Kävin ruotsinristeilyllä ja näin laivalla erään keski-ikää lähestyvän 31-vuotiaan miehen jonka kanssa kävimme samaa koulua aikanaan kotiseudulla. Kysyin siltä että missä sun kaverit tai muija on, johon tää vastasi että olen yksin laivalla. Minä ja kaverini aloimme nauramaan mokomalle yksinäiselle miehenreppanalle ja lähtiessämme pois hänen luotaan käännyin vielä kerran häneen päin ja huusin "Ääää! Dis wad id is!"
Kävin risteilyllä
Jännä-Jare
43429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Dis wad it is, I trowe.
Tulin muuten just tunti siten laivalta kaverini kanssa. Oltiin siel vähän bilettääs ja sit siel yökerhos oli paljon naisia. Oli myös yks ihan nätti nainen johon kiinnitin huomioo kun se oli yksin. Menin sitten juttelee sille ja se sanoi kans että oli yksin liikkeellä ja pyysin sitä tanssimaan.Tanssittiin pari kipaletta ja tarjosin sille sitten drinkin ja juteltiin kaikenlaista varman 3 tuntia ja siinähän kului drinkkejä enemmänkin.
Loppu illasta mentiin sen hyttiin ottamaan lisää juotavaa ja sitten se meni suutelemiseksi ja sitten jo pantiinkin täyttä häkää. Asutaan myös turussa molemmat joten aiotaan tavata ensi viikolla ja siitähän voi tulla mun tyttöystävä, ainakin toivon niin.
Turha ainakaan luulla, että mä olisin ollut kyseessä, sillä mä en kyllä suostu ikimaailmassa yksin sinne laivaristeilylle lähtemään. Tollaista se just yksinäisellä nuorella miehellä olisi, kun muut ihmiset tulisivat kyselemään siitä yksinolosta ja sen takia sitten pilkkaamaan. Parempi pysyä kokonaan pois laivaristeilyiltä, jos ei seuraa sinne löydä.
Älä oo tommonen! Ite oon tukholmassa yliopistossa ja tuun aina yksin sieltä laivalla käymään suomessa. Siinä on miehellä vientiä kuule kun menee sinne yökerhoon, tosin arkisin siellä on lähinnä aasialaisia ja venakoita, venakoiden kanssa pitää olla tarkkana koska heillä usein miesystävä matkassa. Ahvenanmaalaiset muijat käy kyllä kuumimpana ja käyvät melkeen kimppuun kun tilaan juotavia!
try it, you'll love it!
det här är vad det är ;)
No ei ole kokemusta ulkomaiden elämänmenosta ja kulttuurista, mutta eihän sitä tiedä, jos vaikka siellä yksinäisiin nuoriin miehiin suhtauduttaisiin myönteisemmin kun mitä meillä Suomessa.
Mutta en kyllä silti missään tapauksessa sitä riskiä suostuisi ottamaan, että lähtisin koskaan yksin laivaristeilylle tai mihinkään ulkomaan matkalle.
Puhtoinen maineesi kärsisi, jos johonkin kotiseudun tyyppiin siellä törmäisit.
Ole huoleti. Ei varmasti kukaan luullut, että se olit sinä. Ennemminkin jos pitäisi sanoa kuka se ei ainakaan ollut niin silloin vastauksena olisi usein sinä.
Itse ehdottaisin jopa joitakin naisia ennen sinua, koska on todennäköisempää, että he näyttävät mieheltä taikka ovat vaihtaneet sukupuoltaan kuin se, että sinä lähtisit joskus käymään laivalla yksin.
No se on kyllä ihan totta, että mua ei saisi ikimaailmassa lähtemään yksin laivaristeilylle, sillä olisi se yksin meneminen niin valtavan suuri häpeä, riski ja isku omalle maineelle.
Mille maineelle? Oletko sä olevinasi joku julkkis vai? Ei kuule taviksille ole mitään mainetta vaikka osa niin kuvitteleekin. Eräskin täällä kotikaupungissa asuva itseni ikäinen kaljasieppo sanoi ''en hengaa paikallisten kanssa, koska siinä menee maine!''. Kyseisellä ihmisellä ei ole mitään mainetta koko kaupungissa. Spurgu spurgujen joukossa eikä edes erotu joukosta mitenkään.
