Olen ollut nyt n.4kk avoimessa suhteessa, eli mistään seurustelusta ei ole kyse, tavataan kun tapaaminen sopii ja seksi on taivaallista. Nyt viimeksi kun tapasimme tuli puhuttua omista elämistä ja mies tuumasi ettei tapaile ketään muuta kuin minua ja odottaa seuraavaa tapaamista..hymyilin ja halasin, en sanonut mitään. Nyt jäänyt mietityttämään että onko hänen puoleltaan sitten kuitenkin herännyt tunteita tai siis tiedän että on, mutta itselläni ei tarvetta suhteelle. Voiko tässä tilanteessa sitten tapailla muitakin miehiä vai kariutuuko tämä ihana seksisuhde sitten siihen? En tahdo kenellekään pahaa ja kuitenkin alkuunsa sovittu että kumpikin saapi tehdä mitä haluaa ja katellaan sit joskus jos jotain kehkeytyisi..onko tämä miehen käytöksen muutos nyt sitten sitä kehkeytymistä vai jotain muuta?! Eli kyllä mielelläni hänen kanssaan joskus tulevaisuudessa vaikkapa asuisinkin yhdessä, mutta itse olen pitänyt sopimuksestamme kiini ja tehnyt mitä tykännyt. Ei minulla ketään toista ole, kahvilla käynyt muidenkin miesten kanssa, nyt vain jäin miettimään että mistä on kysymys..
avoimen suhteen pelisäännöt?
1
313
Vastaukset
- avoin_poly
Miksi oletat, että täällä keskustelupalstalla joku tietää asian paremmin kuin oma ystäväsi (kai häntä sillä nimellä saa kutsua)? Kysy häneltä, mitä hän haluaa ja odottaa. Kerro hänelle, mitä sinä haluat ja odotat. Mihin kaikkeen voit suostua, mihin et. Hän toivottavasti uskaltaa kertoa sinulle oman mielipiteensä, omat rajansa.
Sanoit, että sinulla ei ole tarvetta "suhteelle"... Minun mielestäni sinulla on jo olemassa suhde, olkoonkin ettei se ole yksiavioinen suhde. Mikä on sinun määritelmäsi sanalle "suhde", ja mikä osa siitä on se, jota et halua?
Jos olette erikseen sopineet, että muitakin saa tapailla, niin se sopimus on voimassa niin kauan kuin muusta sovitaan. Näin minun mielestäni. Jos sinusta tuntuu, että on aika tarkistaa sopimusten voimassaolo, se kannattaa tehdä mahdollisimman pian ja mahdollisimman selkeästi. Suhteenne on nyt ihana ja seksi sujuu... Toki on vaara, että keskustelujen jälkeen suhteenne loppuu, mutta entistä varmemmin se loppuu tai muuttuu epämiellyttäväksi, jos asioita jätetään "roikkumaan", ja ryhdytään elämään arvailujen ja olettamusten varassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813192Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823639Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361389Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1511319Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205979