Palvelun tuottaja, kirkko, laatua tärkeämpi

Luin justiin Maikkarin texti-TV:stä uutisen, josta tuli jostain kumman syystä kirkko ja sen suosiminen mieleen..

Sotainvalidien laitoshoitoon tarkoitetut rahat valuvat hoitokotien yläpitoon. Valtiontalouden tarkastusvirasto sanoo että varoja käytetään veljeskotien ylläpitoon, pyörittämiseen, eikä parhaan mahdollisen hoidon hankkimiseen sotainvalideille.

Valtiokonttori ostaa sotainvalideille laitoshoitoa veljeskodeilta 56Me:lla vuodessa, muilta hoitolaitoksilta vain 7,5Me:lla.
172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Just noinhan se menee. Kirkolta ostetaan palveluita, ja vieläpä ylihintaan, ei siksi että sen tuottamien palveluiden hinta-laatusuhde olisi hyvä, eikä palvelun saajien edun vuoksi, vaan siksi että halutaan nimen omaan ajaa kirkon etua, suosia sitä.

Sotaveteraani/invalidien suhteen sama vika. Kuvitellaan että ajetaan veteraanien parasta, mutta tosiasiassa suositaan veteraanijärjestöjä, instituutioita.

Kohta ei ole yhtään veteraania jäljellä ja kuitenkin veteraanijärjestöillä on kymmenien mijoonien? omaisuus. Miksi sitä ei käytetä veteraanien hyväksi heidän eläesään, kun kuitenkin koko ajan on kitinää, että veteraanit joutuu odottamaan hoitoon pääsyä kauan?

Ei niitä hoitoja enää Taivaassa saa, tai jos saa, niin ei niitä täältä maan päältä rahoiteta.

Olis kiva tietää minne ne rahat sitten katoaa, kenen taskuihin, kun veteraaneja ei enää ole ensimmäistäkään tai pikemminkin viimeistäkään.

Kai ne muuttuu sitten perinteenvaalimisjärjestöiksi miljoonaomaisuuksineen johtoporras heroiksi elellen.

Kun vika veteraani kuolee niinn veteraanijärjestöjen varat takaisin valtiolle!

Kirkonkin vois lopetaa ja varat valtiolle. Sai edes murusia takaisin kirkolle syytämistään miljardeista.

Pitäikö lahjiuttaa kaikki sille viimeiselle veteraanille jolla henki pihiseen. Olispahan insentiivia sinnitellä hengissä, jos ei itse ehdi nauttia potista niin jälkikasvulle sitten perinnöksi.

Valtion tilintarkastajat ovat aikoinaan esittäneet että kirkolle pitäisi korvata hautaustoimen kuklut TODENNETTUJEN kulujen mukaan, eikä summitaisena yhteisövero-osuutena, mutta eihän se kirkonkätyripoliitikoille ja virkamiehille kelvannut.

Haluavat suosia omaa uskonyhteisöään evlutikkakirkkoa ja maksaa sen valheellisten rätinkien mukaan mitä se kehtaa pyytää - ja kirkkohan se vasta kehtaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdabhdfh kirjoitti:

Luin justiin Maikkarin texti-TV:stä uutisen, josta tuli jostain kumman syystä kirkko ja sen suosiminen mieleen..

Sotainvalidien laitoshoitoon tarkoitetut rahat valuvat hoitokotien yläpitoon. Valtiontalouden tarkastusvirasto sanoo että varoja käytetään veljeskotien ylläpitoon, pyörittämiseen, eikä parhaan mahdollisen hoidon hankkimiseen sotainvalideille.

Valtiokonttori ostaa sotainvalideille laitoshoitoa veljeskodeilta 56Me:lla vuodessa, muilta hoitolaitoksilta vain 7,5Me:lla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu