Ei kutsua ystävien häihin

Minua on jo useamman kuukauden vaivannut seuraavanlainen asia: Ystäväpariskuntani meni salaa naimisiin. Vihkitoimituksen jälkeen sain tekstiviestinä ilmoituksen asiasta. Olen heidän lapsensa kummi ja muutenkin läheinen ystävä (tai näin ainakin kuvittelin).

Vieläkin kun ajattelen asiaa, se pistää vihastuttamaan. Vihkimisen jälkeen emme ole juurikaan pitänyt yhteyttä toisiimme, lähinnä olen kysellyt kummilapseni kuulumisia.

Järjellä ajateltuna tiedän, että olen loukkaantunut aika pikkumaisesta asiasta, mutta olisiko jollakulla neuvoa miten tilanteesta pääsisi yli?
5121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos sinne ei kutsuttu muitakaan eivät he halunneet järjestää solmitun aviolittosopimuksen lisäksi juhlia. Mutta jos kaikki muut kutsuttiin voi asiaa pitää omituisena etenkin jos pidät juhlista.

Häissä, kuten muissakin juhlissa on paljon vieraita ihmisiä. Jotkut viihtyvät, toiset yrittävät vaan etsiä jonkun jonka kanssa voi vaihtaa yleistason kuulumisia.

Minun isäni on mennyt naimisiin kolme kertaa sen jälkeen kun hän erosi äidistäni, vain niihin keskimmäisiin minut kutsuttiin kun ne olivat isompi juhla. Niistä kaksista muista ei edes kysytty haluanko tulla todistajaksi / yleisöksi. Eli riippuu hääparista mitä he itse halusivat.

Äänestä

Niin, voisit kysyä millaiset nuo häät olivat? Olivatko vaan hääpari kahdestaan maistraatissa tai kirkossa, vai vain lähimmät sukulaiset kutsuttu tms? Jos on vähän rahaa, ei ole rahkeita järjestää suuria juhlia tai kaikki eivät sellaisia edes halua. Kauhea stressihän sellaisten järkkäämisestä tulee. Eli ehkä halusivat säästää hermojaan ja pitää juhlat vain heille, joiden juhla se todella on, eli itselleen.
Tämmöisten kuuleminen auttaa kummasti ymmärtämään ja pääsemään yli. Mutta jos kaikki muut tutut ja ystävät oli kutsuttu, niin sitten on kyllä hyvin loukkaavaa.

Äänestä

Jos muut oli kutsuttu niin ensimmäisenä tulee mieleen, onko sulla alkoholin kanssa ongelmia? Jos humalassa käyttäytyy sopimattomasti, se voisi olla yksi syy olla kutsumatta, koska omissa häissä jokainen haluaa olla rennosti.

Mutta kyse voi olla tosiaan siitä, ettei ketään muutakaan tai vain lähisuku kutsuttiin. Silloin ei voi kutsua yhtään ystävää, etteivät muut ystävät loukkaannu.

Äänestä

Kun lapsuuden ystäväni meni naimisiin, hän valehteli vanhemmilleen, että oli kutsunut minutkin. Kutsua ei koskaan tullut, mutta seuraavana päivänä hänen äitinsä kysyi loukkaantuneena, miksen tullut häihin. Vastasin,etten tullut, koska kutsua en ollut saanut missään muodossa.

Äänestä
  • Meillä kävi niin että tavallisessa "mitä kuuluu" -puhelussa selvisi että kutsu oli lähetetty mutta kadonnut postissa kun morsian kysyi "tulettehan häihimme, teiltä ei ole vielä tullut ilmoittautumista?".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lila861 kirjoitti:

Minua on jo useamman kuukauden vaivannut seuraavanlainen asia: Ystäväpariskuntani meni salaa naimisiin. Vihkitoimituksen jälkeen sain tekstiviestinä ilmoituksen asiasta. Olen heidän lapsensa kummi ja muutenkin läheinen ystävä (tai näin ainakin kuvittelin).

Vieläkin kun ajattelen asiaa, se pistää vihastuttamaan. Vihkimisen jälkeen emme ole juurikaan pitänyt yhteyttä toisiimme, lähinnä olen kysellyt kummilapseni kuulumisia.

Järjellä ajateltuna tiedän, että olen loukkaantunut aika pikkumaisesta asiasta, mutta olisiko jollakulla neuvoa miten tilanteesta pääsisi yli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu