Marjat loisti poissaolollaan vuosikymmeniä THL:n ruokalautas mallissa, vaikka oli kertynyt huomattava määrä kansaivälisiä tutkimuksia jossa marjat osoitettiin huomattavasti terveemmiksi kuin hedelmät ja salaatit.
Olin paikalla kun Helsingin yliopisto julkaisi tutkimuksen marjojen terveellisyydestä n.2000 luvun puolivälissä. Sen mukaan mustikka, puolukka, karpalo ehkäisivät verisuonissa tulehdusta 95-96%. Silti marjat ilmestyi vaivihkaa THL:n ruolautaselle vasta n.parivuotta sitten.
Olin paikalla kun Helsingin yliopisto julkaisi tutkimuksen marjojen terveellisyydestä n.2000 luvun puolivälissä. Sen mukaan mustikka, puolukka, karpalo ehkäisivät verisuonissa tulehdusta 95-96%. Silti marjat ilmestyi vaivihkaa THL:n ruolautaselle vasta n.parivuotta sitten.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Varovasti marjojen kanssa jos olet tiukalla LCHF ruokavaliolla. Diabeetikolle marjoja jälkiruokana esim. runsaan kermavaahdon kera. Makeuttamatta ja aidosta kermasta (rasva 40%)
THL on aivan turhaan painottanut hedelmien osuutta ruokavaliossa ja on nyt vasta oppinut huomaamaan että monet hedelmät on jalostettu runsassokerisiksi ja sitä paitsi niitä tuodaan kaukaa. Kotimaiset marjat on vähähiilihydraattinen vaihtoehto sokerisille hedelmille.
Tanakkaa kahvia, turkkilaista jogurttia marjojen kanssa, näillä mennään.
Tanakkaa pannukahvia minäkin juon ja lorautun tilkan kuohukermaa. Marjat menee tänään rasvaisesta tilamaidosta itse tehdyn viilin kanssa.
Minulle opetettiin jo peruskoulussa 80-luvulla, että marjat kuuluvat ruokavalioon.
En ymmärrä, missä te rasvakarpit olette kouluaikanne piileskelleet, kun näyttää jokaisella yleissivistys ja sisälukutaito olevan aivan olematon.
Onneksemme Diabetesliitto sentään suositaa diabetikon rukailuun puolet (50 %) hiilihydraatteja, niin ei sihhen rinnalle enää kaikkea mahdu jos vihanneksi pitää laittaa, "lautasmalliin". Ei tässä muilla suosituksille enää ole tilaa kun jauhot lentää. Pankaa keskustelijat paremmaksi.
Vihannekset ovat niitä ravinnon hiilihydraatteja, tampio.
Eheheheheeee!
Sinä täällä esität fiksua ja olet tietävinäsi jotain ravinnosta. Ja väität vielä olevasi lukenut mies. Puhut jostain 20/80 säännöstä ja väität kuuluvasi tuohon 20% fiksumpaan ryhmään, joka tajuaa jotain ravinnosta.
Etkä sinä herranen aika osaa edes laskea ravinnon energia prosentteja. =D
Minäpä opetan sinua, vaikka lukenut mies oletkin. Ettei sinun tarvitse enää täällä itseäsi nöyryyttää enempää.
Jos lautasella on 1/2 kasviksia, niin siinä on 50% kasviksia. Tämän sinäkin ymmärrät.
Jos hiilihydraateista pitää tulla energiaa 50%, niin mitenkäs sitten.
Noh, Alfred J. Kvaak opettaa: Katsos, kun kasviksissa on hyvin vähän energiaa. Vaikka niitä onkin pinta-alallisesti 50% niistä tulee energiaa vain 5-10% (arvio). Loppu energia on siellä lautasen jäljellä olevalla puolella. Ja tästä osuudesta siis suositusten mukaan pitäisi tulla se 40-45% energiasta hiilihydraatista (kasvisten energiasta suurin osa tulee hiilihydraateista, siksi se on poistettu jo tuosta osuudesta.).
Asia on vähän sama, että kumpi painaa enemmän kilo heinää vai kilo rautaa.
Nyt sinun, lukeneen miehen, joka kuulut siihen 20% osuuteen ihmisistä jotka tajuaa jotain ravinnosta, ei tarvitse täällä enää tuoda esiin totaalista tietämättömyyttäsi ravinnosta. Niin voit edelleen esittää tietäväsi jotain ravinnosta. HIH.
p.s. Tämä oli vähintään yhtä hyvä juttu kuin Mattilan tulkinta kaloriteoriasta. Mattila kielti kaloriteorian, koska hän ymmärti sen niin, että ihminen syö yli kulutuksensa, koska hiilihydraatit aiheuttaa nälkää. Näin ollen ihminen lihoo, kun syö yli kulutuksensa ja siksi kaloriteoria ei toimi. Näin siis kaloriteorian käsitti ihminen, joka on julistanut itsensä itsenäiseksi ravintoTUTKIJAKSI. =D
Hyvin te handlaatte nää ravintojutut. Ihan tosi, kannattaa teitä uskoo. =D
"Minulle opetettiin jo peruskoulussa 80-luvulla, että marjat kuuluvat ruokavalioon."
Niin minullekkin, mutta ei ilmeisesti THL:n porukoille. He keksi marjat vasta reiluvuosi sitten. Tai ei sitten huomanneet aiemmin, kun sairastavat rasvafobiaa. Tämä takoittaa että heillä on liioiteltu rasvan pelko aivan samalla tavalla kuin jotku pelkää hämähäkkejä.
Tämä siitä huolimatta, että tuhannes tutkimukset osoittavat että rasva on vaaratonta, kuten esim. Sveisissä on neljäkertaa vähemmän sydäntauteja kuin suomessa vaikka syövät paljon enemmän tyydyttynyttä rasvaa..
"Noh, Alfred J. Kvaak opettaa: Katsos, kun kasviksissa on hyvin vähän energiaa. Vaikka niitä onkin pinta-alallisesti 50% niistä tulee energiaa vain 5-10% (arvio). Loppu energia on siellä lautasen jäljellä olevalla puolella. Ja tästä osuudesta siis suositusten mukaan pitäisi tulla se 40-45% energiasta hiilihydraatista (kasvisten energiasta suurin osa tulee hiilihydraateista, siksi se on poistettu jo tuosta osuudesta.). "
Kyse oli ravintoeinet määrästä, ei painosta. Mutta jos painosta puhutaan, niin salaatin lisukkeena menee mainiosti kananmunat, juusto, voi, joista saa energiaa. Jos pitää kasvis energiaa niin pähkinät, kookosrasva jne edustaa sitä jytäkämpää puolta. Pinaatti on myös terveellistä, erinomainen proteiininlähde, vaikka suuria määriä ei voi syödä hiilarien takia 12%.
Täytyy huomioida se että salaattien ja kasviksien hiilarit on luonnon hiilareita ja imeytyvät kuidun takia hitaasti. Ja kuten viittasin, ne on niin kevyitä että grammoina ei hiilareita kovin paljon kerry. Nyt pitää lähteä kahville ja syödä loput uunjuustosta. nam :)
Kyllä uusajattelija pohti nimenomaan tätä dilemmaa, joka on useasti ollut karppaajien keskuudessa esillä. Miten voi syödä 50% hiilareita, kun lautasesta 50% on täytetty kasviksilla. Eihän siihen enää mahdu lihaa. Lue uudelleen se posti, mihin vastasin.
"Täytyy huomioida se että salaattien ja kasviksien hiilarit on luonnon hiilareita ja imeytyvät kuidun takia hitaasti."
Mitä sitten? Onko itsensä ravintotutkijaksi määritellyt Mattila väärässä väittäessään, että kaikki, KAIKKI hiilihydraatti muuttuu sokeriksi elimistössä? Oletko sinä jotenkin eri mieltä? Onko imeytymisnopeudella tässä jotain väliä?
Eikös uusajattelija ole AHJ, jolla oli/on IL:n palstalla vaikeuksia ymmärtää mistä johtuu kevyt maidon ja rasvattoman maidon imeytyvien hiilihydraattien prosenttiero. Eipä tuo matikka, ainakaan prosenttilaskukujen osalta, ole karppaajien hallussa.
