Fireproven - Omnipresence

NewBornTruth

Fireproven: Omnipresence on kuukauden demo Imperiumi.netissä saaden täydet pisteet 5/5. :



"Fireproven on tallentanut hopeakiekolle noin 23 minuutin verran parasta progemetallia, mitä olen kuullut vuosiin. Tämä viisimiehinen maanjäristys ponnistaa Haminan seudulta, joka lienee ainoa selitys siihen että bändi on vielä sainaamatta. Musiikillista syytä ainakaan ei ole.

Instrumenttienhallinta on lähes suvereenia, vokaaliosuudet monipuolisia ja toimivia, soundit ovat kohdillaan ja biisit täyttä rautaa. Fireprovenin musiikissa lyövät kättä 90luvulla hyväksi havaitut genren keinot ja moderni ilmaisu. Parhaiten tämä kuuluu tietysti laulussa, jossa vuorottelevat raaka ja kirkas soundi. Eikä siinä vielä kaikki, huolellisesti arrattuja taustaköörejäkin löytyy. Rumpali osaa kaikkea mätöstä perusprogeiluun ja jostain kumman syystä ohuehko synamatto toimii suorastaan eteerisen tunnelman nostattajana. Biisit ovat erittäin progeja: niissä on totta vieköön riittävästi osia, tahtilajien vaihtelua ja muuta asiaan kuuluvaa. Alan tyypillinen karikko kierretään hyvin, sillä paitsi kappaleet, myös tämä koko levy kuulostaa yhtenäiseltä teokselta eikä huonosti toisiinsa sopivien palasten pakkonaittamiselta. Kitara ja koskettimet saavat sen verran tilaa sooloilla, että sorminäppäryyden ystävät ovat epäilemättä haltioissaan ja koko kakku on soitettu varmasti verenmaku suussa. Sen verran tiukalta se kuulostaa.

On jopa harvinaista kuulla studiossa tehdyllä tallenteella tällaista fiilistä ja lentoa. Kun tuotanto vieläpä on korostanut suurenmoisen hienovaraisesti mahtipontisuutta, ei Fireproven ansaitse mitään muuta kuin täydet pisteet. Jos tämäntasoista matskua saadaan kokoon pitkäsoiton verran, vain taivas on bändille rajana."
17.09.2013, Ismo Karo

Imperiumin demoarvio:
http://www.imperiumi.net/index.php?act=demos&id=2941

Musiikki:
https://soundcloud.com/fireproven/

FB:
www.facebook.com/fireprovenband

Yhteys:
[email protected]

0

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        78
        2464
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1435
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        81
        1301
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        11
        1182
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        895
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        890
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        763
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        98
        736
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        29
        731
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        686
      Aihe