Nyt on rinnat pienennetty!

Kävin viime torstaina Tampereen Pihlajalinnassa rintojen pienennysleikkauksessa. Nyt vietetään saikkua ja kipulääkettä nassuun, ja vaikka vielä ei osaa lopullista näkymää rinnoista sanoa, tuntuu jo todella tyytyväiseltä. Tuntuu kuin semmonen iän ikuinen paino ja paine olis niskasta heti helpottanut, kun ei painavat rinnat jumita niitä. Aivan mahtavaa jos nyt pystyy elämään ilman niska- ja selkäkipuja! Toivon että niin käy.

Sain leikkauksen kunnan maksusitoumuksella. Toisesta rinnasta poistettiin280g ja toisesta 420g. Ihanaa kun rinnat ei enää roiku ja ihokin pysyy varmasti kunnossa eikä kutise ja hikisty roikko-rintojen alla. Kunhan vain haavat parantuis hyvin, nyt pitää olla liikkeissä tosi varovainen ja selkä on tohjona kun pitää nukkua selällään. Mut kyl se tästä! Tsemppiä kaikille joilla koitos on edessäpäin, mä oon ainakin nyt jo tosi tyytyväinen!
10887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tsemmpiä sulle ja toipumiselle.Olet varmasti tyytyväinen ja niska hartivaivatkin hellitttää.

Äänestä

Voitko kertoa miten aloitetaan että tuohon pääsee ja saisi taloudellista tukeakin? Menikö kauan ennen kuin sait lääkärit tai kelan vakuuttumaan leikkauksen tarpeellisuudesta?
Laita lyhyesti jotain infoa, kiitos!

Äänestä
  • Aloittajan kommenttia odotellessa. Jos rinnat ovat todella suuret ja aiheuttaa terveydellisä haittoja, operaatio käynnistetään joko terveyskeskuslääkärin kautta joka kirjoittaa lähetteen poliklinikalle plastiikkakirurgin arviointiin. Lähetettä voi hakea myös yksityislääkäriltä julkiselle puolelle jos ei ole varaa leikkaukseen yksityispuolella. Jos ja kun sitten poliklinikalla lääkäri toteaa että kriteerit täyttyy, kirjoitetaan lähete leikkaukseen. Leikkaus on ilmeisesti alimman kiireellisyysluokkaan kuuluva joten jonotus leikkaukseen vie useita kuukausia (maksimissaan 6 kk). Leikkaus menee ilmeisesti parissa-komessa sairaalapäivässä joten kuluja ei tule paljon.

    Aloittaja kertonee enemmän omasta operaatiostaan joka on hieman poikkeava toteutuksellaan koska on saatu maksusitoumus yksityissairaalaan (ilmeisesti julkisen puolen sairaalassa liikaa ruuhkaa).

    Äänestä

  • Ensitietoa kirjoitti:

    Aloittajan kommenttia odotellessa. Jos rinnat ovat todella suuret ja aiheuttaa terveydellisä haittoja, operaatio käynnistetään joko terveyskeskuslääkärin kautta joka kirjoittaa lähetteen poliklinikalle plastiikkakirurgin arviointiin. Lähetettä voi hakea myös yksityislääkäriltä julkiselle puolelle jos ei ole varaa leikkaukseen yksityispuolella. Jos ja kun sitten poliklinikalla lääkäri toteaa että kriteerit täyttyy, kirjoitetaan lähete leikkaukseen. Leikkaus on ilmeisesti alimman kiireellisyysluokkaan kuuluva joten jonotus leikkaukseen vie useita kuukausia (maksimissaan 6 kk). Leikkaus menee ilmeisesti parissa-komessa sairaalapäivässä joten kuluja ei tule paljon.

    Aloittaja kertonee enemmän omasta operaatiostaan joka on hieman poikkeava toteutuksellaan koska on saatu maksusitoumus yksityissairaalaan (ilmeisesti julkisen puolen sairaalassa liikaa ruuhkaa).

    Kiitos infosta. Taidan mennä hakemaan lainaa pankista.

    Äänestä

  • Inhoan omiani kirjoitti:

    Kiitos infosta. Taidan mennä hakemaan lainaa pankista.

    Älä luovuta heti! Nuo kriteerit ovat jopa yllättävän helpot täyttää jos rinnat ovat todellakin suuret. Löysin tällaiset ohjeet:

    Pienennysleikkaukseen pääsyn kriteerit
    RINTOJEN PIENENNYSLEIKKAUS

    Kiireettömän leikkaushoidon perusteet erikoissairaanhoidossa (pisteytys 0-100)

    Leikkaushoidon aiheellisuus perustuu aina yksilölliseen arvioon. Hoitoon pääsyn perusteena on 50 pisteen raja, josta poikkeavat hoitopäätökset on perusteltava kirjallisesti. Vaikka pisteraja ylittyy, leikkausta ei tehdä, jos siitä ei ole odotettavissa hyötyä potilaan liitännäissairaudet ja muut tekijät huomioiden.



    Rinnan koko: kaulakuoppa-nänni (jugulum-mamilla) mitta

    40 pistettä Alle 27 cm

    50 pistettä 27-31 cm

    60 pistettä Yli 31 cm



    Niska- ja hartiaoireet

    0-20 pistettä Kun painoindeksi* on alle 30

    0-10 pistettä Kun painoindeksi on 30 - 35

    0 pistettä Kun painoindeksi on yli 35



    Toimintakyvyn rajoittuminen

    0-20 pistettä Kun painoindeksi alle 30

    0-10 pistettä Kun painoindeksi 30 - 35

    0 pistettä Kun painoindeksi yli 35



    Lähde: Sosiaali- ja terveysministeriön oppaita 2005:5/Yhtenäiset kiireettömän hoidon perusteet.

    Äänestä

No niin meinasin jo unohtaa että tänne kirjoittelin, onneks tulin katsomaan :)

Eli aloittaja tässä. Mun kulku ko.operaatioon meni todella vaivattomasti ja helposti, en tajua oikein itsekään miten tässä näin hyvin kävi:

- menin keväällä (huhtikuussa) työterveyslääkärille, jälleen kerran pyytäen lähetettä kipeiden niskojen ja selän ongelmien takia fysioterapeutille. Kerroin samalla, että olen tehnyt tässä itse elämäntapamuutoksen, eli olin lahduttanut 18 kiloa, saavuttanut normaalipainoni ja lisäksi teen kuntosalitreeniä 3x viikossa lenkkeilyt päälle. Olin siis tehnyt kaiken sen minkä voin itse pienentääkseni rinnukseni ja helpottaakseni niska- ja selkäkuormitusta. Mutta kuppikoolle ei tapahtunut yhtään mitään, eikä kivut häipyneet vaikka lihaskunto kivasti nousikin. Joten heitin vain kysymyksen, millä kriteereillä rintojen pienennysleikkaukseen pääsee, sen enempää edes ajattelematta, että minä sinne oikeasti pääsisin tai olisin menossa.

Työterkkalääkäri pyysi riisumaan heti paidan pois, otti mitat, merkkas ylös kaikki mun vaivat ja noteerasi eritoten sen että olin itse asian eteen tehnyt aika paljonkin - niinpä kirjoitti lähetteen ensin Taysiin. Seuraavalla viikolla Taysista tuli ilmoitus, että ovat lähettäneet lähetepyynnön JA maksusitoumuspyynnön edelleen omaan kotikuntaani (joka on Treen naapurikunta) ja sieltä taasen tuli ilman minua näkemättä tietojen perusteella minulle maksuseteli - toimenpiteeseen! Ja siinä samaisessa kirjeessä ilmoitettiin että kunta käyttää asiassa Pihlajalinnan palveluita, josta varasin ensin plastiikkakirurgille ajan juttusille, mutta periaatteessa minulle oli jo myönnetty sitä ennen palveluseteli ihan toimenpiteeseen, jonka plastiikkakirurgi vahvisti. Kysyin kuinka pitkät jonot ovat, sanoi että muutama kuukausi ja kysyin jopa, saako ajankohdan toivoa. Ja sain toivoa ja se toteutui aivan loistavasti.

Koko prosessin ajan olen saanut aivan mielettömän hyvää palvelua, minulle on jopa soitettu esim.mammografiasta, että ovat saaneet kunnalta maksusitoumuksen, että mikäs aika minulle sopisi jne. Ja nyt sitä ollaan tässä. Tosin kaikki kriteerit minulla täyttyi heti ensi käynnistä lähtien ja ikää on 36v., kuppikoko 75/F oli laihdutuksenkin jälkeen, nyt tavoiteltiin semmosta max.C-kuppia ja näyttää oikein hyvältä. Mulla oli myös vasen rinta huomattavasti kookkaampi, mutta tuohan ei ole mikään kosmeettisista syistä oleva leikkaus - mutta toki se huomioidaan, joten siitä poistettiin enemmän kuin oikeasta. Mulla on myös ollut niskat enemmän kipeenä vasemmalta puolen, minkä uskon että on saattanut ihan johtua tuosta voimakkaasta epätasapainostakin, joten kyllähän nekin on ihan terveydellisestä syistä syytä huomioida toki.

