Huhu kertoo, että YT ja kilometritehdas kutsuu yksikköjä joissa tehdään tulosta jopa sairaan kvartaalimittarin makuun?
Vastaukset 6
- Synkimmäkin pilvessä
...on kultareuna
Sinun tulee muistaa maassa vallitseva työvoimapula. Metsoltakin vapautuva työvoima tulee kovaan tarpeeseen työmarkkinoilla. Monilla yrityksillä on suuria vaikeuksia löytää tänä päivänä työntekijöitä. Jykän mukaan maahan tarvittaisiin kipeästi 1,8 miljoonaan maahanmuuttajaa lisää paikkaman työvoimavajetta. Kyllä Metsolla on tehty isänmaallisia päätöksiä, kun on keksitty, että töitä voidaan teettää enemmän ulkomailla ja näin helpotetaan ylikuumentuneita työmarkinoita Suomessa.
Ellet usko, tästä linkistä aukeaa haastattelu TV:sa, jossa Käteinen itse kertoo tarpeistaan, vaikka sitä ei edes kysytä.
http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s - Kvartaalimassi
OK, do the math:)))
- Tarpeeton kansalaine
Juu, mä olen kai saanut eri matematiikan opin kuin broilerit koska näen vaan hädän ja kestävyysvajeen enkä imua persaukiseen maahan?
- Mobil yksi
Kyllä Suomeen on imua Afrikansarvessa ja miksei laajemminkin islamilaisessa maailmassa. Tuliijoita riittää, sillä avustuksissa Suomi on 1. sijalla Euroopassa.
- kanalintu444
Vaikka yksikkö tekisikin tulosta, ei se tarkoita vielä sitä että sitä ei kannattaisi lakkauttaa. Yksikön koneisiin ja muuhun toimintaan on sitoutunut kiinni pääomia. Jos yksikkö lakkautetaan ja koneet myydään intiaan, saadaan pääomia vapautettua. Kun nämä vapautuneet pääomat sijoitetaan esim. kiinassa olevaan tuotantolaitokseen, saadaan pääomalle suurempi tuotto mitä lakkautetussa suomalaisessa yksikössä sille olisi saatu.
Pitää pitää mielessä että osakeyhtiölain mukaan yhtiön tehtävä on tuottaa osakkeenomistajille voittoa, ei pitää työpaikkoja Suomessa. Jos tuottaviakin yksiköitä lakkauttamalla saadaan suurempaa tuottoa osakkeenomistajille, on yrityksen toimittava lain mukaan näin.- Ei pidä lomauttaa
Ehkä osakeyhtiölakiin pitäisi kirjoitaa myös, että yritys ei saa varata työvoimaa tuottamattomaan käyttöön. Suomessa on jatkuvasti lomautettuina kymmeniä tuhansia työntekijöitä. Tämä pahentaa työvoimapulaa, sillä lomautetuille olisi tarjolla töitä muissa yrityksissä. Potkut vaan heti ja jo samana päivänä toiseen yritykseen töihin.
Jos kaikki lomautetut olisivat oikeasti työmarkkinoilla, ei tarvittaisi satoja maahanmuuttajia joka päivä paikkaamaan työvoimavajetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561