Meikki koulukuvaan?

Olen 15-vuotias lukiolainen ja nyt kun koulukuvaus uhkaavasti lähestyy, olisin erittäin kiitollinen vinkeistä miten näyttää kuvissa hyvältä ;) Eli millainen meikki/silmämeikki yms. olisi hyvä, mutta kuitenkin luonnollinen, ei "pakkeloidun" oloinen? Minulla on vaaleat, hieman rusehtavat yli olkapäiden ulottuvat hiukset ja sini/vihreät(?) silmät. Lämmin kiitos kaikille vastaajille!
31107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kannattaa meikata luokkakuvassa ja valokuvassa muutenkin vähän "yläkanttiin" koska kamera vetää piireitä alaspäin. Ja luonnollinen meikki onkin nätimpi kuin sentin maali naamassa. Rajaa silmät pehmeästi mutta tarkasti rajauskynällä ja häivytä jälki luomivärillä niin tulee utuinen lopputulos. Älä tee liian rajuja rajauksia, alarajauksen voi jättää kokonaan pois niin tulee raikas silmämeikki.Sinivihreille silmille (itsellänikin on) voisi käyttää vaaleaa punaista, punaiseen taittuvia sävyjä, helmiäisvaaleita ja maanläheisiä sävyjä luomivärissä.Niksi on se että vastavärit korostaa,mutta rauhallisempaan meikkiin voi valita silmien värisiä sävyjä. Muista tehdä meikkipohja hyvin, tummat silmänaluset ja näpyt piiloon, puuteria ettei naama kiillä ja se tasainen ihonväri on tärkein juttu.Sipaisu aurinkopuuteria poskiin, huulikiiltoa ja ripsiväriä. Ja kulmat kuosiin. sitten hymyä kameralle, katso kameraa niinku parasta kaveria; paras kasvojenkohotus...xD Tsemppiä!

Äänestä

MOI luin sun viestis ja päätin ettei kannata meikata koulukuvaan koska se olisi tosi tyhmää näyttää seksikäälle koulukuvassa tää oli vaan vinkki sitä paitsi meikkaa muihin kuviin mutta älä please koulukuvaan..

Äänestä

Ei se oo seksikyyden hakemista vaan sitä että näyttää itsestä kauniille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vain kirjoitti:

Olen 15-vuotias lukiolainen ja nyt kun koulukuvaus uhkaavasti lähestyy, olisin erittäin kiitollinen vinkeistä miten näyttää kuvissa hyvältä ;) Eli millainen meikki/silmämeikki yms. olisi hyvä, mutta kuitenkin luonnollinen, ei "pakkeloidun" oloinen? Minulla on vaaleat, hieman rusehtavat yli olkapäiden ulottuvat hiukset ja sini/vihreät(?) silmät. Lämmin kiitos kaikille vastaajille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu