Itselläni on hyviä kokemuksia Killasta mutta tuttavillani ei. Heiltä on kyselty rikosrekisteriä ja luottotietoja ????
Lisäksi Kilta ilmoittelee olemattomia paikkoja.
Minkälaisia kokemuksia muilla?
kilta
13
1646
Vastaukset
- tinuri11365
En suosittele kiltaa, enkä kyllä muitakaan vuokrayrityksiä kenellekkään.
- Argh789
Teettävät esim. hitsaushommia ihmisillä, joilla ei kokemusta hitsaajan töistä ja hitsaustöihin annetaan niin ohuet työvaatteet, että kädet palaa läpi.
- tietoa2
Olemattomilla työpaikoilla houkutellaan hakijoita ja kasvatetaan ns. työntekijäpoolia. Sitten voidaan pullistella asiakkaalle, että meillä on näin ja näin paljon työntekijöitä saatavilla. Ilmoittakaa suoraan MOL:iin, jos epäilyskin tulee. Myös sieltä kysymällä saa tilaajan tiedot, eli yritys johon etsitään työntekijää.
- Anonyymi
Hae meille niin lisäämme sinut tyntekijä pooliin. Unohdamme sinut parin viikon kuluessa.
- Beerdiez
Hyvä firma! Jos et jaksa tehdä hanttihommia mitä sulle annetaan, antavat toimistolta helpompaa duunia toisesta paikasta.
- Anonyymi
Outoa touhua. Ilmoitetaan tehtäväkuvaus mutta kysymälläkään ei sanota mikä/missä työpaikka on. Mennä pitäs ainakin haastatteluun tietämättä mitään. Palkka on kusetuksen pieni kun ne ottaa palkasta siivun itelleen. Reilua eikö totta ?
- Anonyymi
Lain mukaan työpaikan nimi pitää ilmoittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outoa touhua. Ilmoitetaan tehtäväkuvaus mutta kysymälläkään ei sanota mikä/missä työpaikka on. Mennä pitäs ainakin haastatteluun tietämättä mitään. Palkka on kusetuksen pieni kun ne ottaa palkasta siivun itelleen. Reilua eikö totta ?
Tää on muuten hauskaa. Kovasti kysellään töihin, mutta eivät vaan kerro missä työpaikka sijaitsee. Ihme hommaa nykyään. Jos eivät uskalla sanoa firman nimeä edes, niin paskaa on.
- Anonyymi
Olen Leena ja morjestan vain maahanmuuttajia.
- Anonyymi
Suhteilla ne vähätkin paikat menee. Sitten on mielikuvituspaikat.
- Anonyymi
killan miehet kun näkee työssään niin miettii ett on tullut liikkuva sirkus taas kaupunkiin näemmä heh...t. pelleviiksi
- Anonyymi
tytöt toimiston valkkaa statuksen mukaan työntekijät pesteihin....kaverit ja kaverin kaverit saa jopit ensin ja muille jää loput jos jää...faktajuttui...tän takia ei nuoria tälläisiin hommiin...
- Anonyymi
Yksihän seurustelee aiemmin sieltä töitä hakeneen kanssa. Löysivät toisensa työhaastattelussa. Ei ollut vaikea arvata kun kikatus oli sen mukaista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792