No kyllä siinä vaan oma maine menisi, jos vaikka työkaverit, entiset työkaverit, vanhat koulukaverit tai muut kotiseudun ihmiset sattuisivat näkemään mut yksin laivaristeilyllä ilman ketään kavereita. Asiasta saisi kyllä kuulla heti työpaikalla tai kotiseudun ihmisiltä ja vaikka en itse asiasta mitään kuulisi, niin ainakin ihmiset ajattelisivat siitä kaikenlaista ja se kyllä ahdistaisi mua erittäin paljon.
Sinä olet sitten niitä ihmisiä jotka piitttaavat liikaa toisten mielipiteistä. Itse en välitä hevonhalvattua mitä muut ajattelee. Olen jopa pukeutunut Uuno Turhapuroksi ja kävellyt ihan päiväsaikaan siten kaupungilla, käynyt kaupassa jne. Tämänkin tein ihan tarkoituksella, että joku ihminen saa päivän naurut ja siinä samalla tulee itsellekkin hyvä mieli jos saa jonkun nauramaan. Muutenkin teen tuollaisia koomisia tempauksia aina sillointällöin esim. sukulaisten juhlissa jossa on tuntemattomiakin mukana niin saatan alkaa näytellä ranskalaista kömpelöä tarjoilijaa kaikkine aksentteineen jne. Omistan liudan kaikenlaisia asuja mm. merirosvo, tarjoilija, kokki, Rölli, Uuno, chewbacca, alien sun muuta sekä teemoihin sopivia koristeita: kallokynttilöitä, irtotekokäsiä jne.
No itse nyt vaan olen ollut aina sellainen, että olen välittänyt muiden mielipiteistä, enkä mä voi sille mitään. Nyt vaan taisi mennä sulla hieman yliammutuksi tämä juttu, kun aloit kertomaan kaiken maailman merirosvoasuista sun muista jutuista.
Ei 30-vuotias mies kehtaa yksin lähteä laivalle.
Mitä h-tin väliä sillä on mitä muut ajattelee sun yksinolosta. Ite menen laivalle yksin jos huvittaa, tosin nykyään ei huvita, kun laivat on jo nähty eikä enää kiinnosta. Mutta baareissa käyn paljon yksin omasta tahdosta ja mulle on yks hailee mitä muut siitä ajattelee. Yksin baareissa käydessä on helpompaa tutustua naisiin kun ei tarvitse naisten lisäksi keskittyä olemaan viihdyttävää seuraa kaverille/kavereille.
Kyllä se on vaan niin inhottavaa, jos muut ihmiset tulevat kyselemään siitä yksinolosta ja pitävät sitten sen takia outona ja epänormaalina, jos ei ole ketään kavereita siellä mukana. Sitten siinä ihmiset ajattelevat kaikkea mun yksinolon syistä ja alkavat heti miettiä sitä, että yksinäisessä nuoressa miehessä täytyy olla jotain vikaa, kun ei ole ketään kavereita mukana baarissa.
Tuskin ketkään naiset edes haluaisi tutustua baarissa tai laivaristeilyllä yksinäiseen nuoreen mieheen, kun ajattelisivat kuitenkin sitä, että miehessä on jotain vikaa, kun hän on yksin joutunut sinne baariin/laivalle lähtemään.
Silloin kun miehellä on joku kaveri tai useampi kaveri mukana, niin hän antaa siinä sosiaalisen, suositun ja kaikin puolin hyvän kuvan itsestään naisille ja muille ihmisille. Eli näin ollen kyseessä ei ainakaan ole mikään yksinäinen luuseri ja tällaisiin miehiin kaikki haluavat aina tutustua, kun kaikki ajattelevat heti hänestä kaikkea positiivista ja sitä, että kyseessä ei ainakaan ole mikään epänormaali yksinäinen luuseri.
"Tuskin ketkään naiset edes haluaisi tutustua baarissa tai laivaristeilyllä yksinäiseen nuoreen mieheen"
Jaa, no kyllä mulle on tulleet naiset juttelemaan lukuisat kerrat vaikka olen ollut yksin. Jotkut naisista ovat toki siitä yksinäisyydestäkin kyselleet, mutta senhän voi kääntää hyödyksi siten, että tekee siitä puheenaiheen ja juttelu lähtee luontevasti käyntiin. Yrittää vaan "negatiivisestakin" asiasta ottaa hyödyn irti. Jos se oma yksinäisyys ei itseä häiritse niin ei se kauaa häiritse sitä juttelemaan tullutta naistakaan.