Koulun ravinto-oppi pohjaa THL:n suosituksiin. Miksi vääristelet asioita?
Älytöntä tuo skandaalien pakonomainen keksiminen ja suoranainen valehtelu. Se on teille sianrasvakarppajille luonteenomaista, miksi?
"Koulun ravinto-oppi pohjaa THL:n suosituksiin. Miksi vääristelet asioita?"
Nykyään, mutta ei silloin. Puska oli vasta aloittamassa valehteluaan. Sen aikaisen THL:n edeltäjä kansanterveylaitoksen johtaja ei ollut rasvan vastustaja.
"Onko imeytymisnopeudella tässä jotain väliä?"
Tottakai, kun imeytyy hitaasti ja keho kokoajan kuluttaa 100 -200 kc tunnissa, niin ehtii hiilarit mennä käyttöön ennen kuin keho varastoi ne läskiksi.
Tässä ne rasvaisen ruuan edut ovat, vaikka söisit puoli porsasta, niin se juurikaan lihota, vie vain nälän pitkäksi aikaa pois. Sama määrä hiilareita ja olet paskatilla koko viikon ja lisäksi kauhea nälkä riivaa jo parintunnin päästä :(
Mutta hiilihydraatithan aiheuttaa nälkää. Monet syövät jopa kuusi kertaa päivässä ja sitähän oikein suositellaankin. Siinä helposti syö yli kulutuksen.
Jos joka aterialla syö lautasellisen perunoita niin joo, syö liikaa. Mutta jos vain yhdellä aterialla syö lautasellisen perunoita ja muilla jotain pientä, leipä/rahkaa, niin eipä tule syötyä liikaa. Vai tarkoittaako sinulle yksi syömiskerta yhtä täysipainoista ateriaa?? Eipä enää tartte ihmetellä miksi lihoit.
Sinä siis sanot, että hiilihydraattien imeytymisnopeudella on merkitystä; itsenäiseksi ravintotutkijaksi itsensä julistanut kj.mattila sen sijaa sanoo, että kaikki hiilihydraatti on sama kuin sokeri, eikä imeytymisnopeudella ole mitään merkitystä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11549987/#comment-62149325
Kumpaako asjantuntijjaa me nyt uskomme?
Mitähän tähän sanoisi uusajattelija aka. saituri eläkeläinen, joka on täälläkin ilmoittanut olevansa lukenut mies? Tai oikeastaan uusajattelija voisi kertoa, minkä oppilaitoksen läpäisee osaamatta %-laskuja?
Menkää nyt vain "Kvaakit" katsomaan Diabeteslehti sivulle, eli siellä lukee "puolet hiilihydraatteja" selittäkää sitten mitä se tarkoittaa, tai kysykää sieltä, jauhojako vaiko vihanneksia. Se on kuitenkin THL:n tukijärjestö, eli miettikää sen mukaan.
Diabetikolle sopii noin 70-100 grammaa hiilareita ja siihen sitten vaikka voita ja kananmunia päälle. Siihen sopii myös laskutapa "merikannon laskuopin" mukaan "kaksikymmetä lammasta ja neljäkymmentä jalkaa. Juomana rasvainen maito ja kevyttuotteet taa Hurstin keräilyyn, mutta ei lapsille..
Diabetikolle sopii myös VHH ruokavalio jossa hiilarit minimoidaan, aletaan heitellä lääkkeitä roskikseen ja voidaan hyvin.
Tarkoittaako puolet hiilihydraatteja koko päivän energiaa?? Mikäli tarkoittaa, niin jo lautasmallissa vähintään puolet tuosta määrästä, l. 25%, pitäisi ottaa kasviksista, loput 25% jaetaan perunan, pastan sekä hedelmien, marjojen ja täysjyvän kesken. Voi vaikka syödä 40%:a tuosta 50%:sta kasviksina. Ylärajaa ei kasviksille ole säädetty, alaraja on.
Mutta, tietäen karppaajien matikantaidot, varsinkin prosenttilaskujen suhteen, en yhtään ihmettele, että näinkin yksinkertainen asia on ymmärretty päin helvettiä ja syy on Puskan/THL:n.
