OSA-AIKAISEN IRTISANOMINEN

Sekavaa on

Työpaikalla on täyttä viikkoa tekeviä ja joku tekee vain kahta kolmea päivää ja siitä on erillinen sopimus.
Nyt työnatajalla tarve vähentää porukkaa koska työt vähentyneet. Töitä suurimmalle osalle jatkossa juuri tuo 2-3 päivää. Kysymys kuuluu onko osa-aikainen vaarassa saada potkut vaikka hän jo valmiiksi tekee sopivaa työvuoroa? Vai on kaikki samalla viivalla. Entä henkilö joka tekee myös pari kolme päivää ja on myös osatyökyvyttömyyseläkkeellä mutta silti vakituinen.

5

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietityttää

      Voisiko olettaa että juuri tuolle lyhennetylle työajalle olisi käyttöä jatkossakin? Eli irtisanomiset ei sinua koskisi. Tiedä näistä sitten.

    • mäjokapvä

      samalla viivalla kaikki taidatte olla. se, kuka lähtee pois kokonaan riippuu siitä, kenen ammattitaito vastaa parhaiten kyseistä työtä? onko alan tessissä määritetty irtisanomisjärjestys?

      periaatteessa kenet tahansa voi pistää pihalle kunhan ei riko yhdenvertaisuusperiaateetta (mikäli tuota irtisanomisjärjestytstä ei ole tessissä määrätty). myös äitiyslomalla oleva voidaan irtisanoa sekä raskaana oleva, kunhan työnantaja voi näyttää toteen, ettei irtisanomisen syy ole raskaus.
      Luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu on sitte niitä henkilöitä, jotka firmasta valot sammuttavat, kun kaikki muut on jo irtisanottu.

    • ent yrittäjä

      Jos olette kaikki vakituisia, niin hyvin pitkälti samalla viivalla olette. Se, joka tekee lyhempää työviikkoa, ei ole yhtään sen huonommassa asemassa kuin se, joka tekee täyttä työaikaa. Tuossa yhdessä linkissä on aika hyvin kerrottu kuinka asiat todellisuudessa ovat, kun kaikenlaisia luuloja ja uskomuksia on ilmassa...

    • kollekt.irtisan

      Tapauksessasi näyttää olevan kyseessä kollektiiviperusteinen irtisanominen eli lain mukaan saa irtisanoa tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla, mikä tarkoittaa sitä, että työt ovat vähentyneet olennaisesti.

      Näissä tapuksissa irtisanottavien joukkoon kuuluvat työntekijät, joilla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus. Määräaikaiset jäävät ulkopuolelle. Irti saa sanoa sen, kenen työt ovat vähentyneet.

      Työnantajan on laadittava irtisanomisjärjestys eli lista, jonka mukaan viimeksi irtisanotaan yritykselle tärkein työntekijä. Suojaa saavat lisäksi ne, joilla on alaikäiset lapset tai jotka ovat vammautuneet jollakin lailla kyseisen työnantajan työssä.

      Jos tulee ongelmia tai haluat tietää enemmän, yhteystietoni löytyvät annemariepietila.com. Usein nämä irtisanomisriidat viedään tuomioistuimeen selvittäkseen irtisanomisen laillisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe