Miksi tyomaa on mennyt tähän

Nykyään on paljon työåaikoilla seksisuhteita.

Miten ihmeessä se on mahdollista, minllaisia ovat nämä työpaikat. Onko työtä todella niin vähän ja niin vaatimattomia, että moiseen alennutaan. Ajanviihteeksikö vai miksi.

Miksi pitää mennä jokaiseen firman järjestämään tilaisuuteen, eikä ole enää omaa kontrollia. Perhe jätetään aina ulkopuolelle, sehän on työnantajiltakin ihan väärin, oikein järjestää tilaisuuksia , joissa liian alkoholin tarjoilun vuoksi joku sekoaa moraalittomuuteen.
En usko olevan oikein hyvää mainosta frmalle tällaisen, enkä usko että työntekijä, jonka perhe-elämä hajoaa työtovetin sänkykumppanuuden vuoksi on enää edes hyvä työntekijä.
Sillä eronnut ihminen erokriisissään ei ole varmasti täysillä mukana missään asiassa.
11535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tämä kummastuttaa. Tietenkin se riippuu ihmisten löysästä moraalintajusta. Ihmisiltä puuttuu vastuuntunto läheisistä ihmisistä. On menty elämänarvoissa taaksepäin.

Äänestä
  • Turha syyttää työnantajaa, jos työntekijä eli aloittajan puoliso pettää. Syy on tekijässä, ja tilaisuuksia on kaikkialla.

    Äänestä

  • Joopajoo kirjoitti:

    Turha syyttää työnantajaa, jos työntekijä eli aloittajan puoliso pettää. Syy on tekijässä, ja tilaisuuksia on kaikkialla.

    Ei työnantaja täysin syytön ole. Ymmärrän että järjestetään joskus muuna kuin työaikana. Mutta miksi pitää järjestää niin, että yritys maksaa aina sitten myös majoituksen, vaikka "virallinen" ohjelma kestää päivällä muutaman tunnin. Työnantaja voisi sen sijaan järjestää kyydin tilaisuuteen ja illalla pois, kun nyt pitää matkustaa omakustanteisesti paikan päälle. Avec tilaisuudet ovat nykyään harvinaista herkkua. Olen ollut työpaikassa, jossa pääsäöntöisesti kaikki tilausuudet, jossa oltiin työajan ulkopuolella olivat avec tilaisuuksia. Työpaikan ilmapiiri oli kerrassaan loistava, oppi tuntemaan työkavereiden puolisoita jne. Tottakai se on ihmisestä itsestään kiinni miten toimii, muuta jos työantaja luo sille avustavat puitteet, majoitus, halpaa/ilmaista viinaa niin kyllä se edesauttaa.

    Äänestä

  • Viikonloppu pilalla kirjoitti:

    Ei työnantaja täysin syytön ole. Ymmärrän että järjestetään joskus muuna kuin työaikana. Mutta miksi pitää järjestää niin, että yritys maksaa aina sitten myös majoituksen, vaikka "virallinen" ohjelma kestää päivällä muutaman tunnin. Työnantaja voisi sen sijaan järjestää kyydin tilaisuuteen ja illalla pois, kun nyt pitää matkustaa omakustanteisesti paikan päälle. Avec tilaisuudet ovat nykyään harvinaista herkkua. Olen ollut työpaikassa, jossa pääsäöntöisesti kaikki tilausuudet, jossa oltiin työajan ulkopuolella olivat avec tilaisuuksia. Työpaikan ilmapiiri oli kerrassaan loistava, oppi tuntemaan työkavereiden puolisoita jne. Tottakai se on ihmisestä itsestään kiinni miten toimii, muuta jos työantaja luo sille avustavat puitteet, majoitus, halpaa/ilmaista viinaa niin kyllä se edesauttaa.

    Työpaikoilla on myös paljon sinkkuja, joten eivät he ole kiinnostuneita avec-tilaisuuksista, koska joutuvat olemaan silloin yksin. Miksi sinkkujen pitäisi ajatella sellaisia, joilla on löysä moraali ja jotka ovat pettämässä puolisoaan. Jokainen vastaa itse omasta käytöksestään, Ei avec-juhlia kaipaa muuta kuin mustasukkaiset puolisot. Moni näkee sitä omaa puolisoon jo ihan tarpeeksi kotona.

    Äänestä

voi sitä ihmetellä, itse en ole kertaakaan kajonnut työkaveriin. Työt ja huvit erikseen.

Äänestä

Varattujen säädöt poislukien en ymmärrä, mikä vika työpaikkaromansseissa on. Kummallinen maa tämä, missä on ok raahata änkyräkännissä baarista joku vieras pantavaksi j aloitta suhde sillä, mutta selvinpäin töissä tutustuminen on nounou. Onneksi on poikkeuksia, sattui aikanaan omallekin kohdalle.

Äänestä
  • En ole koskaan baarista ketään kotiin raahannut enkä harrasta änkyräkännejä, tiedoksi vaan. Ihmeellinen ajatustapa sinulla, oletat vaan että näin kaikki käyttäytyy?
    Sitäpaitsi tämä työkaveriin kajoaminen ei ole minun juttuni, muut saa tehdä mitä lystäävät. En missään vaiheessa ole sanonut ettei työkaveriin saa ihastua, vai olenko?

    Äänestä

Tekee työyhteisöstä lähempiä, ei siksi että tultaisi toimeen, vaan on PAKKO tulla kaikkien kanssa toimeen jotka olivat samoissa bileissä, niin ettei kukaan käräytä puolisolle.
Tää on lyhyen tähtäimen työpaikka ilmapiirin luomista.
Kun on tanssinut pöydällä ja heittäny pikkarit nurkkaan ja nussinut pomoa,
niin on pikkasen pakko olla kiltisti senjälkeen ja tehdä työt kitisemättä.
Samoin miehistä se tekee toistensa kumppanit, kun on yhdessä kännissä örvelletty ja tiedetään toisista asioita puolin ja toisin.

Äänestä

Noista tilaisuuksista, eihän niiden pidäkään olla mitään suhdekemuja, sinkut menkööt sinne missä sinkkuja löytää, mutta eivät ne voi olla työpaikan tilaisuuksia.
Kyllä työpaikoilla olisi aihetta järjestäessään juhlavia tilaisuuksia kutsua myös puolisot ainakin joskus mukaan.
Juhlasta tulisi silloin juhla eikä örvellys työtovereiden lakanoissa,

Monilla tuöpaikoilla on määrärahat virkistymiseen, mutta mielestäni ne useissa käytetään väärin. En näe mitään virkistystä siinä, että mennään viinan kanssa örveltämään kapakkaan. Vaikka siihen olisi otettu mukaan muodon vuoksi se halvin ruokakin.

Virkistys on jotakin tekemistä, se voi olla jokin urheilullinen peli, se voi olla paikallinen teatteri tai kosertti ja iltapala vain viinilasillisella. Ja sitten se tärkein, ihmisten hoitaminen tämän jälkeen asiallisesti omiin koteihinsa, eli taksit viemään porukat kotiosoitteisiin tai tarvittaessa linja-auto kuljetukseen,
Mutta mitä vähemmän niitä mahdollisuuksia jätetään ylilyönteihin sen parempi.
On varsin tiettyä, että pienikin viinan määrä jollakin saa älyn pois.

Juuri äskettäin kuulin miesten keskustelevan eräästä kaverista, kuinka tämä alkoholisoitui, kun on työssä puulaakissa, jossa kovasti on näitä pippaloita, eikä uskalla sano ei koskaan tarjotulle viinalle, sillä kaverithan sanoisi mamikseksi ja niin on tänään kaveri varsin huonossa hapessa, nuori eläkeläinen, joka ei enää pysty osallsitumaan mihinkään.
Eli on näissä työpaikan tarjoiluisa se alkoholisoitumisen vaarakin jos myös hyvin vakava moraalittomuus. Hinta on yhteiskunnalle varsin valtava.

Näkisin parempana kannustimena viskistymiseen, sen rahan antamisen suoraan kullekin itselleen, että voi virkistyä perheensä kanssa, se varmasti kantaa paljon parempaa hedelmää eli kun siellä kotona asiat on kunnossa on työntekijäkin työkunnossa.

Kaikilla kun sitä vahvaa itsetuntoa ei ole ja sortuvat juuri näissä oikein järjestetyissä tilanteissa sotkermaan elämänsä ja muidenkain.
On varsin vaikeaa nähdä tätä touhua vierestä, ei ole helppoa katsoa työtoverin asiaa vierestä ja varsinkaan kun tuntee toisen puolison ja lapset tai vanhemmat.
Ne jotka haluavat harrastaa tällaista moraalittomuutta, sen pitää tapahtu ihan muualla kuin työpaikalla tai työpaikan tilaisuuksissa, kaikenlainen parisuhteen mukainen seurustelu pitää saada pois ja tialle asiakeskustelut ja toista kunnioittava käytös.

Tuo sikailu estää kunniallisten ihmisten osallistumisen kokonaan työpaikan tilaisuuksiin, sillä en usko kenenkään järkevän haluavan olla todistajina työtovetin moraalittomuuteen ja mielellään katsovan humalssa örveltämistä ja lisäksi se merkitsee seuraavan päivänä tämän "sairaan" töiden tekemistä omien lisäksi.
Yksi nainen tulia aina töihin aamulla, mutta makasi lepohuoneen sohvalla oksentaen koko päivän, kuului keskipomoihin, eli oli reittä pitkin kiemurrultu.
Sitä riisuuntumista sai nähdä ihan tarpeeksi, hävetti tosiaan.

