Lyhyt kyynärluu

rannekipuinen

olen vuosien ajan kärsinyt rannekivuista ja nyt toinen ranne ollut todella kipeä. Magneettikuvissa löyty miinusvariantti ulna eli lyhyt kyynärluu 8mm ero värttinäluuhun , Tk-lääkäri sanoi että tämä ei selitä rannekipua. Onko muilla vastaavaa ja onko oireillut.

2

1256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on ollut sama vaiva aina. Olen tällä hetkellä 28-vuotias, ja huono oikean käden ranne vihoittelee varsinkin punttiksella monessa liikkeessä. Häiritsee muutenkin monessa asiassa.

      Kun olin ala-asteikäinen, muistaakseni 11-12-vuotias, niin kättä operoitiin Tampereella, jossa siihen aikaan oli parhaat käsikirurgit. Kyynärluu katkaistiin ylempää, käteen asennettiin laite, jonka avulla luuta venytettiin vähän päivittäin. Operaatio ei kuitenkaan sujunut oikein, eikä luu venynyt tarpeeksi, joten leikkaus epäonnistui.

      Vuosien mittaan käsi on mennyt vain pahempaan kuntoon. Röntgenkuvista kävi ilmi, että luu on aivan kierossa. Lähete meni eteenpäin jo aikaa sitten, mutta mitään ei ole kuulunut. Mitä lie sitten tekisivätkään enää tässä tapauksessa, tekisivätkö mitään.

      Normaalisti ranne ei ole kipeä, mutta jatkuvasti tuntee, ihan kuin nyt puhelin kädessä naputellessa, että käsi on todella heikko ja rasittuu aivan pienestäkin painosta. Siihen on vain tottunut kun on ollut pakko, mutta olisi kiva jos käsi saataisiin oikeasti kuntoon.

      Näitä tapauksia ei ole todettu kovinkaan paljoa. Käsikirurgi sanoi, että noin sata kappaletta Suomen hidstsstoriassa silloin ala-asteikäisenä, ja että "sairaus", geenipoikkeama/-perimä (mikälie) liikkuu tietyissä suvuissa. Joskus voi olla, että tämä hyppää yhden tai useamman sukupolven yli, mutta esim. minun lapsen lapsellani voi ilmetä tismalleen sama vaiva, ja taas hänen lapsellaan tai lapsenlapsellaan. Esimerkkinä isälläni tai äidilläni ei vaivaa ole, mutta äidin isällä kuulemma oli. Omalla lapsellani ei ole, mutta veljelläni on. Hänen lapsillaan ei ole.

      Ketjun aloittaja tuskin enää vastaa, kun aikaa on kulunut vuosia, mutta olisi kiva löytää kohtalotovereita, jotka kärsivät samasta harvinaisesta vaivasta, ja kuulla ettei ole yksin tämän harvinaisen vaivan kanssa.

      • Anonyymi

        Olen 49v mies ja 4v sitten kun oikean käden kyynärhermon uudelleen kanavointileikkausta suunniteltiin tehtiin löydös jossa kyynärluut on lyhyemmät molemmissa käsissä. Oli ne toki jo vuosia vaivannut mutta hoidettiin vain rasitusvammoima, IT-alalla kun olen. Nyt maaliskuussa -23 tehtiin osaluudutus joka ei tuonut parannusta asiaan. Nyt Marraskuussa päätettiin tehdä kokoluudutus oikeaan ranteeseen joka toteutetaan Maalis- / Huhtikuu -24. Toipumisen jälkeen vasemmalle tehdään näillä näkymin osaluudutus. Katsotaan jos sillä pystyisi operoimaan. Suvussa ei näytä olevan tai kukaan ei ainakaan tunnusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3270
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1650
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1503
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1409
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1208
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      942
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      862
    Aihe