Jos aina menee sillä asenteella että "ei mun kannata ku en kuitenkaan onnistu ja mitähän ne muutkin ajattelee" niin ei silloin paljon mitään saavutakaan.
Ei sillä ole merkitystä, että miten siihen yksinoloon itse suhtautuu, sillä naiset kyllä pitävät sitä todella suurena miinuksena, jos nuori mies on yksin liikkeellä baarissa tai laivaristeilyllä. Kuitenkin naiset kyselisivät vaan koko ajan siitä, että miksi on yksin lähtenyt liikkeelle ja miksei ole ketään kavereita siellä mukana.
Vaikka kertoisikin naisille, ettei saanut ketään kavereita mukaansa baariin/laivaristeilylle, niin sitähän pidettäisiin vaan heti miinuksena kun ei ole niin paljoa kavereita, että saisi edes jonkun mukaansa tollaisiin menopaikkoihin. Nuorella miehellä kun pitäisi olla aina kaikkien naisten mielestä niin paljon kavereita, että joka kerta löytyisi seuraa tollaisiin paikkoihin, kuten just baareihin tai laivaristeilylle.
Heti vaan ajatellaan nuorta miestä yksinäiseksi luuseriksi, jos hän on yksin baariin tai laivalle joutunut lähtemään. Eli kyllä mä oon vaan sitä mieltä, että yksin ei koskaan kannata tollaisiin paikkoihin lähteä, kun suurempi mahdollisuus on aina joutua yksin koko ajan siellä olemaan ja sitten vielä muut ihmiset kaikkea negatiivista siitä koko ajan vaan ajattelisivat.
En edes näe mitään saavutettavaa, siinä jos sitä lähtisi joskus yksin baariin tai laivaristeilylle.
"Vaikka kertoisikin naisille, ettei saanut ketään kavereita mukaansa baariin/laivaristeilylle, niin sitähän pidettäisiin vaan heti miinuksena kun ei ole niin paljoa kavereita, että saisi edes jonkun mukaansa tollaisiin menopaikkoihin."
Sano vaikka että et just tänä iltana halunnu kavereitas mukaan kun et jaksa joka viikonloppu kuunnella niitä samoja juttuja, ja halusit tulla yksin baariin ihan vaan vaihtelun vuoksi. Tai jotain. . . Ai niin, mutta sittenhän se nainen ajattelee, että sulla on niin urpoja kavereita ettet edes jaksa niitä, joten sinussakin täytyy olla vikaa, kun et mielenkiintosia tyyppejä saa kaverikses...
Ihan miten vain, Oot näköjään asenteessas päättäny pysyä. Mun kokemukset on ihan muuta mitä viestiesi perusteella "pitäisi" olla. Yksin menty baariin lukuisat kerrat ja monet kerrat myös seuraa löydetty. Jos mies on itsensä ja yksinolonsa kanssa sinut, niin se ei naisia haittaa. Jos haittaa, niin se nainen ei sitte ole mun tyyppiäni.
Turha se on mitään selitellä, kun ei se auttaisi kuitenkaan yhtään mitään. Kyllä naiset haluaa sitä, että miehellä on aina paljon kavereita mukana joka paikassa ja ettei hän ole mikään yksinäinen tai yksin viihtyvä luuseri.
Noin se muuten just ihan oikeasti olisi, että naiset ajattelisi juuri tolla tavalla, jos kertoisi ettei jaksa kavereidensa kanssa samoja juttuja joka viikonloppu. Joten aivan varmasti siinä naiset ajattelisi sitä, että miehessä taitaa olla jotain pahaa vikaa, kun ei kerran löydä sellaisia kavereita joiden kanssa viihtyisi joka viikonloppu.
En varmaan itse tule enää ikinä käymään kertaakaan yksin baarissa saati sitten laivaristeilyllä, sillä sen verran pahoja traumoja on jäänyt noista yksinäisistä baarireissuista ja muiden ihmisten negatiivisista ajatteluista.
