Debyytin omistan ja nyt olisi rahatilanne sillä mallilla, että voisin ostaa jonku muunkin Burzumin tekeleen. Mitä suosittelisitte?
Burzum
Taina
8620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikki ostamisen arvoisia paitsi ne kaksi uudempaa kokonaan koskettimilla tehtyä levyä. Oma suosikkilevy on Hvis lyset tar oss. Uskomaton tunnelma.
Kiitos, en tiennytkään, että ne kaksi uudempaa on tehty kokonaan koskettimilla.
ovat myös ilman laulua. Onhan noilla muutama hyvä hetki mutta mieluummin rahani pistäisin johonkin kiinnostavimpiin levyihin.
Hlidskjalf ja Daudi Baldrs ovat siis ne uusimmat.
Tuolla levyllä laulut ovat norjaksi. Harmi kun en kieltä oikein taida. Tiedätkö on levyn lyriikat jossain käännettynä englanniksi? Tuskin niitä on suomeksi käännetty kuitenkaan.. Levystä saa varmasti enemmän irti jos sanoitusta ymmärtää.
Kyllähän noita sanotuksia ihan hyvin ymmärtää jos ruotsia osaa vaikka onhan noissa kielissä tietysti jonkin verran eroja.
Voihan niitä käännöksiä englanniksi käydä kyselemässä joltain muilta foorumeilta, esim. www.blackmetal.co.uk tuolla ainakin joku oli Darkthronen sanotuksia kääntäny norjasta englanniksi.
No empähän minä sitä ruotsiakaan kovin taida, mutta kiitos kuitenkin.
Filosofem
Filosofem on tosiaan myös hyvä. Siinä on jonkin verran pelkkää kosketinhuminaa sekä pari räväkämpää veisua. Taitaa olla kiistelty levy, josta joku tykkää ja joku ei. Kannattaa testata. Mutta tosiaan Hvis Lyset Tar Oss on ehkä vielä enemmän "klassikko".