kannattaako perinnöllä

kuinka toimia

Juu tosiaan. Ajattelin kysästä teiltä mielipidettä erääseen asiaan. Eli kirjoitan nyt veljistäni. Minulla on kolme veljeä ja kahdella on jo perhe. Mitäs mieltä ja tuumitte siitä, että kannattaako meidän veljesten ostaa perintörahoilla jotenkin kätevästi jonkinlainen yhteinen ''sukuhuvila'' tai muuten vain jokin mökki. Vaiko jakaa ne?

Kiitoksia näin etukäteen!

4

238

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otin omani pois

      Olisin skeptinen.
      Itse tiedätte tietenkin parhaiten välinne ja tunnette toisenne?
      Olisin kuitenkin jakamisen kannalla. Perintöasiat on melkoisen kinkkisiä, ja tuollainen yhteisomistus ei suurimmalta osin pitemmän päälle onnistu.

    • hukbftkl

      Tuota... yleensä tollasissa yhteisomistajuuksissa tuppaa tulemaan aikamoisia erimielisyyksiä... aina on joku jolle jokin ei käy, ja sitten kaikki ottaa asian henk.koht. tai jotakuta potuttaa jonkin tekeminen tai tekemättä jättäminen... loma-aikpjen jakamisesta tulee helposti sanomista jne jne.. harvemmin on niin että tommonen luistaa.. en ainakaan ole kuullut... päinvastoin.

      Näitä yhteismökki riitoja on tuttavapiirissä nähty aika paljon.. kyse on näistä sukumökeistä.
      Mutta iteppähän tiedätte..

    • kylmaar

      Kannattaa sopia hyvissä ajoin pelisäännöt ollaan siellä yhdessä tai erikseen. Jos itselläni olisi samankaltainen tilanne niin voisin hyvin ottaa mökin/huvilan veljieni kanssa.

    • määmy

      Kevät- ja syysduunit kunnostukset.
      Vois tietty hankkii kolme mökkii lähekkäin tai se huvila. Mihi mahtuu kolme tai kaks perhet yht'aikaa. Mikäli joku kyllästyy, hänet voi ostaa ulos.
      Kannattais ensi keskustella jako vai osto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe