltä ja muiltakin !
Minusta lääke löytyy EU:n ulkorajapinnoilta korjata maailman kilpailutilanteiden vääristymiä !
Suomessa osataan ja on itse myytävä eikä odoteltava ostajia !
Tehokkuus on avainsana monessa. Tehokkuus nostaa kansantaloutta ja luo investointikykyisiä yrityksiä.
Siis panoksen ja tuloksen suhde.
Pienemmällä panoksella enemmän tehoa, heh. helppoa ?
Tai samalla panoksella enemmän tehoa.
Suomen on huolehdittava kilpailukyvystään mitä kotimaassa voidaan tehdä. Mennä myyntihommiin nyt eikä himassa nyhjöttää.
Sanoisin vielä että on paljon pienyrittäjiä joilla on toimiva yritys.
Heitä ei saa päästää eläkkeelle ennen kuin toimivalla hommalla on jatkaja !
jatkuu.................heti
jatkoa.................
- Vastaavasti sellaisia uusia yrityksiä tai kokeiluja joita tuetaan voimakkaasti alkuun, pitäisi tehdä realistisempia budjetteja alkuun.
Liian paljon on ovia kiinni 1-2 vuoden kuluttua. Ensimmäisen vuoden jälkeen on edessä sitten jos on liian vähän maksettu veroennakoita.
Suomessa ei olisi yksikään konkurssissa jos yrittäjät olisivat tehneet
budjetteja eli suunnitelleen toimintaansa. Tietenkin markkinoiden yllätykset ovat joskus liian suuria olleet osaavillekin.
Vastaavasti joskus pelkällä sulalla hulluudella lähteä uhkarohkeisiin yrityksiin ilman suurempia tietoja ja taitoja ovat monet onnistuneetkin kuitenkin. Rohkeuttakin pitää olla joskus, mutta tänään kuitenkin ymmärretään että pitää olla realistiset budjetit- eli ennakkotilinpäätökset olemassa. Kun sitten jatkuvasti seurataan tilannetta voidaan interventioin eli tulla väliin jos huomataan jotakin yllättävää tapahtuvan siitä mitä on suunniteltu.
Portot ja pirut ovat kaukana nyt kun yhteisiä asioita hoidetaan.
Maailman tilanne hyvin huolestuttava siis talouden kannalta. Ei portoja eikä piruja sinänsä ole kysymys niistä nyt.
Yhteiskunnassa on pakko yhteisiä asioita hoitaa.
Ei täällä muuten mikään toimi. Elämme toki maailmassa joka on erilainen mitä vuosikymmeniä sitten. Verkostoituminen on nopeaa ollut ja mahdollisuuksia ja uhkia täynnä kaikki. Uhkat ja mahdollisuudet pitäisi aina tietää ja ymmärtää ja -tutkia.
Suomessa ei pirukaan voi olla yksin täällä, -Meitä ei kukaan kuule maailmalla, mutta EU;ssa pienkin saa ääntään kuuluviin jos osaa olla viisas.
Olisi ihanaa alkutuotanto- punainen tupa ja perunamaa toki.
Sillä vaan ei tuoteta hyvinvointiyhteiskunnan palveluita- koulutusta- terveys- ja sosiaalipalveluja. Nuo pitää säilyttää jos on hyvinvointiyhteiskunnasta kyse, siis kaikki nuo kolme tuottaa valtiovallan toimenpitein.
Minun isät olivat kärryseppiä: katso isoisääni siinä työssään mitä isäni tekivät monta polvea. Isoisäni oli myös maanviljelijä ja isäni ei syntynyt enää torppaan vaan talonisännän perheeseen jossa oli paja jossa tehtiin 100 kärryä vuodessa viljeltiin pellot. Torpparilain myötä isoisäni isäkin, joka oli Suomen suurimman ajokalu-käsi-kotiteollisuuden tuotteliain kärryseppä- hänkin osti torpan itselleen jo 1918 torpparilain myötä, mutta isoisäni syntyi 1889 torpassa. Hänestä lyhytfilmi joka palkittiin SM-lyhytfilmifestivaaleilla 1966-1967;
http://www.youtube.com/watch?v=BABMv_Kw0To
Raakaa työtä jolla ei kuitenkaan rikastuttu.
Kävin isieni kotikylässä kymmenien vuosien jälkeen ja vahingossa tapasimme miehen joka alkasi muistelemaan että hänellä saattaisi olla "kaitafilmin pätkä jossakin Laurilan Rikusta vai olenko sen antanut jollekin?" -heh.- alkasin pyytelemään sitten filmin etsimiseen ja löytyihän se vuosikymmenien unholasta joidenkin aikojen kuluttua- käsiteltiin, pitii valoa lisätä- ja käsitellä ja muuttaa muotoa että saadaan se nettiin koko maailmalle- Sattumalta pysähdyttiin ja sattumalta muisti, heh- Minulla on suuri asia nähdä isoisäni livenä 45 vuoden jälkeen, mutta minä olin lapsi kun eli ja muutamia kertoja kävin isäni kanssa isäni kotona jonne isä otti aina mukaansa. Moni muu eli lähempänä kuin minä- mutta minä olen nuorin viimeisen kurpansepän lähiomaisista. Serkkujeni lapset ovat tietenkin sitten seuraava sukupolvi ja nuorempia.
yst. t. Jari Laurila
EU:n ongelma: ikääntyminen.
Ehkä EU: on aikansa jo elänyt.
Tekstejä tulee ja menee, mutta selvää ei tule.
Ilm. 18: 7 kertoo että tämä portto on ollut kuningatar!! Ja silloin se merkitsee että hän on ollut Kuninkaan puoliso!
Ja se taas merkitsee , ettei kyse SUINKAAN OLE pedosta, eli paavinvaltajärjestelmästä, koska se ei koskaan ole ollut Jumalan vaimo, eli kuningatar!
" Ja vaimo, jonka sinä (Johannes) näit on se " suuri kaupunki"!, jolla on maan kuningaitten kuninkuus! Ilm 17: 18
Miksi vaimo on suuri kaupunki!? No, helppoa!..Siksi tietenkin koska sen mies on Kuningas, herrain Herra ja kuningasten Kuningas!
Vain Jeesuksella on maan kuningaitten kuninkuus. Hän tekee heille mitä ja miten tahtoo! Jumalan kaupungissa on asukkaat, ..ne, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon!!
Ilm 18: 21 .... Jumalan vaimo on myös Babylon, se suuri kaupunki Miksi Jumalan vaimo on portto?
Ilm 18: 23 kertoo sen yksityiskohtaisesti.
1.Moos.10:12 sekä Resenin Niiniven ja Kelahin välille; se on tuo suuri kaupunki.
Joos. 10:2 niin he peljästyivät suuresti, sillä Gibeon oli suuri kaupunki, niinkuin joku kuninkaankaupunki, ja suurempi kuin Ai, ja kaikki sen miehet olivat urhoollisia.
Joon. 3:3 Niin Joona nousi ja meni Niiniveen Herran sanan mukaan. Ja Niinive oli suuri kaupunki Jumalan edessä: kolme päivänmatkaa.
Ilm. 16:19 Ja se suuri kaupunki meni kolmeen osaan, ja kansojen kaupungit kukistuivat. Ja se suuri Babylon tuli muistetuksi Jumalan edessä, niin että hän antoi sille vihansa kiivauden viinimaljan.
17:18 Ja nainen, jonka sinä näit, on se suuri kaupunki, jolla on maan kuninkaitten kuninkuus."
18:10 he seisovat loitolla kauhistuen hänen vaivaansa ja sanovat: "Voi, voi sinua, Babylon, sinä suuri kaupunki, sinä vahva kaupunki, sillä sinun tuomiosi tuli yhdessä hetkessä!"
18:21 Ja väkevä enkeli otti kiven, niinkuin suuren myllynkiven, ja heitti sen mereen sanoen: "Näin heitetään kiivaasti pois Babylon, se suuri kaupunki, eikä sitä enää löydetä."
Äh ja höpsis!
Vanhassa testamentissa pakanat palvoivat taivaan kuningatarta, Istaria. Väitätkö, että hän oli Jeesuksen puoliso??????? Miettikää nyt vähän, mitä kirjoitatte.
