Kun hallitus ja eduskunta ovat niin huolissaan Viron tuontiviinoista, niin annan ilmaisen neuvon kuinka tuonti loppuu. EROTAAN EU:sta! Se lopettaa tavaran vapaan liikkumisen ja meidän on ostettava enemmän viinaa valtion kaupoista eikä tarvi pohtia hintaa. Toimii Norjassakin, ja siellä on nyt läntisen maailman kalleimmat viinat. Tosin myös parhaimmat palkat. Ja turvapaikan hakijoitakin siellä on enemmän kuin Suomessa, joten hyysäritkään eivät menetä mitään EU:sta eroamisen takia ;o)
Näin pysäytetään viinaralli Viroon!
Ilmainen neuvo.
12122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei pelkästään viinan takia!
Erotaan tyhmyydestä!
EU=EI!
Kannatetaan...ja tuontiin voitaisiin laittaa rajoitukset:
5 litraa olutta tai lonkeroa tai siideriä lisäksi
3 litraa viiniä tai mietoja alkoholijuomia ja lisäksi
2 litraa väkeviä juomia.
Ihan hyvin riittää tavalliselle tallaajalle.
Tommosen pykälän luulisi tosin saatavan läpi EUssakin...
Imeppä Elemeri pilluasi ihan rauhassa.
Kyllä elmeri on ihan asialinjalla, noistakin saisi pudottaa vielä, vaikka puoleen.
Alkostakin saa juotavaa.
Itse en pidä tälläisestä systeemistä suomessa jossa pakotetaan ostamaan alkon monopoliliikkestä ylihinnoiteltua ja yliverotettua alkoholia. Siksi haen virosta Viinarallin psysäyttämiseen on varsin yksinketainen ratkaisu. Puretaan alkon monopoli ja lasketaan vero viron tasolle. Miksi näin ei voida tehdä?
Näkee kuinka Hölmölässä me asutaan kun eivät osaa näinkään yksinkertaista asiaa ratkaista.
Näin saadaan myös vanha kansanperinne, eli paloviinan valmistustaito elvytettyä,
on tämä Viron tuonti jo ehtinyt pysäyttämään monta pannua.
Tuontirajaksi ikä per kymmenen litraa
Ja yhdessä autossa vain yhden henkilön kiintiön verran
Varma konsti viinarallin lopettamiseksi on laittaa viinan hinnat Suomessa samalle tasolle kuin Virossa.
Nyt kun Viro nostaa veroa 10-15% vuosittain niin suomen kannattaisi laskea 10-15% vuosittain niin, että ollaan muutaman vuoden päästä samoissa hinnoissa. Näin viinaralli loppuu. Onhan toki muitakin maita Latvia,Saksa,Espanja jossa vero on vielä Viroakin kevyempää. Jostain kuitenkin luin, että kun Viro nostaa on oiva tilaisuus myös Suomen nostaa vielä lisää veroa? Eli antaa viinarallin jatkua ja pitää hintaerot yhä suurina?? Ei näin. Minä ehdottaisin suomessa veron laskemista, mutta ei kerralla vaan pikkuhiljaa vuoisttain. Näin saataisiin viinaralli pois muutamassa vuodessa.
Viinarallia hoitavat matkatoimistot ei pidä ajatuksestaa.
Muutama ulkomailta tuotu viinapullo on kansallinen katastrofi. Divisioonallinen tulleita Isis veteraania ei.