Ostin tuollaisen Silk'n Flash&Go IPL karvanpoistolaitteen. Hinta oli noin 250€. Tekniikka on siis IPL, tehoalue 3-5 J/cm2 (aallonpituus 475-1200nm), käsittelyalue yhdellä välähdyksellä on 1,3cm-3cm (3,9cm2). Välähdyksiä lampun pitäisi kestää 1000 kpl. Lampun voi vaihtaa, uusi maksaa noin 30€.
http://boots.scene7.com/is/image/Boots/10139673?wid=280&hei=343&op_sharpen=1
Olen kokeillut tuota kerran. Välähdys sai iholla tuntumaan lyhyen polttavan tunteen. Ilmeisesti ajellut karvat saa kuumuutta juuriinsa, tuhoten ne pysyvästi. Vähän malttamattomana olen kokeillut, en ole odottanut tarpeeksi epiloinnin jälkeen, jotta teho olisi maksimaalinen. Käsittely tulisi toistaa parin viikon välein shavetulle iholle. Jännä nähdä, miten tämä laite tulee toimimaan.
Karvanpoistoa IPL/Laserilla, kokemuksia
15
42526
Vastaukset
- Rahat hukkaan?
Älä odota liikoja. Nuo kuluttajien käyttöön myytävät valoimpulssilaitteetkin ovat turvallisuuden vuoksi niin pienitehoisia että teho on melko pieni. Jos hoitoaluetta voi säätää siten että koko teho saadaan kohdistettua myös siihen pieneen alueeseen, tehoa saisi nostettua hieman. Epäilen kuitenkin että kyseessä on vain valon varjostaminen ja teho säilyy samana.
En muista tarkasti mitä tehoja on käytetty laserissa omien karvojeni poistossa, mutta suuruusluokka on ollut ainakin useita kymmeniä kertoja suurempi ja aallonpituus tarkemmin tummien karvatuppien polttoon sopiva. Ammattilaisen antamassa laserepilaatiossa tuntuu enemmänkin kuin polttava tunne, se tuntuu kipuna joskin erittäin lyhyt ja siedettävä (tuntuu kuin viivottimella läpsäistäisiin napakasti lappeellaan). Iho jäähdytetään lyhyellä ilmapuhalluksella ja syntyvä käry imetään imurilla pois.- kkkkkarva
Tiesin kyllä tämän. Silti odotan mielenkiinnolla, onko laitteesta mitään iloa. Aion kertoa sen tänne.
- kkkkkarva
kkkkkarva kirjoitti:
Tiesin kyllä tämän. Silti odotan mielenkiinnolla, onko laitteesta mitään iloa. Aion kertoa sen tänne.
Ei toimi. Ei kertakaikkiaan yhtään.
:(
- karvainen1
http://varaa.com/coupon/143/190/show/ Osaako joku neuvoa toimiiko?
- Koskaan ei tiedä
Joillakin lähtee karvat, useimmilla ei.
- Posliini
Tummat karvat saa IPL tekniikalla poistettua, vaaleita ihokarvoja ei. Teho perustuu tumman pigmentin lämmönvastaanottokykyyn. Kun pigmentti lämpiää valon vaikutuksesta se tuhoaa karvatupen, ja karva irtoaa omia aikojaan.
- Tarkkaa hommaa
Kuten aloitukseen oli koottu IPL:n tekniset tiedot, aallonpituus on liian laaja verrattuna laserin kapeaan allonpituuteen. Näinollen IPL:n teho ei voi olla niin suuri kuin laserilla, palovammojen välttämiseksi ja sen vuoksi laserilla on parempi teho karvojen poistossa. IPL:llä käsitellessä joudutaan toimimaan hyvin tarkasti jotta tummiin karvatuppiin saadaan riittävä lämpöteho sen tuhoamiseksi ilman että iho kuumenisi liikaa. Laserissa riski on pienempi koska aallonpituus sopii tarkemmin tummaan karvatuppeen. Toisaalta tumma iho (esimerkiksi päivettynyt) estää myös laserin käytön.
- Pikkuposliini
Nyt käyttänyt philipsin ipl laitetta bikinialueeseen tavoitteena saada posliini. 2 kk käyttöaikaa ja voin sanoa että karvojen kasvu on vähentynyt erittäin paljon ja luulen että kesällä on jo täysin sileä ja täysin karvaton bikinialue. Olin skeptinen, mutta tulokset ovat olleet huimia! Suosittelen
- jkgykjlgihkjgj
Tarkista tilanne 6 kk-vuoden kuluttua, onko karvat edelleen pois vai ovatko kasvaneet takaisin. Laserilla ei kasva enää takaisin.
Koska laite on itsellä, hoitoa voi jatkaa jatkuvasti siihen saakka kunnes "salamalampulle" tulee käyttöaika täyteen ja se lakkaa toimimasta. Jatkuvalla käsittelyllä karvankasvua voinee hillitä ainakin jonkunverran. - Pikkuposliini
Nyt tarkastettu tilanne ja karvoja ei ole enää lainkaan ;) pääsin tavoitteeseen vaikka vasta elokuussa... Nyt ollut reilun kuukauden käyttämättä ja kolme karvaa olen nyppinyt pois, ei huono tulos mielestäni. Iho sileä ja terveen näköinen.
Ps: Mieheltä tullut todella paljon kehuja ;) - Anonyymi
jkgykjlgihkjgj kirjoitti:
Tarkista tilanne 6 kk-vuoden kuluttua, onko karvat edelleen pois vai ovatko kasvaneet takaisin. Laserilla ei kasva enää takaisin.
Koska laite on itsellä, hoitoa voi jatkaa jatkuvasti siihen saakka kunnes "salamalampulle" tulee käyttöaika täyteen ja se lakkaa toimimasta. Jatkuvalla käsittelyllä karvankasvua voinee hillitä ainakin jonkunverran.Lääkärin tekemän kalliin hoidon jälkeen kyllä kasvoi takaisin osa, säärissä väheni selvästi mutta muualla ei enää mitään tulosta näkyvillä.
Olisi pitänyt käydä jatkuvasti kalliissa hoidoissa että tulos olisi säilynyt.
- elsail
Kuulisin mielelläni lisää kokemuksia tuosta IPL karvojen poistajasta. Onko tehonnut? Onko vaikutukset pysyneet? Entä miltä iho näyttää tuon käytön jälkeen? Tai useamman kerran käytön jälkeen? Ei varmaan ainakaan sisäänpäin kasvaneita karvoja pitäisi tulla? Ja vielä viimeinen kysymys. Onko haittapuolia? Olisin kiitollinen jos joku viitsisi vielä vastailla :)
- laserissakäynyt
Kotikäyttöön tarkoitetut laitteet pitää olla niin pienitehoisia ettei ole vaaraa ihovaurioista. Samalla teho on kuitenkin niin pieni että karvanpoistotehokin kärsii.
Sisäänpäin kasvavia karvoja esiintyy aivan samoin kuin mekaanisessa epiloinnissakin kun karvatuppi alkaa myöhemmin kasvattaa uutta karvaa. Sheivaus ei aiheuta sisäänpäin kasvavia karvoja koska katkaistu karva jää pitämään "kasvuaukkoa" avoinna.
Haittapuolena lienee tuhlattu raha, jos omat karvat eivät ole todella mustia ja IPL:n teho ei riitä tehokkaaseen karvanpoistoon. - Pikkuposliini
Taas eksyin tänne :)
Muutaman kuukauden välein olen jatkanut käyttöä ja voin todeta että ainakin minulla toimii! Karvat eivät kasva joitakin yksittäisiä lukuunottamatta. Iho pysynyt hyvänä ja huomattavasti paremman näköinen kuin sheivauksien välissä aikoinaan. Ei ole näppyjä eikä kutise. Itselläni ei ainakaan ongelmia sisään kasvaneiden kanssa.
Suosittelen edelleen kaikille jotka taistelee karvojen kanssa - fghjgfhjtgfh
Pikkuposliini kirjoitti:
Taas eksyin tänne :)
Muutaman kuukauden välein olen jatkanut käyttöä ja voin todeta että ainakin minulla toimii! Karvat eivät kasva joitakin yksittäisiä lukuunottamatta. Iho pysynyt hyvänä ja huomattavasti paremman näköinen kuin sheivauksien välissä aikoinaan. Ei ole näppyjä eikä kutise. Itselläni ei ainakaan ongelmia sisään kasvaneiden kanssa.
Suosittelen edelleen kaikille jotka taistelee karvojen kanssaSiinähän se ero juuri onkin. Laserilla poistetut karvat ovat todellakin poissa lopullisesti, uusintahoitoja ei tarvita alun hoitokertojen jälkeen.
Karvoistahan pystytään poistamaan vain sillä kerralla kasvavat ja kun uusi "erä" aloittaa kasvusyklin, poistetaan vuorostaan ne. Kun laserilla on käsitelty n. 6 viikon välein 6-8 kertaa, karvoja ei enää kasva käsitellyllä alueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465841Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki583216- 1842701
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t122504mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132219- 292151
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151886- 151578
- 1481379
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2681238