http://www.sosiaalikollega.fi/virtu.fi/laskurit/elatusapulaskuri
Elatusapulaskuri
3
847
Vastaukset
- mek
Kun ei eroa niin ei tarvitse tämänkaltaisia juutuja ollenkaan.
- yh-äiti mansesta
MEK hieno kommentti.... joku voisi sanoa että jos ei hanki lapsia ei tarvi tuollaista linkkiä ;)
- laskurierkki
Näppäilin tuohon vähän omaan tilanteeseen kuuluvia lukuja. Näyttäisi yhteishuoltajuudessa olevan aika rankka laskuri etävanhemmalle. Omassa tilanteessani lasten äiti joutuisi maksamaan minulle tuloihinsa nähden kohtuuttoman summan, en edes ilkeäisi sellaista pyytää. Meillä tilanne sellainen, että lapset viikko-viikko systeemillä, minä toimin käytännön syistä lähivanhempana, minun bruttotuloni yli kaksinkertaiset exään verrattuna. Laskurin mukaan exän pitäisi maksaa minulle elatusapua kohtuuttomasti ja osa tulisi vielä yhteiskunnaltakin.
Nyt tilanne sovittu niin, että tulojen tasaamiseksi exä saa lapsilisät korotuksineen eikä maksa minulle mitään ja menoja sovittu tasapuolistamaan tuloja. Molempien mielestä kohtuullinen sopimus, vaikka kummallekaan ei enää ylimääräistä jää. Tosin tällä järjestelyllä lasten päivähoidot lasketaan minun tulojen mukaan eli rankimmalla tavalla, minä tietysti maksan ne.
Jos lapset olisivatkin exän luona kirjoilla, minun elatusmaksuosuuteni olisi tuon laskurin sellainen, että päivääkään ei kannattaisi enää tehdä töitä! Samoihin nettotuloihin pääsisin heittäytymälle työttömäksi, yhteiskunnan osuus näyttäisi silloin vain nousevan. Exä taas saisi rahaa niin paljon, että hänen nettotulonsa olisivat asumistukineen, lapsilisineen jne roimasti bruttotuloja suuremmat, sellaiset joihin minä en ikinä pääse vaikka saisin heti 1000 € palkankorotuksen.
Eli tuon laskurin mukaan elettäessä varmasti tapeltaisiin yhteishuoltajuudessa lasten lähivanhemmuudesta, etävanhemmalle tuo on kohtuuton tienasi vähän tai paljon. Onneksi asioista voidaan sopia, jos osapuolilla järki mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390