Kuinka voi laulaa kuten oopperatähdet?

gjhjgghjg

Pystyykö ihan tavallinen ihminen jotenkin laulamaan samalla tavoin kuin kaikki huiput, Pavarotti sun muut? Huomaan saavani joskus aikaan melkoisen vibra-äänen vai mikä se onkaan mutta toisessa kohtaa laulua se taas häviää. Tuntuu kuin joutuisi ponnistamaan hirveästi :D Pitäisköhän treenata jotain lihaksia?

1

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen aloittaja

      Jotkut ovat tietenkin luonnonlahjakkuuksia, mutta yleensä harjoittelu vaatii pitkäjänteistä opiskelua opettajan johdolla. Lähes jokainen pystyy kehittymään laulamisessa, vaikka aloittaisi vanhanakin, mutta siihen on sitten panostettava aikaa, vaivaa ja rahaa.

      Lainaa kirjastosta tai osta kirjakaupasta jokin lauluntekniikan opas. Netistäkin voit löytää asiaan liittyvää tietoa. Äänihuulet ovat pieni lihas. Väärällä käytöllä sinne saa helposti vaurioita aikaan, joiden korjaantuminen voi viedä hyvin kauan. Eli huutaminen ym. väärä äänenkäyttö on hyvin haitallista.

      Laulaminen lähtee vatsanpohjan lihaksista (ei siis palleasta, kuten virheellisesti neuvotaan). Seiso suorassa asennossa, mutta älä lukitse polviniveltä suoraksi. Laita käsi alavatsalle ja päästä pitkä sssssss-ääni (tai shhhh). Kun ilma loppuu, anna keuhkojen täyttyä omalla painollaan. Älä nosta hartioita. Alavatsa täyttyy ja kyljet laajenevat. Tunnet kätesi alla alavatsalla (jossain navan ja häpyluun välillä) kuinka lihakset tekevät työtä. Lujaa ja kuuluvasti ei voi laulaa, ellei käytä tehokkaasti vatsan lihaksia apunaan.

      Jollei ole aiemmin harrastanut laulua, oikean hengityksen oppimiseen menee ehkä vuosi. Se siis vaatii kärsivällistyyttä. Opettajani mukaan laulussa tarvitsee kuitenkin löytää vatsalta paljon vähemmän tarkasti lihaksia kuin vaikka joogassa tai pilateksessa, mikä on lohdullista.

      Toinen asia korkeissa äänissä on, että mitä korkeammalle laulaa, sitä isommaksi pitää suu avata, muuten ääni ei kuulu. Kokenut laulaja osaa laskea kurkunpään rentona alas. Kokematon jännittää lihaksiaan väärin, jolloin korkeat äänet kammottavat, kun ne ovat epämääräistä pihinää tai vinkunaa tai mitä lie.

      Kolmas tärkeä asia on tehdä äänen lämmittely. Etsi jostain lauluoppaasta ääniharjoituksia. Ne sekä kehittävät ääntä ja äänialaa että lämmittävät ääntä lauluharjoittelua varten, eli ovat hyvin tärkäitä. Ennen ääni- ja lauluharjoittelua tee lämmittelyliikkeitä (vaikkapa paikallaan "hiihtämistä" tms), venyttelyjä (niska, selkä, rintakehä ym.) ja jotain rentouttavia liikkeitä (eri laisia ravisteluita ym.).

      Lauluharjoittelussa käytetään paljon apuna erilaisia mielikuvia, ja mielestäni ne omaksuu parhaiten opettajajohtoisessa opiskelussa. Satunnaisetkin yhteis- tai yksinlaulukurssit tai yksityiset laulutunnit ovat parempi kuin ei mitään, jotta asiat omaksuu oikein. Yksin ei välttämättä tajua tekemiään virheitä. Laulussa on huomattava niin monta asiaa samalla kertaa.

      Olen itse (ikuinen) aloittelija, joten pahoittelen jos viestissäni on asiavirheitä tai virheellisiä termejä. Näin olen asiat itse ymmärtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      204
      11863
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8208
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6266
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      172
      5194
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      51
      4948
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      48
      4500
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4408
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3890
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3383
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1907
    Aihe