Ärsyttää, että tuo e-kontakti tunkee jokaiseen keskusteluun. En ainakaan aio käyttää ko. palvelua, liian tyrkkyä. Nytkin nettideittailuotsikon alla 4 keskustelun aloitusta. Argh.
E- sitä ja e-tätä
ReallyFedUp
16380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hei ReallyFedUp,
emme nyt ihan jokaiseen keskusteluun ole tunkemassa kuitenkaan :D
Me olemme täällä nettideittailun asiantuntijoita joten toki meillä on paljon kommentoitavaa nimenomaan tähän asiaan ja pyrimme auttamaan parhaamme mukaan.
Olen pahoillani jos toimintamme ärsyttää sinua, se ei tokikaan ole tarkoituksemme.
Hyvää viikonloppua.
Heli E-kontakti.fistä
Millä tutkimuksella Teidät on todettu asiantuntijaksi?
Ihmettelen samaa. Ainakaan e-kontaktin edustajien kirjoitusten perusteella ei mitään kuvaa kovin suuresta asiantuntemuksesta välity. Paljon melua tyhjästä, kuten sanonta kuuluu.
No luojan kiitos ette joka keskusteluun ole punkemassa mukaan, mutta sitä odotellessa...
Olisi mielenkiintoista tietää kuinka moni tälläkin palstalla on pyytänyt tai suorastaan anellut teidän asiantuntevia neuvojanne?
Ite oon pari kertaa koittanut näitä maksullisia deittisaitteja, enkä enään laita niihin pesookaan kiinni. Ikävä tietenkin sanoo, mutta ne on vaan vieläkin surkeempia kuin ilmaiset. Kaikki "todella kiimaset" mimmit laittaa roskaa pukkaan jostain Honolulusta ja semmosella kielellä mistä ei tulkkikaan ota mitään tolkkua, joten anti on täys nolla.
Minäkään en enää koskaan liity e-kontaktin jäseneksi.Olen kokeillut ja huonoksi havainnut. Erästäkin laskutusasiaa selvitellessä vastaukset tulivat kirjoitettuna tyyliin Hoono soomi. Sain laittaa useita viestejä ennekuin asia selvitettiin.
Näkyyhän heli osaavan suomea oikein hyvin.ÄRSYTTÄVÄÄ TUO TYRKKY VIESTETITTELY MAKEAAN TYYLIIN "MEILLÄ E-KONTAKTISSA"
Hei,
harmi että nyt tyylimme kirjoittaakin on ärsyttävä.
Meillä oli asiakaspalvelussa töissä suomenruotsalainen asiakaspalvelija, jonka suomen kielen taito ei vastannut standardejamme ja hän ei enää työskentele palveluksessamme. Pahoittelut jos olet saanut meiltä huonoa palvelua.
t: Heli E-kontakti.fistä
niin monta epärehellistä deittipalvelufirmaa, että REHELLISELLÄ sellaisella josta vielä saisi rahalleen vastinetta olisi todella kysyntää. Pitäisköhän itse perustaa sellainen, kun ei muuten tunnu homma pelittävän. Monen olen kuullut valittavan esim. ettei eroon pääse, ei saa yhteyttä asiakaspalveluun, saa jotain massaviestejä, tarjonta huonoa ym. Silkkaa huijausta tuntuu olevan monen toiminta, helpon rahan keräystä, seuraa hakevien hyväksikäyttöä. En tiedä millainen on uusi Eliittikumppani varmaan samanlainen. Huono maine on näillä deittifirmoilla, mutta eivät siitä välitä koska pääasia on nopeat voitot omistajille ja sitte voikin laittaa firman naftaliiniin ja häipyä rahojen kanssa jos asiakkaiden vaatimukset ja kuluttaja-asiamiehen yhteyden otot alkaa liialliseksi.
Nettideittailun asiantuntijoita ovat ne ihmiset, jotka harrastavat nettideittailua. Eli me jotka tänne kirjoitamme. Me nettideittipalvelujen asiakkaat, joiden rahoja nettideittipalvelut yrittävät kaikin keinoin huijata itselleen. Lähes järjestään ulkomaiset palvelut ovat niin läpinäkyvästi huonoja ja feikkejä ettei minulle tulisi mieleenkään niille maksaa mistään.