Mahtavaa palvelua sain koko ajan ja prosessi meni kohdaltani moitteettomasti, en kadu vaikka tällä hetkellä rinnukset ei näytä kovin "herkulliselta" vielä, kun on monen kirjavaa mustelmaa ja haavat vielä vähän tihkuttaa. Mutta lyhyt aika elämässä, suosittelen!

Laittakaa vaan kysymyksiä, jos tulee mieleen! Tsemppiä itse kunkin prosessiin :)

Äänestä

Maksoitko itse vai menikö terveydenhuollon piikkiin?

Itselläni on hirviörinnat, kokoa G. Ja on pitkään v****nut nää lärpyttimet. Mikään ylilihava en ole 170/74kg
Noi on jatkuvasti tiellä ja epäsopusuhtaiset vartaloon nähden, puhumattakaan jatkuvasta niskojen jäykkyydestä. Puhumattakaan miten arat ne on kuukautisten aikana...

Äänestä
  • Minulta poitettiin 530G/rinta 5 vuotta sitten.Enää ei ole niskakipuja eikä yläselkäkipuja.Olen 58 kg ja 165 cm ja rinnoista otettiin raskasta rauhasta pois.Nyt voin eni kertaa käyttää mekkoja ja neulepaitoja.En kadu.Elämäni tärkein päätös.Saikkua 7 viikkoa ja tulos täysi 10.Leikkauksen suoritte Johanna Palve Jyväkylässä

    Äänestä

  • "Maksoitko itse vai menikö terveydenhuollon piikkiin?"

    Hänhän kertoi että sai maksusitoumuksen yksityiselle. Eli täytti julkisen puolen kriteerit ja olisi leikattu sielläkin, mutta ilmeisesti jononpurun vuoksi lähetettiin yksityiselle.

    Tuossa yllä on kerrottu kriteerit julkisen puolen leikkaukseen ja näin äkkiseltään tuntuisi että täyttäisit ne. Käypä näyttäytymässä poliklinikalla.

    Äänestä

Olisi kiva kuulla toipumisesta lisää, itsellä juurikin prosessi käynnissä, eli juuri kunnan omalääkäri soitti ja ilmoitti, että maksusitoumus tulee ja nyt pitäisi mennä plastiikkakirurgin puheille. Olisin kiinnostunut esim. sairasloman pituudesta, jotta osaan miettiä työkuvioita jo vähän etukäteen... Olen siis myös menossa juurikin Pihlajalinnaan ja siitäkin olisi kiva kuulla, että minkälainen paikkana tuo sairaala on ja kuka leikkaava lääkäri oli ja saitko sitä toivoa?

Niin ja tosiaan toiset kunnat ovat tehneet erinäisten lääketieteellisten toimenpiteiden osalta kilpailutuksia ja niitä voidaan tehdä joko yliopistollisessa sairaalassa tai sitten alueen yksityisissä, kustannukset ja palvelujen saatavuus painavat niissä kilpailutuksissa ja varmasti myös alueen sairaalan mahdollisuudet tarjota hoitotakuun aikana palveluita. Mutta kuulemma kulut eivät ole kunnille välttämättä yhtään suurempia pitkällä juoksulla vaikka palveluita ostettaisiin yksityiseltä.

Kriteerit oli esitetty ylempänä ja niiden osalta ainakin itse juttelin lääkärin (työterveys-) kanssa ja hän teki mittaukset ja kirjoitti lähetteeseen perustelut, mutta itselläkin lähete tuli Taysista takaisin samoin kuin ketjun aloittaneella koska asuinkuntani ostaa palvelut Pihlajalinnasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauniit rinnat kirjoitti:

Kävin viime torstaina Tampereen Pihlajalinnassa rintojen pienennysleikkauksessa. Nyt vietetään saikkua ja kipulääkettä nassuun, ja vaikka vielä ei osaa lopullista näkymää rinnoista sanoa, tuntuu jo todella tyytyväiseltä. Tuntuu kuin semmonen iän ikuinen paino ja paine olis niskasta heti helpottanut, kun ei painavat rinnat jumita niitä. Aivan mahtavaa jos nyt pystyy elämään ilman niska- ja selkäkipuja! Toivon että niin käy.

Sain leikkauksen kunnan maksusitoumuksella. Toisesta rinnasta poistettiin280g ja toisesta 420g. Ihanaa kun rinnat ei enää roiku ja ihokin pysyy varmasti kunnossa eikä kutise ja hikisty roikko-rintojen alla. Kunhan vain haavat parantuis hyvin, nyt pitää olla liikkeissä tosi varovainen ja selkä on tohjona kun pitää nukkua selällään. Mut kyl se tästä! Tsemppiä kaikille joilla koitos on edessäpäin, mä oon ainakin nyt jo tosi tyytyväinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu