Kun seurustelu muuttuu vakituiseksi tapaamiseksi on hyvä muistaa eräs tärkeä seikka. Mikäli kumppanilla , yleensä mies. On ajoittain raivon puuskia tai sellaisia tunnetiloja jolloin hän mielestäsi käyttäytyy oudosti ja pelottavasti. Tällöin pitäisi hälytyskellojen jo soida. Ajoittaiset raivon purkaukset ovat vakava merkki puolison väkivaltaisuudesta!
Ajan mukana ne vain pahenevat muuttuakseen myöhemmin perheväkivallaksi.
Kun tähän vielä lisätään alkoholi niin soppa onkin valmista!
Usein puoliso haluaa kaikin tavoin peitellä piilo väkivaltaisuuttaan. Hän saattaa ollakin uskomattoman seurallinen varsinkin kun hän saa alkoholia.
Viisas ..yleensä nainen tunnistaakin näistä merkeistä tulevan perheväkivaltaisen miehen ja jättää hänet!
Vakiintuva suhde
2
323
Vastaukset
- viisas väistyy
Mies voi myös vasta vuosien päästä muuttua väkivaltaiseksi, jos jokin tilanne häntä alkaa kalvamaan ja esim tulee mieleensä kostaa tai muuten on kokenut epäoikeudenmukauisuutta parisuhteessaan. Jos väkivallan merkit ovat jo seurusteluvaiheessa havaittavissa, niin stop, tuntui, miltä tuntui! Parempi katsoa kuin katua, ettei tee sellaiseen suhteeseen lapsia!!! Ei auta, vaikka olis kuinka komea, muulloin kiltti ja seurallinen, sekä taloudellisesti hyvin voiva mies. Parempi olla taloudellisestikin niukemmalla, kuin kärsiä väkivaltaisesta miehestä!!! Ja pelätä! Sitten on jo vaikeampi tilanne, jos on liuta lapsia ja silloin vasta mies muuttuu väkivaltaiseksi. Kantsii varoa pettämästä, sillä se on asia, joka varmimmin laukaisee väkivallan miehessä, koston, kaunan ja arvaamattomuuden. Paras on hoitaa aviosuhdetta ja välttää kakkea, millä satuttaa syvältä toista. Nainenkin voi muuttua samalla tavoin, jos hönet petetään, mutta harvemmin on yhtä pelottava ja hirveä, kuin mies raivotessaan.
- ajoissa!
Mustasukkaisuus on varsinkin miehissä piirre jota he eivät voi piilotella. Jos siis miehesi on ..kovasti mustasukkainen ilman syytä niin se on merkki väkivaltaisesta luonteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272820- 452574
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391291