E-kontakti on siedettävä palvelu ja sen toimivuus/käytettävyys on mielestäni ihan hyvää tasoa. Mutta maksut ovat kalliita ja tarjonta keskinkertaista. Tai ainahan se on kiinni siitä mitä hakee, mutta lähtökohta näissä palveluissa järjestään on se, että miehiä on kolmasosa tai jopa puolet enemmän kuin naisia. Ja palvelut tekevät feikkejä naisprofiileja kuroakseen umpeen tätä eroa. Kohtaanto-ongelma on kuitenkin merkittävä ja palvelut ovat pystyneet huonosti korjaamaan tätä palvelujen toiminnallisuuksilla. Hyvä esimerkki on Suomi24:n jatkuvia vikoja pursuava räpellys. Kovasti mainospuheissa kehutaan, mutta käytäntö on toinen. Tekninen toimivuus on mitä sattuu. Toisaalta Suomi24 on käyttömaksuiltaan edullinen, mutta käytännössä maksulla ei saa mitään merkittävää parannusta tai lisäystä verrattuna peruskäyttöön.
Mielestäni on mukavaa, että joku nettideittipalvelun edustaja kommentoi täällä ja mainostaa ohjeitaan nettideittailuun, mutta tarkoitusperähän tuossa on vain mainostaa itse palvelua. Ja E-kontakti tekee sen nähdäkseni syystä, koska heidän palvelussaan tarjonta on huonontunut, osin varmaan sen takia, että Suomi24:n uusi Treffit on houkutellut väkeä joka uskoo mainospuheisiin. Käytännössä E-kontaktin kannattaisi halventaa hintojaan ja/tai muuttaa viestittely maksuttomaksi, jos he aikovat kilpailla Suomi24.n kanssa. Teknisesti E-kontakti toimii kuitenkin tällä hetkellä paremmin kuin jatkuvasti kaatuileva Suomi24 Treffit. Joten hinnoittelua muuttamalla heillä olisi sauma tulla johtavaksi suomalaiseksi deittipalveluksi, mutta tuskin he siihen haluavat tarttua.
Hei Asiantuntija,
haluaisin kommentoida muutamaa juttua kirjoituksessasi.
Itse asiassa Suomi24:ää emme oikein edes osaa kokea kilpailijaksi emmekä menetä sinne mitään hirveää määrää jäseniä, ei ennen tai jälkeen uudistuksen, Toimimme hyvin erilaisilla logiikoilla.
Hinnoittelu on meillä suunnilleen samaa luokkaa Matchin kanssa, halvimmillaan tarjouksessa 10 €/kk kun ostaa pidemmän tilauksen. Ero meidän ja heidän välillä on se, että me olemme suomalainen toimija ja toimimme Suomessa sekä se että emme koskaan uudelleenlaskuta kenenkään luottokorttia.
Tätä maksullisuuden toimintalogiikkaa emme varmaankaan ole ihan heti muuttamassa, sillä toimintamme osoittaa sen, että keski-iältään 38-vuotiaat jäsenemme arvostavat "maksumuurin" mukanaan tuomaa turvaa siitä, että meillä on todennäköisemmin ihmisiä tositarkoituksella.
Se, miksi nyt olemme täällä yritysprofiililla Suom24.fissä keskustelemassa johtuu pitkän ajan strategiastamme nostattaa nettideittailun profiilia sekä antaa siitä tarpeellista ja asianmukaista tietoa sekä neuvoja. Meiltä saa kysellä mitä vaan, ja jos nyt en ihan yrityssalaisuuksia voi paljastaa, voin kertoa ja antaa omia näkemyksiämme monenlaisiin asioihin liittyen nettideittailuun. Jos haluat meiltä vastauksen johonkin, käytä @-merkintää niin tulemme kyllä vastamaan.
Kiitos hyvästä kirjoituksestasi ja palautteestasi.
Terveisin Heli E-kontakti.fistä
www.e-kontakti.fi
Myöskin match.com etsii "kuriireja" sosiaaliseen mediaan mielestäni mm.juuri näihin "keskusteluihin".Itselleni tuli mainostarjous sähköpostiin, jossa kyseltiin halukkuutta tälläiseen toimintaan.
Tehtäviän valitut saisivat puolen vuoden ilmaisjäsenyyden sivustolle. En missään tapauksessa ole halukas tuollaiseen.
Joten kilpailua mainoskeskusteluihin lienee tulossa...::)))
matchin tyyppi saattaa joutua koville näissä keskusteluissa, sillä sen verran epämääräinen tuo match.com-palvelu on. Monia valituksia olen kuullut pakkorahastamisesta ym. Profiilin ja hakuja siellä pystyy tekemään ilmaiseksi ja hakutuloksista huomaa selvästi, että yli puolet profiileista saattaa olla feikkejä. Kuvattomia ja outoja nimimerkkejä ja niukasti tietoja profiilitekstissä. Ja ei hakumoottorikaan toimi kovin luotettavan oloisesti. Ja nyt siellä ei ilman tilausta edes näe, mitä profiili on hakemassa eli ovat keksineet tällaisen houkuttimen. Ja tilauksen hinta on todella suolainen ja pitää sitoutua pitkään jäsenyyteen ja maksu veloitetaan suoraan luottokortilta. Ylipäätään en maksaisi yhteenkään palveluun mitään, jos ainoa maksutapa on luottokortti. E-kontaktista saa sentään halutessaan laskun kotiin.
Saman hintainen on match kuukausitasolla kuin e-kontakti. Aivan samalaisia pidempien jaksojen tarjouksia molemmissa. Lisäksi mahdollista löytää kiinnostavia ehdokkaita myöskin ulkomailta.
Pakkorahastusta siellä ei ole, automaattisen laskutuksen uusinnan voi poistaa halutessaan helposti.Omasta huolimattomuudesta johtuvista virheistä ei kannata syytellä sivustoa.
Jäsenyyttä voi ostaa kuukauden kerrallaan halutessaan , ihan samoin kuin e-kontaktissakin. Mihinkään sen pitempään jäsenyyteen ei ketään pakoteta.
"Outoja " sekä myöskin kuvattomia profiileja on kyllä enemmän e-kontaktissa.Ei kaikki "oudot" ole feikkejä, vaikka eivät viesteihisi vastaiskaan...::)
Luottokortti on itselleni sopiva maksutapa, onhan tilaus maksettava vaikka se tulisi jälkikäteen "paperilaskulla" , vaikka perinnän kautta sitten, kuten olen kuullut useissa tapauksissa käyneen....::))
En väittänytkään, että match olisi kalliimpi kuin e-kontakti. Perushinnat ja hintajaksot ovat niissä samat. Ja se hinta on minusta suolainen. Lisäksi molemmissa palveluissa on lisäpalveluita eri maksusta ja matchissa ne ovat e-kontaktia kalliimmat. Niiden sisältöä en jaksa tässä nyt lähteä sen tarkemmin ruotimaan.
Matchissa pitää siis itse irtisanoa tilaus 48 h ennen tilausjakson päättymistä, muuten uusi tilaus veloitetaan automaattisesti luottokortilta.Tätä ilmeisesti tarkoitat sillä, että laskun uusinnan voi poistaa helposti. Varmasti näin voi tehdäkin. Minulla on tuttuja, jotka ovat kertoneet että matchista on ollut hankalaa saada laskutusta katkaistua tästä huolimatta, mutta ehkä matchissa nykyään systeemi toimii. Ehkä sinä tiedät siitä paremmin jotain?
Hyvä myös, että sinulle sopii luottokorttimaksaminen ja automaattisesti jatkuva jäsenyys. Onhan samantyyppisiä sopimuksia kirjakerhoissa ja kuntoklubeillakin, ei se ole kiellettyä. Minä suhtaudun epäluuloisesti palveluun, jossa ei voi maksaa muulla tavoin kuin luottokortilla. Minun mielestäni internetpalveluissa pystyy tarjoamaan helposti muitakin maksutapoja,kuten verkkopankki ja lasku. Ja jos niitä ei ole, siihen on joku syy. Matchissa se johtuu ilmeisesti tuosta automaattiveloituksesta
Sen verran olen molempia palveluita selannut, että käyttökokemus on minun mielestäni luotettavampi e-kontaktissa. Moderoinnin ja feikkien profiilien suhteen en pysty tekemään vertailuja muuten kuin, että profiilit joissa on jotain numeroja nimenä ja joissa ei ole profiilitekstiä ja muista valinnoista on valittu kaikki mahdolliset vaihtoehdot ja profiili on ollut aktiivisena yli 3 kk sitten herättävät epäilyksiä. Mutta en väitä mitään, kirjoitin että feikkejä profiileja "saattaa" olla. Saattaahan niitä olla muissakin palveluissa. E-kontaktissa on minun mielestäni parempi profiilien haku siinä mielessä, että siitä löytää selvästi aktiiviset profiilit jotka tulevat automaattisesti hakutulosten kärkeen.
Joten missähän kohtaa olen "jakanut väärää tietoa"? Mielipiteen kertominen ei mielestäni voi olla väärän tiedon levittämistä.
e-pilleri
Miks tuossa yhdessä deitissä,ollut kauan samat kasvot mainoksessa. Eikö sieltä löydä ketään kun hekevat vuosikausia?
Minuakin ihmetyttää e-kontaktissa oleva, sinulle sopivat miehet, siinä pyörii
samat naamat ja ihan toiselta puolelta suomea olevia, sekä parin viikon
päästä voi olla sama tur.pa esillä taas...
No, ei millään pahalla, mutta koko sivustolla kohtaaminen kenenkään
kanssa tysssää myös ihme ikä haarukkaan..Ei voi löytää ketään, jos
50 papat hakee vain 30v lähtien olevia ja oman ikäiset on jäte
maata.