Yksityisleasing, onko kokemuksia?

Onko yksityisleasing järkevä vaihtoehto? Pitäisi saada auto nuorelle, kun ajokortti on kohta hankittu? Kumpi tulee edullisemmaksi, käytetty vanha auto vai leasing? Ajatus on pieni, näppärä henkilöauto.
1811945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Järkevyyden, omalla kohdallasi, joudut päättämään ihan itse. Vastakkain on huoleton ja (lähes) riskitön vaihtoehto, vastaan edullinnen, riskialttiimpi ja työläämpi vaihtoehto! Valinta on sinun.

Äänestä

Leasing on todella kallis, se on huoleton mutta kallis.
Syy, koska liisingissä vuokraat autoa, et maksa sitä itsellesi ja siten
siis kun vuokraus päättyy et saa autosta mitään vaan se palautuu omistajalleen.

Osamaksulla, maksat auton itsellesi.
Ym rahoitukset ja omalla rahalla tietysti myös.

"Esimerkiksi
Ford Fiesta 1.2i 60hv Trend (5ov.) Hinta alkaen 278 € (48kk / 40000km) (Käsittelykulu 7 €/kk)" = 13344 euroa / 48kk.

Fordin tietojen mukaan (65hv) maksaa 15 016,98 euroa.
Ok, tuossa liisingissä on mukana kaiketi tarpeelliset renkaat,
ehkä renkaan vaihdot, ne 2-4 huoltoa. Lisätään siis karkeasti se
2000 euroa tuon 15 016,98 päälle eli 17 000 euroa renkaineen,
huoltoineen 4 vuotden ajanjaksolla.

Katsotaanpas mitä maksaa 4 vuotias fiasko:
http://www.nettiauto.com/ford/fiesta?id_vehicle_type=1&yfrom=2009&show_search=1&engineTo=1.2&mileageFrom=30000&mileageTo=60000
Olisiko 10 000?

Leasing sopimuksen jälkeen, fiesta palautuu autoliikkeeseen
kun sillä on ikää 48kk ja ajettu siis n. 40tkm. Menetät sen auton
sen hetkisen arvon eli jopa siis 10 000 euroa.

Ei tuollaista eroa kuolleta mitkään huoltokulut, rengas hankinnat yms.
Kannattaa huomioida sekin että kun tässä vertaillaan uusia
autoja leasing ja muulla tavoin rahoitettu auto jota maksat siis
itsellesi niin uudessa on myös takuu! Ei tarvii murehtia jos kone leipoo
tai jokin muu vaan 2 vuotta ainakin varmaan on aika huoletonta menoa
ja sinä aikana kyllä ne laatuviat jo tulee esiin ja korjataan takuuna.

Äänestä
  • Sanot:
    "Leasing sopimuksen jälkeen, fiesta palautuu autoliikkeeseen
    kun sillä on ikää 48kk ja ajettu siis n. 40tkm. Menetät sen auton
    sen hetkisen arvon eli jopa siis 10 000 euroa"

    Et ehkä ymmärrä leasingia, nimittäin leasingissa maksat auton "käytöstä", et siitä mitä et käytä, eli kun auto palautuu, ei se asiakas ole silloin auton kokonaishintaa maksanut. Eli ei voi sanoa että menetät sen auton sen hetkisen arvon, koska et ole sitä auto kokonaan makasanutkaan. Toisekseen kyllä sen auton voi lunastaakkin itselle sopimuskauden päätteeksi, jos se vain niin itse haluaa.

    Äänestä

Huomasitteko Vaunulan Easy dealin? Fiesta tarjolla 199€/kk, sallittu ajomäärä 15tkm/vuosi, sopimus 2-3 vuotta.

Homma toimii niin, että teette Santaderin rahoituksen, lyhennätte autoa 199€/kk ja 2-3 vuotiaana ehtojen täyttyessä Vaunula voi halutessanne ostaa auton teiltä (Santanderilta) jäljellä olevan pääoman hinnalla, osamaksusopimus siis päättyy ja auto Vaunulaan myyntiin.

Jos ette halua palauttaa autoa, jatkatte rahoitussopimustanne normaalisti ja pääoman maksettuanne auto on omanne.

Äänestä
  • Täällä (kin) Vaunulan kaveri kirjottelee...

    Äänestä

Oma kokemukseni näyttää olevan, että eroon easy dealista hankala päästä, haltijana en kykene tekemään mitään, jotta saisin vaakuutukset, verot ja lyhennysmaksut poikki sopimuksen päätyttyä (Vaunula ei ole tehdystä ostosopimuksesta huolimatta suorittanut maksua Santanderille eikä sitä hallintaansa / omistukseensa vaihtanut)

Äänestä
  • Täytyypä korjata noloa mokaani edellisessä viestissä. Eihän minun tarvinnutkaan tehdä mitään, vaan liike hoiti em. asiat puolestani, pidin liian kiirettä aikataulun kanssa, pahoittelut. Autollekin kuulemma uusi koti jo löytynyt.