Juuri näin. Olen 40 nainen ja käyn yksin baarissa, jos siltä tuntuu. Itse katselen juuri näitä yksin olevia miehiä, sillä he ovat se potentiaalinen ryhmä, josta voi saada tanssiseuraa koko illaksi. Ja eihän sitä tiedä mitä tulevaisuus voisi olla :) On aikas hankala käydä hakemassa miestä, joka on ryhmässä, sillä ei mikään ole kauheamppa, jos saakin pakit koko miesporukan edessä. Enemmän miehiä yksin liikkeelle toivoo tämä lady ;)
Niin naisten kohdalla se yksin liikkuminen onkin paljon hyväksyttävämpää kun meidän miesten tapauksessa. Naisten kohdalla sitä yksin liikkumista pidetään jopa rohkeana ja itsenäisenä, kun uskaltaa käydä yksin baareissa, laivaristeilyillä ja ulkomaan matkoilla. Miesten tapauksessa sitä yksin liikkumista sen sijaan pidetään vain pelkästään säälittävänä ja ihmiset ajattelevat heti kyseessä olevan jonkun yksinäisen luuserimiehen, jolla ei ole ketään kavereita joiden kanssa lähteä baariin tai laivaristeilylle.
Lisäksi sun iässä sitä ei enää pidetä niin outona ja epänormaalina, jos mies sattuu olemaan yksin baarissa tai laivaristeilyllä. Mutta kyllä aivan varmasti kaikki nuoremmat naiset (18-35-vuotiaat) ovat sitä mieltä, että miehen täytyy käydä baareissa ja laivamatkoilla yhdessä kavereidensa kanssa, etteivät he ajattele miehen olevan joku yksinäinen luuseri.
Tuo pitää paikkansa ainoastaan jos on yksinäinen luuseri, kuten sinä olet. Kyllä sosiaalinen ja hyväitsetuntoinen nuori mies voi käydä yksin ihan missä vaan.
Kyllä yksinäisistä nuorista miehistä ajatellaan aina kaikkea negatiivista just sellaisissa paikoissa, joissa kuuluisi käydä yhdessä kavereiden kanssa, kuten baareissa ja laivaristeilyillä. Sen kyllä myönnän ihan suoraan, että oma itsetuntoni on todella surkea, enkä osaa olla miettimättä koskaan sitä asiaa, että mitä muut ihmiset musta ajattelevat. Tämän vuoksi en meinaa mennä ikinä elämässäni mihinkään yksinäni, tai en ainakaan sellaisiin paikkoihin, joissa sitä nuoren miehen yksinoloa ei hyväksytä.
Kyllä se on näin, näin kaljuna nuorena miehenä minuakin lähestyy ainoastaan yli kymmen vuotta itseäni vanhemmat naiset yökerhoissa, jotka kuitenkin illan mittaan katoavat vessareissulleen kun en olekkaan hyvin säilynyt nelikymppinen mies.
Tahtoisin kyllä tutustua enemmänkin.
No näin se asia varmasti on, varsinkin jos oot yksin liikkeellä noissa yökerhoissa. Naiset varmaan ajattelevat heti niin, että sinussa on jotain vikaa, kun oot yksin baarissa, eikä sulla ole ketään kavereita siellä mukana.
Annan sulle sen vinkin, että älä ikimaailmassa lähde koskaan yksin mihinkään tollaisiin paikkoihin, kuten baareihin tai laivaristeilyille. Kannattaa yksinäisenä miehenä välttää tollaisia paikkoja, kun siellä ihmiset kaikkea negatiivista susta kuitenkin ajattelevat ja noihin paikkoihin kannattaa lähteä tosiaan vasta sitten kun on seuraa sinne tarjolla. Näin ihmiset eivät pääse ajattelemaan susta mitään negatiivista ja tekemään johtopäätöksiä siitä, että olisit joku yksinäinen luuseri jolla ei ole ketään kavereita.
Ei muilta tarvitse lupaa kysyä. Sinulla ei ole omaa tahtoa.
Ei ole merkitystä sillä, että kysyykö lupaa vaiko ei. Mutta kun ihmiset vaan suhtautuvat aina niin negatiivisesti yksinäisiin nuoriin miehiin. Kyllä sitä laivallakin kaikki ihmettelisivät ja pitäisivät epänormaalina, jos joku nuori mies olisi siellä yksin liikkeellä ilman ketään kavereita. Tämän vuoksi sitä ei koskaan kannata lähteä yksin mihinkään tollaisiin paikkoihin.
Ei sillä ole mitään merkitystä mitä muut ajattelee. Varmaan on jonkin verran noita ihmettelijöitä, mutta ei läheskään kaikki, kuten sinä kuvittelet. Älä yleistä!
tollaset pitäis heittää laivasta yli laidan.
