Silloin kun 1950-luvulla Jenkkilässä jyräsi rockabilly ja alkuperäinen rock´n´roll, täällä Suomessa oli ihan omanlaisensa nuorisokulttuuri, ja sekin vain isommissa kaupungeissa. Lättähatut.
Tietääkseni erosivat tyyliltään melko paljon jenkkiläisistä rockfaneista, oli ylisuuret takit, leveät solmiot, tiukat mustat housut ja höyryn avulla litistetyt lierihatut, mutta se on jäänyt epäselväksi, mitä lättähatut kuuntelivat. Onko tietoa?
Siis nämähän olivat käsittäkseni lähellä Amerikan beatnikkeja ja hipstereitä, jotka vaikuttivat 50-luvun alussa ennen rock-kautta. Sitten vasta 60-luvun alussa Suomen nuoriso omaksui sen saman tyylin, mikä Jenkeissä jo oli mennyt ohi monta vuotta aiemmin, eli rasvaletit, nahkarotsit, farkut ja vanhan rockin.
Lättähatut.
Roston
1
268
Vastaukset
- Kälviä
Tangoa ja Elvistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1494019Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso153879Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani123042Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai663038Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1472595- 712490
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282213- 301579
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1141554- 201385