    Äänestä

  • Ohfdrtg kirjoitti:

    Täytyypä korjata noloa mokaani edellisessä viestissä. Eihän minun tarvinnutkaan tehdä mitään, vaan liike hoiti em. asiat puolestani, pidin liian kiirettä aikataulun kanssa, pahoittelut. Autollekin kuulemma uusi koti jo löytynyt.

    Juu ei hoitanut ja autokin siellä edelleen makaa eteenpäin myymättömänä...

    Äänestä

Easydeal on tuttu minulle ja voin sanoa, että helppoa oli sopimus tehdä, mutta sen purkaminen eli ns. takaisinostosopimus oli suht vaikea ja koko ajan vaunula antoi virheellistä tietoa prosessin etenemisestä, kun sopimusaika täyttyi. Laskuja santanderiltä tuli vielä pari kuukautta kauppojen jälkeen, koska vaunula ei ollut suorittanut maksua autosta. Ikinä enää en ota mitään leasing-sopimusta. Pahimmillaan pelkäsin, että auto lähtee ja velka jää. Kamalan huonoa ja epärehellisen oloista asiakaspalvelua niin vaunulan kun santanderinkin puolelta.

Äänestä

Olkaa tarkkoja siitä, onko kyseessä oikeasti leasing vai auton osto epämääräisellä "takaisinostolupauksella". Ja voiko jälkimmäisessä tapauksessa liike vedota 2 tai 3 v päästä huonoihin markkinoihin ja pudottaa takaisinlunastushintaa?

Äänestä

Mielestäni nuorelle kannattaa hankkia sellainen harjoitteluauto. Ei tarvitse miettiä jokaista kolhua ja naarmua, joita väkisin tulee, kun aloittelee autoilijan uraa. Sitä paitsi vanhalla rämällä ajellessa tulee tutustutta autotekniikkaan väkisinkin ja siitä on sitten hyötyä myöhemmin, kun ihan "oikeaa" autoa ollaan ostamassa.

Joka asiassa kannattaa kiivetä tyvestä puuhun, erityisesti autoilussa aloittaa ihan sieltä ruohonjuuritasolta muutaman satasen prutkuista, niin se kantaa sitten koko loppuelämän.

Äänestä

Kangerteli myös meillä, sopimuksen päättämiseen vaadittiin kuluttaja-asiamiehen apua...puhelimessa automyyjä pahoitteli sopimuksen päättämisessä käynyttä väärinkäsitystä ja lupasivat laittaa asian välittömästi kuntoon ja vatut! Varmaan naureskelleet partaansa... Ohukainen on tässä tilanteessa auton haltijan asema, ainoa järkevä osapuoli oli If, missä sai vakuutuksen lopetettua takaisinostosopimuksella, Santander lähetteli sitkeästi lyhennyslappuja ja huomautuksia "vakuutuksenne ei ole voimassa, ottakaa välittömästi vakuutus" ja Trafi käyttömaksulappuja. Todella huono maku jäi Vaunulasta sekä Santanderista, varmasti ei tule tätä kautta enää autoa.

Äänestä

Sopimukset päätetty asiallisesti, niin kuin piti?

Äänestä

Kyllä näyttää kalusto kiertävän, siis toimipisteestä toiseen. Meiltä palautettu easy deal reilu 10 kk sitten ja edelleen myynnissä

Äänestä

Missä Vaunulassa olette asioineet? Vko sitten palautettu Easy deal -Ford ja edelleen roikkuu minun nimissä, vaikka ko.firma jo kotteroa myy eteenpäin. Santanderilla edelleen jäännösvelka kuittaamatta...

Äänestä
  • Kävele poliisiasemalle ja tee tutkintapyyntö!

    Äänestä

Easy deal roikkui melkein 2 kk nimissä, vasta kun kuluttaja-asiamies otti liikkeeseen yhteyttä, alkoi tapahtua. Santander lähetteli sinä aikana edelleen maksulappuja ja huomautuksia ”ottakaa autoon vakuutus välittömästi”.

Äänestä

Nuorehko sukulaiseni teki yksityisleasing-sopimuksen vanhasta autosta erään isohkon autoja ostavan, myyvän ja liisaavan yrityksen kanssa.
Vaikka kyseessä leasing-sopimus, sopimukseen oli kirjattu, että yritys maksaa huoltokuluja vain 1200 e edestä. Onko tämä normaalia toimintaa?
Huollossa sitten löytyi paljon korjattavaa. Korjauslasku melkein 4000 e. Ja sukulaiselle jäi maksettavaksi se osuus, mikä meni 1200 e yli.
Epäilen, että heille liisattiin täysin tietoisesti huonosti korjattu kolariauto. Joka sitten korjattiin heidän kustannuksellaan.
Voiko näin todella menetellä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaakakuppi kirjoitti:

Onko yksityisleasing järkevä vaihtoehto? Pitäisi saada auto nuorelle, kun ajokortti on kohta hankittu? Kumpi tulee edullisemmaksi, käytetty vanha auto vai leasing? Ajatus on pieni, näppärä henkilöauto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu