Onko kukaan käynyt osastolla viikon, kahden jaksolla ajamalla alaspäin unilääkitystä? Miten siellä menetellään? Vähennetäänkö lääkkeitä niin, ettei nukuta ollenkaan? Ehtiikö kahdessa viikossa tekemään järisyttäviä muutoksia? Jos on vuosia syönyt unilääkkeitä? Ja muutamien kuukausien aikana todella massiivisella paletilla. Mitä siellä tehdään päiväsaikaan. Tuleeko aika pitkäksi?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ainakaan pirkanmaan suunnan millään osastoilla, että olisi koskaan ajettu mitään lääkkeitä alas. Tiedän ainakin pari tapausta että poliklinikan lääkäri laittoi yhden potilaan seroguelin lopetusta varten aluesairaalan psyk. osastolle. Siellä pakotettiin vain heti seuraavana aamuna syömään bentsoja ja muutaman päivän päästä uusi lääkitys päälle, samoja neurolepteja mutta vain eri nimellä. Sitten pidettiin niin kauan, että syntyi uusi riippuvuus ja niitä oli mahdoton lopettaa.
Toinen oli kun vieroitusoireet olivat niin kovat kahden lääkkeen lopetuksesta, että joutui tuolle samalle osastolle, siellä pakkohoidon varjolla taas uusi lääkitys päälle, vaikka oli tarkoitus päästä lääkkeitä kokonaan eroon.
Mahtaakohan osastoilla yleensä ajaa lääkkeitä alas? Jotenkin tuntuu, että ei siellä ole sellaista osaamistakaan.
Totta kai osastohoidoissa ajetaan alas lääkkeitä, ts. sinne mennään vain sen takia.
täällä onko noin tapahtunut oikeasti. VAIN sen takiako sinne mennäänkin, tuo olikin uusi tieto.