kannattaako perinnöllä

kuinka toimia

Juu tosiaan. Ajattelin kysästä teiltä mielipidettä erääseen asiaan. Eli kirjoitan nyt veljistäni. Minulla on kolme veljeä ja kahdella on jo perhe. Mitäs mieltä ja tuumitte siitä, että kannattaako meidän veljesten ostaa perintörahoilla jotenkin kätevästi jonkinlainen yhteinen ''sukuhuvila'' tai muuten vain jokin mökki. Vaiko jakaa ne?

Kiitoksia näin etukäteen!

4

279

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otin omani pois

      Olisin skeptinen.
      Itse tiedätte tietenkin parhaiten välinne ja tunnette toisenne?
      Olisin kuitenkin jakamisen kannalla. Perintöasiat on melkoisen kinkkisiä, ja tuollainen yhteisomistus ei suurimmalta osin pitemmän päälle onnistu.

    • hukbftkl

      Tuota... yleensä tollasissa yhteisomistajuuksissa tuppaa tulemaan aikamoisia erimielisyyksiä... aina on joku jolle jokin ei käy, ja sitten kaikki ottaa asian henk.koht. tai jotakuta potuttaa jonkin tekeminen tai tekemättä jättäminen... loma-aikpjen jakamisesta tulee helposti sanomista jne jne.. harvemmin on niin että tommonen luistaa.. en ainakaan ole kuullut... päinvastoin.

      Näitä yhteismökki riitoja on tuttavapiirissä nähty aika paljon.. kyse on näistä sukumökeistä.
      Mutta iteppähän tiedätte..

    • kylmaar

      Kannattaa sopia hyvissä ajoin pelisäännöt ollaan siellä yhdessä tai erikseen. Jos itselläni olisi samankaltainen tilanne niin voisin hyvin ottaa mökin/huvilan veljieni kanssa.

    • määmy

      Kevät- ja syysduunit kunnostukset.
      Vois tietty hankkii kolme mökkii lähekkäin tai se huvila. Mihi mahtuu kolme tai kaks perhet yht'aikaa. Mikäli joku kyllästyy, hänet voi ostaa ulos.
      Kannattais ensi keskustella jako vai osto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe