Moro! Olen 166 cm ja n. 64 kg ja haluaisin laihduttaa ainakin 4 kg. Olen yrittänyt sitä varmaan viimeisen vuoden mutta en vain onnistu. Syön mielestäni suht. normaalisti ja liikun melkein päivittäin n. 1h . Ongelmani ovat herkut joita söisin mielelläni joka päivä ja jos on herkkuja tarjolla niin en pysty kieltäytymään :( haluaisin olla suht normaalin hoikka mutta laihduttaminen tuntuu mahdottomalta. Mitä voisin esim. syödä iltapalaksi onko normaalia syödä esim. 2 leipää ja jugurtti ja mehua vai pitäisikö esim syödä vain 1 leipä ja hedelmä?
Haluaisin vinkkejä miten voisin esim karistaa ruokavaliosta kaloreita ja miten pystyisin muuttamaan ruuan vain sillein että en ajattelisi vain ruokaa koko aikaa vaan söisin vain sillein että ajattelisin ruuan olevan ihmiselle polttoainetta ja pitää syödä terveellisesti.
Kiitos kaikille vastaajille!
Haluaisin vinkkejä miten voisin esim karistaa ruokavaliosta kaloreita ja miten pystyisin muuttamaan ruuan vain sillein että en ajattelisi vain ruokaa koko aikaa vaan söisin vain sillein että ajattelisin ruuan olevan ihmiselle polttoainetta ja pitää syödä terveellisesti.
Kiitos kaikille vastaajille!
Vastaukset 2
Vanhimmat
166/64
= 23.2. Normaalipaino
Jos nyt kuitenkin haluat muutaman kilon keventää normaalista painosta huolimatta niin kokeile tällä perus päivärytmillä:
Aamu: maustamaton jogurtti tai rahka marjoilla
Päivä: salaatti tai kana/kasviskeitto
Välipala: hedelmä
Iltapala: 2kpl ruisleipää kevyen kalkkunaleikkeen ja 60% margariinin kera.
Juokseminen pistää kilot karisemaan varmasti jos yhdistät tähän keveäntäjä ruokavalioon. Muista nauttia nestettä n. 2 litraa päivän aikana ja luumuja :)
Jaa ihan tuolla puoletaan SÄÄNNÖLLISTÄ ruoka-aikaa ja puoletaan lautasmallia eli kyllä ihan kansainvälistä puoltoa asialle on.
http://www.eatforhealth.gov.au/eating-well/tips-eating-well/tips-losing-weight-healthily
Ps. Tuo aihealueesi liittyy lähinnä karppaukseen eli VHH niin miksi et siellä enemmin julkaise tietojasi kuin täällä missä saa vielä keskustella vapaasti ilman jatkuvaa syö kovaa rasvaa että napa ruoskaa ja maha vääntyy.