Olen 15-vuotias tyttö. Suvussani ei ole esiintynyt sydänsairauksia. Mua on alkanut sattua rintaan, vasemmalle ja vasempaan kainaloon. Ennen tuli myös äkillisiä kiputiloja juuri rintaan mutta ne menivät hengitellen ohi.. Mitä mun pitäisi tehdä? D:
Kipu rinnassa - normaalia?
Sattuuu...
383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja tosiaan, kokeilin äsken pulssiani ja se on ihan normaali, ei minkäänlaisia rytmihäiriöitä.
Lihasjumi?
Liikuntaa ja lihasten venyttelyä tarvitset.
Venyttele sitä vasenta kylkeä pari viikkoo aamuin ja illoin ja jos kivut jatkuu niin koulun terveydenhoitajalle ni se kyl osaa sanoo tarttetko lääkäriä.
Jos meet lääkäriin ja sanot että on rintakipua ja selität hiukan epämääräsesti millaista kipua tai jos lääkäri ei osaa kysyy oikeita kysymyksiä niin päädyt kaikenlaisiin rasittaviin testeihin.
Ku mä olin 14v mulla oli bradykardiaa eli pumppu löi todella hitaasti josta sit tuli huimausta ja mulle sit tehtiin kaikki mahdollinen, Sydänfilmi, ultra, tilttipöytä ja kaikista rasittavin oli se ku mut laitetttii koneeseen joka jatkuvasti mittas mun verenpainetta varmmaan 20min ja sen jälkee käsi oli ihan puuduksissa. Mitään ei koskaan löytyny ja nyt sit kolmekymppisenä alkanu vasta pahempia oireita näkymään ja kuten mun faija mä luultavasti saan ensimmmäisen sydärin nelikymppisenä ja se on sit herran haltuun.