Äänestä
  • Jospa sinä keskittyisit ihan omaan elämääsi, niin ei tarvitsisi moralisoida toisten elämää. On ihan normaalia, että juhlissa on alkoholitarjoilu ja ne joilla on alkoholiongelma, ovat raskaana tai muuten alkoholittomia voivat siitä kieltäytyä. Ei kukaan alkoholisoidu vain painostuksen takia, vaan tällä ihmisellä nyt sattuu vaan olemaan sellaiset geenit, että alkoholi maistuu. Alkoholisti keksii aina syyn juomiseensa. Työpaikan yhteisiä juhlia ei ole paljon, joten annetaan niiden nauttia niistä, jotka pystyvät juomaan alkoholia kohtuudella. Työpaikkajuhlat ovat myös hyvä paikka pariutumiselle, kuten ihan mikä tahansa muukin paikka.

    Työpaikan virkistäytymiseen kohdistetut rahat ei ole tarkoitettu pelkästään perheiden virkistäytymiseen. Kun maailmassa muitakin yksikköjä kuin perhe ja kaikilla ei ole perhettä, eivätkä kaikki halua lapsia. Työpaikan yhteiset juhlat koskevat kuitenkin kaikkia ja rahan käyttäminen niissä on kaikille oikeudenmukaista. Työpaikan juhlat lisäävät yhteisöllisyyttä ja parantavat työpaikan henkeä. Tämä on tietenkin mustasukkaisille vaimoille myrkkyä.

    Äänestä

  • Ei martoille kirjoitti:

    Jospa sinä keskittyisit ihan omaan elämääsi, niin ei tarvitsisi moralisoida toisten elämää. On ihan normaalia, että juhlissa on alkoholitarjoilu ja ne joilla on alkoholiongelma, ovat raskaana tai muuten alkoholittomia voivat siitä kieltäytyä. Ei kukaan alkoholisoidu vain painostuksen takia, vaan tällä ihmisellä nyt sattuu vaan olemaan sellaiset geenit, että alkoholi maistuu. Alkoholisti keksii aina syyn juomiseensa. Työpaikan yhteisiä juhlia ei ole paljon, joten annetaan niiden nauttia niistä, jotka pystyvät juomaan alkoholia kohtuudella. Työpaikkajuhlat ovat myös hyvä paikka pariutumiselle, kuten ihan mikä tahansa muukin paikka.

    Työpaikan virkistäytymiseen kohdistetut rahat ei ole tarkoitettu pelkästään perheiden virkistäytymiseen. Kun maailmassa muitakin yksikköjä kuin perhe ja kaikilla ei ole perhettä, eivätkä kaikki halua lapsia. Työpaikan yhteiset juhlat koskevat kuitenkin kaikkia ja rahan käyttäminen niissä on kaikille oikeudenmukaista. Työpaikan juhlat lisäävät yhteisöllisyyttä ja parantavat työpaikan henkeä. Tämä on tietenkin mustasukkaisille vaimoille myrkkyä.

    AVUORIKOKSET OVAT RIKOKSIA, siinä ei vaimojen mustasukkaisuudella ole mitään tekemistä. Turha on syyttömiä vaimoja syyllistää jollain mustasukkaixuudella, joka ON LUONNOLLINEN TUNNE silloin, kun siihen on aihetta, eli kun puoliso käyttäytyy siten, että ei kuuntele omaa puolisoaan, vaan menee ja tekee ja juhlii, kuten itse haluaa. Vaimoa ei sellaisista itsekkäiden miesten käytöksestä voi syyttää, he tuntevat aivan oikein ja aivan normaalia tunnetta ja aivan oikeutetusti! Vääryyttä tekee se, joka ei ota omaa puolisoaan huomioon, vaan asettaa esim työpaikan juhlat etusijalle, vaikka puoliso niitä vastustaisi. Itsekkyys ja omat himot ovat vallalla ja sille alttarille uhrataan perhe, vaimo ja lapset, koti, jopa se työpaikka!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työrauha ihmisille kirjoitti:

Nykyään on paljon työåaikoilla seksisuhteita.

Miten ihmeessä se on mahdollista, minllaisia ovat nämä työpaikat. Onko työtä todella niin vähän ja niin vaatimattomia, että moiseen alennutaan. Ajanviihteeksikö vai miksi.

Miksi pitää mennä jokaiseen firman järjestämään tilaisuuteen, eikä ole enää omaa kontrollia. Perhe jätetään aina ulkopuolelle, sehän on työnantajiltakin ihan väärin, oikein järjestää tilaisuuksia , joissa liian alkoholin tarjoilun vuoksi joku sekoaa moraalittomuuteen.
En usko olevan oikein hyvää mainosta frmalle tällaisen, enkä usko että työntekijä, jonka perhe-elämä hajoaa työtovetin sänkykumppanuuden vuoksi on enää edes hyvä työntekijä.
Sillä eronnut ihminen erokriisissään ei ole varmasti täysillä mukana missään asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu