Fireproven - Omnipresence

NewBornTruth

Fireproven: Omnipresence on kuukauden demo Imperiumi.netissä saaden täydet pisteet 5/5. :



"Fireproven on tallentanut hopeakiekolle noin 23 minuutin verran parasta progemetallia, mitä olen kuullut vuosiin. Tämä viisimiehinen maanjäristys ponnistaa Haminan seudulta, joka lienee ainoa selitys siihen että bändi on vielä sainaamatta. Musiikillista syytä ainakaan ei ole.

Instrumenttienhallinta on lähes suvereenia, vokaaliosuudet monipuolisia ja toimivia, soundit ovat kohdillaan ja biisit täyttä rautaa. Fireprovenin musiikissa lyövät kättä 90luvulla hyväksi havaitut genren keinot ja moderni ilmaisu. Parhaiten tämä kuuluu tietysti laulussa, jossa vuorottelevat raaka ja kirkas soundi. Eikä siinä vielä kaikki, huolellisesti arrattuja taustaköörejäkin löytyy. Rumpali osaa kaikkea mätöstä perusprogeiluun ja jostain kumman syystä ohuehko synamatto toimii suorastaan eteerisen tunnelman nostattajana. Biisit ovat erittäin progeja: niissä on totta vieköön riittävästi osia, tahtilajien vaihtelua ja muuta asiaan kuuluvaa. Alan tyypillinen karikko kierretään hyvin, sillä paitsi kappaleet, myös tämä koko levy kuulostaa yhtenäiseltä teokselta eikä huonosti toisiinsa sopivien palasten pakkonaittamiselta. Kitara ja koskettimet saavat sen verran tilaa sooloilla, että sorminäppäryyden ystävät ovat epäilemättä haltioissaan ja koko kakku on soitettu varmasti verenmaku suussa. Sen verran tiukalta se kuulostaa.

On jopa harvinaista kuulla studiossa tehdyllä tallenteella tällaista fiilistä ja lentoa. Kun tuotanto vieläpä on korostanut suurenmoisen hienovaraisesti mahtipontisuutta, ei Fireproven ansaitse mitään muuta kuin täydet pisteet. Jos tämäntasoista matskua saadaan kokoon pitkäsoiton verran, vain taivas on bändille rajana."
17.09.2013, Ismo Karo

Imperiumin demoarvio:
http://www.imperiumi.net/index.php?act=demos&id=2941

Musiikki:
https://soundcloud.com/fireproven/

FB:
www.facebook.com/fireprovenband

Yhteys:
[email protected]

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1964
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1720
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        57
        1360
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        76
        1320
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1028
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        926
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        923
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        882
      9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        109
        853
      10. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        73
        846
      Aihe