Ketkä heittää yli laidan, ai yksinäiset nuoret miehet vai? No sen kyllä arvasinkin, että vihaat yli kaiken yksinäisiä nuoria miehiä, varsinkin jos näet heitä yksin laivaristeilyllä.
Tuli taas hyvä osoitus siitä, ettei kannata koskaan lähteä yksin sinne laivaristeilylle, kun kaikkea tällaista muut ihmiset siitä yksinolosta aina ajattelevat.
Kyllä se asia niin vaan on, että silloin kun nuori mies lähtee kaverin/kavereiden seurassa sinne laivalle, niin silloin ne muut ihmiset ajattelevat asiasta kaikkea positiivista ja katsovat mielellään sitä, kun nuori mies on lähtenyt kaveriseurassa laivaristeilylle. Silloin kun kyseessä ei ole ainakaan mikään yksinäinen luuseri.
Uskon että aloittajasta oli kysymys. Kuka nyt sua haluis laidan yli heittää, ethän sä kellekään mitään pahaa ainakaan täällä ole sanonut tai tehnyt.
Tuli taas todiste, että DarkFearin "faktajutut" perustuu omiin ennakkoluuloihin ja pelkoihin.
Ei sillä ole merkitystä että mihin ne faktat perustuvat, sillä asiat ovat just niin kun mä sanoin. Se on vaan tosiasia, että yksinäisiä nuoria miehiä pidetään baareissa ja laivaristeilyllä outoina, jos he ovat siellä yksinään ilman ketään kavereita.
Eihän asia sinua enää koske kun olet nuori vain omassa mielessäsi. Muiden silmissä olet keski-ikää lähestyvä aikuinen mies.
Ei silläkään ole väliä, että onko yksinäinen mies nuori vai keski-ikäinen, sillä joka tapauksessa yksinäisestä miehestä ajatellaan aina kaikkea negatiivista, oli hän sitten nuori tai keski-ikäinen.
Kyllä keski-ikäisen miehen kannattaa myös olla laivaristeilyllä mieluummin kavereiden kanssa kun yksinään, sillä yksinäisistä miehistä muut ihmiset ajattelevat aina vaan kaikkea negatiivista ja tiedoksi vaan se asia, että kyllä yli kolmekymppiset ovat vielä nuoria!!!
Minuakin pidettiin niin outona, että kolme naista tuli minua kahden tunnin aikana iskemään, jotka vietin yksin baarissa viime viikonloppuna.
No se on ihan eri asia silloin, jos sitä on itsevarma, hyvän itsetunnon omaava ja on sinut oman yksinäisyytensä kanssa, niin kun sä varmasti olet. Lisäksi sulla varmaan kuitenkin on paljon kavereita joka paikassa, eli luultavasti sä käyt ihan vapaaehtoisesti yksin baareissa.
Voisitko lopettaa ton joka helvetin viestissä esiintyvän itsesäälin ja ihme kuvitelmat siitä että yksin ei voi tehdä mitään kiitos. Varmaan huomasit avausviestistä että sekin oli pelkkä trolli.
Olen mennt baariin kin yksin monia satoja kertoja ja tullut baarista ulos naisen kanssa. En ole tosiaan mikään komea enkä puhelias mutta pitää olla rohkea tai ei saa ikinä mitään aikaiseksi. Ei se laiva ole sen kummempi paikka kuin se lähi baarikaan
Oliks Ville-Galle mukana myös? Pienissä häissä?
Ääääääääää!!
Älä pelkää enää Risteilyä, tulet vain marraskuussa mun johtamalle Risteilylle jossa saletisti natsaa yksinäiselläkin miehellä. A-luokan bufee, B-luokan naiset ja C-luokan hytit odottaa siellä. Järjestin ohjelmaakin suomalaiseen makuun. Alle kolmekymppisiä en ota matkaan joten kaikilla on nuori olo. Saa olla myös tullattavaa matkassa. Tere tulemast Eetihi!
Itse täytän kohta 60-vuotta ja ajattelin lähteä käymään risteilyllä sen kunniaksi. En tosin tiedä viitsiikö yksin lähteä jos yrittäisi ensin saada seuraa risteilylle. Onhan minulla onneksi vielä parhaat nuoruusvuoteni elämättä, joten tässä on vielä aikaa odotella jos löytäisin matkaseuraa risteilylle, jonne olen halunnut 15-vuotiaasta lähtien.