"Menkää nyt vain "Kvaakit" katsomaan Diabeteslehti sivulle, eli siellä lukee "puolet hiilihydraatteja" selittäkää sitten mitä se tarkoittaa, tai kysykää sieltä, jauhojako vaiko vihanneksia. Se on kuitenkin THL:n tukijärjestö, eli miettikää sen mukaan."
Kerro nyt helvetissä, minkä korkeakoulun läpäisee osaamatta prosenttilaskuja? Kun sinä niin väität olevasi lukenut mies. Minä jo kerran opetin sinulle tämän asian. Lue yllä ja opettele.
"aletaan heitellä lääkkeitä roskikseen ja voidaan hyvin."
Joo, sinullahan on kokemusta näistä lääkkeiden poisjättämisestä. Sinähän itse kerroit, että jätit ottamatta diabeteslääkkeesi ja "päässä alkoi heittämään".
Kannattaakin tosiaan kuunnella näitä nettitohtoreita, joiden asiantuntemus alalta rajoittuu tutkimustulosten vääristelyyn (kts. esim Veijo, joka valehtelee SBU:n tutkimuksen tuloksia.) Ja sinun mielestäsi nämä nettitohtorit ovat jonkinlaisia ravitsemustietämyksen puolijumalia. Jos ottasit pääsi pois sieltä VHH-ämpäristä, niin itsekin tajuaisit, miten naurettava olet.
Oletko sinäkin muuten tohtori? Talikkotohtori.
Marjat loistivat poissaolollaan koska hiilihydraatteja oli jo muutenkin aivan tarpeettoman paljon. Kansaahan voi kusettaa vain tiettyyn rajaan asti. Missä se raja tänä päivänä kulkee suomalaisten kohdalla on arvoitus. Ku settaminen jatkuu. marjojen kanssa tai ilman.
http://lchf3356.blogit.fi/vaharasvaiset-dieetit-ovat-vahingollisia/
"Marjat loistivat poissaolollaan koska hiilihydraatteja oli jo muutenkin aivan tarpeettoman paljon."
Tuo on yksi syy, mutta toinen on THL:n asiantuntemattomuus. Koska suosittelivat paljon hedelmiä, mutta ei marjoja. Todellisuudessa marjat ovat kymmeniä kertoja terveellisempiä kuin hedelmät.
Se yksi syy riittää hyvin pitkälle. Samalla tavalla kuin siinäkin että kun THL täysin tarpeettomassa rasvanpelossaan veti rasvan osuuden ravinnossa alas niin jollakinhan se piti korjata. Tuloksena täysin älytön hiilihydraattipommi jonka seuraukset on nyt myönnetty ja näkyvissä kenelle hyvänsä.
Toisinsanoen on täysin tarpeetonta penkoa täysin älytöntä suositusta. Kun kokonaisuus on täysin väärin niin on itsestään selvää että älyttömyyksiä löytyy myäs suosituksen eri osista.
Mennään nyt asiaan, sillä asiantuntjoiden mukaan diabetikon ruokavalioon kuuluu edottomastai 7-8 palaa leipää ja margariinit päälle ja sehän on vasta pieni osa lautasmallista. Päälle pitää olla nuo perunat ja muut terveelliset välipalat, eli kyllä siinä sitten insuliineja tarvitaan.
Tällä nyt sitten varmistetaan, että joka viides henkilö saa syövän, eli hiilareistahan tuo johtuu ja jotakin kemikaalijäämiä päälle. Lisänä vielä nuo kolesterolilääkkeet joista vain 20 % saa noita oheissairaksia, eli mitä te nyt hössötätte, eli kyllä tuo sairastuminen on varmaa, osa ylilihavina, niistä puolet sitten diabetikkoina ja "lopuilla" on tuo statiinien alamäki joilla lääketeollisuus varmistaa asiakaskuntansa.
Lchf on sitten tuon porukan pahin vihollinen ja sitä vatenhan on tuo THL poppoo, joka turvaa kehityksen "kehdosta hautaan" lyhyimmän ketjun kautta. Diabetes- ja Sydänliitto siinä sitten muka suojelevina enkeleinä.
Turvallista matkaa.