Hih, taisi olla benedi asialla .. oli niin epätavallisen sekavaa ..
alex
Jos raamattu olisi maitoruokaa, niin sen tutkimiseen kyllästyisivät ne, jotka kaipaavat
vahvaa ruokaa!
Raamatun hienoimpia salaisuuksia ei ymmärrä tomppeli!
Me tiedämme esimerkistä, että Kristus hylkäsi jo kerran vaimonsa Israelin kansan, joten Jumalan vaimon hylkääminen on fakta!
Todellinen Israelilainen on todellinen kristitty Gal 6: 15, 16
Eihän Jumalan sana ole harhaan mennyt,sillä ei se joka lihallisesti on israelilainen ole silti Jumalan israelilainen!.
Jumalan vaimo pitää uskon Jumalaan Mark 11: 22-24
Me kaikki opetamme, että Jumalan kansa on " kalastettu " kansojen merestä. Kuitenkin Ilm. kirja kertoo että Babylon, johon sekoittuu maan kuninkailta ja kauppiailta ostettuja oppeja, ( tuotteita) Ilm 18: 23.. se johtaa siihen, että Jumalan vaimoa kutsutaan Babyloniksi, sekoituksesi.
Se heitetään " ikäänkuin suuren myllynkiven" takaisin kansojen mereen! Suuri myllynkivi , tarkoittaa, että Jumalan kansa, on jauhanut maan kansoille elämän leipää,...tutkimalla Jumalan sanaa, ja tekemällä siitä leipää, ja vienyt sitä pakanakansoille syötäväksi!
Sillä ravittiin kansoja! Koska Jumala on suuri, on myös myllynkivi suuri " ikäänkuin suuren myllynkiven"!
Tätä samaa metodia käytetään Jeesuksen tulon yhteydessä ::: " Kaksi naista on jauhamassa" .. toinen otetaan ja toinen jätetään!
Kyse on kahdesta neitsyestä, Jumalan vaimosta, .. toinen jauhoi omiaan, ja toinen Jumalan sanaa!
Adventtiseurakunta on maailmanlaajuisesti huutanut " Tule Herra Jeesus"! vrt jae 23...mutta se ääni on loppuva, ja kenties jo loppunut!
Syynä on se, että kun Jumalan vaimo suostuu ostamaan pedon oppeja, se ratsastaa piakkoin pedolla... Ja koska adv. srk opettaa, että " Peto muuttaa ajat ja lain.. mutta se luopuu Jumalan käskyistä ja Jeesuksen uskosta, ..niin on järjetöntä huutaa " Tule Herra Jeesus".. koska petohan on jo " Jumalan pojan viransijainen"!
Eihän peto tahdo Jeesusta paikalle, noin vajaan miljardin kannattaja joukon keskelle sotkemaan , pedon kuolinhaavan parantumista!
Johannes nähtyään silmissään profetian, Jumalan vaimosta, " suuresti ihmetteli"
Katolista kirkkoako, tai protestantteja?
Ei suinkaan , vaan sitä missä tilassa Jumalan vaimo oli, aikojen lopussa!!!
Ja sitäpaitsi, Enkeli kertoi että vaimolla oli " salaisuus"!! Katolisella kirkolla ei ole mitään salaisuutta, sunnuntai pyhä on reilusti esillä!
Mikä tämä enkelin kertoma " salaisuus " sitten oli????
No, tietenkin kyseessä oli salaisuus: " Toinen mies"!!
Silloin kun vaimolla on salaisuus, ne eivät ole uudet kengät tai uusi puku,.. vaan toinen mies!
Ja juuri siitä on kyse!! Jumalan vaimolla on toinen mies! .. Jos ei vielä ,niin pian on!!
Tulee aika ja on jo, jolloin vaimo ratsastaa miehen, jonka nimi on peto.. selässä!
Olen benedi tai en.. niin fakta on tämä!
Hankkikaa silmävoidetta, älkääkä ryhtykö vääntämään oikeaa vääräksi ja väärää oikeaksi!
On parempi ostaa silmävoidetta rahatta ja hinnatta