Huhu kertoo, että YT ja kilometritehdas kutsuu yksikköjä joissa tehdään tulosta jopa sairaan kvartaalimittarin makuun?
METSO - johto saneeraa tervettä?
6
432
Vastaukset
- Synkimmäkin pilvessä
...on kultareuna
Sinun tulee muistaa maassa vallitseva työvoimapula. Metsoltakin vapautuva työvoima tulee kovaan tarpeeseen työmarkkinoilla. Monilla yrityksillä on suuria vaikeuksia löytää tänä päivänä työntekijöitä. Jykän mukaan maahan tarvittaisiin kipeästi 1,8 miljoonaan maahanmuuttajaa lisää paikkaman työvoimavajetta. Kyllä Metsolla on tehty isänmaallisia päätöksiä, kun on keksitty, että töitä voidaan teettää enemmän ulkomailla ja näin helpotetaan ylikuumentuneita työmarkinoita Suomessa.
Ellet usko, tästä linkistä aukeaa haastattelu TV:sa, jossa Käteinen itse kertoo tarpeistaan, vaikka sitä ei edes kysytä.
http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s - Kvartaalimassi
OK, do the math:)))
- Tarpeeton kansalaine
Juu, mä olen kai saanut eri matematiikan opin kuin broilerit koska näen vaan hädän ja kestävyysvajeen enkä imua persaukiseen maahan?
- Mobil yksi
Kyllä Suomeen on imua Afrikansarvessa ja miksei laajemminkin islamilaisessa maailmassa. Tuliijoita riittää, sillä avustuksissa Suomi on 1. sijalla Euroopassa.
- kanalintu444
Vaikka yksikkö tekisikin tulosta, ei se tarkoita vielä sitä että sitä ei kannattaisi lakkauttaa. Yksikön koneisiin ja muuhun toimintaan on sitoutunut kiinni pääomia. Jos yksikkö lakkautetaan ja koneet myydään intiaan, saadaan pääomia vapautettua. Kun nämä vapautuneet pääomat sijoitetaan esim. kiinassa olevaan tuotantolaitokseen, saadaan pääomalle suurempi tuotto mitä lakkautetussa suomalaisessa yksikössä sille olisi saatu.
Pitää pitää mielessä että osakeyhtiölain mukaan yhtiön tehtävä on tuottaa osakkeenomistajille voittoa, ei pitää työpaikkoja Suomessa. Jos tuottaviakin yksiköitä lakkauttamalla saadaan suurempaa tuottoa osakkeenomistajille, on yrityksen toimittava lain mukaan näin.- Ei pidä lomauttaa
Ehkä osakeyhtiölakiin pitäisi kirjoitaa myös, että yritys ei saa varata työvoimaa tuottamattomaan käyttöön. Suomessa on jatkuvasti lomautettuina kymmeniä tuhansia työntekijöitä. Tämä pahentaa työvoimapulaa, sillä lomautetuille olisi tarjolla töitä muissa yrityksissä. Potkut vaan heti ja jo samana päivänä toiseen yritykseen töihin.
Jos kaikki lomautetut olisivat oikeasti työmarkkinoilla, ei tarvittaisi satoja maahanmuuttajia joka päivä paikkaamaan työvoimavajetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705