Kuinka voi laulaa kuten oopperatähdet?

gjhjgghjg

Pystyykö ihan tavallinen ihminen jotenkin laulamaan samalla tavoin kuin kaikki huiput, Pavarotti sun muut? Huomaan saavani joskus aikaan melkoisen vibra-äänen vai mikä se onkaan mutta toisessa kohtaa laulua se taas häviää. Tuntuu kuin joutuisi ponnistamaan hirveästi :D Pitäisköhän treenata jotain lihaksia?

1

1389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen aloittaja

      Jotkut ovat tietenkin luonnonlahjakkuuksia, mutta yleensä harjoittelu vaatii pitkäjänteistä opiskelua opettajan johdolla. Lähes jokainen pystyy kehittymään laulamisessa, vaikka aloittaisi vanhanakin, mutta siihen on sitten panostettava aikaa, vaivaa ja rahaa.

      Lainaa kirjastosta tai osta kirjakaupasta jokin lauluntekniikan opas. Netistäkin voit löytää asiaan liittyvää tietoa. Äänihuulet ovat pieni lihas. Väärällä käytöllä sinne saa helposti vaurioita aikaan, joiden korjaantuminen voi viedä hyvin kauan. Eli huutaminen ym. väärä äänenkäyttö on hyvin haitallista.

      Laulaminen lähtee vatsanpohjan lihaksista (ei siis palleasta, kuten virheellisesti neuvotaan). Seiso suorassa asennossa, mutta älä lukitse polviniveltä suoraksi. Laita käsi alavatsalle ja päästä pitkä sssssss-ääni (tai shhhh). Kun ilma loppuu, anna keuhkojen täyttyä omalla painollaan. Älä nosta hartioita. Alavatsa täyttyy ja kyljet laajenevat. Tunnet kätesi alla alavatsalla (jossain navan ja häpyluun välillä) kuinka lihakset tekevät työtä. Lujaa ja kuuluvasti ei voi laulaa, ellei käytä tehokkaasti vatsan lihaksia apunaan.

      Jollei ole aiemmin harrastanut laulua, oikean hengityksen oppimiseen menee ehkä vuosi. Se siis vaatii kärsivällistyyttä. Opettajani mukaan laulussa tarvitsee kuitenkin löytää vatsalta paljon vähemmän tarkasti lihaksia kuin vaikka joogassa tai pilateksessa, mikä on lohdullista.

      Toinen asia korkeissa äänissä on, että mitä korkeammalle laulaa, sitä isommaksi pitää suu avata, muuten ääni ei kuulu. Kokenut laulaja osaa laskea kurkunpään rentona alas. Kokematon jännittää lihaksiaan väärin, jolloin korkeat äänet kammottavat, kun ne ovat epämääräistä pihinää tai vinkunaa tai mitä lie.

      Kolmas tärkeä asia on tehdä äänen lämmittely. Etsi jostain lauluoppaasta ääniharjoituksia. Ne sekä kehittävät ääntä ja äänialaa että lämmittävät ääntä lauluharjoittelua varten, eli ovat hyvin tärkäitä. Ennen ääni- ja lauluharjoittelua tee lämmittelyliikkeitä (vaikkapa paikallaan "hiihtämistä" tms), venyttelyjä (niska, selkä, rintakehä ym.) ja jotain rentouttavia liikkeitä (eri laisia ravisteluita ym.).

      Lauluharjoittelussa käytetään paljon apuna erilaisia mielikuvia, ja mielestäni ne omaksuu parhaiten opettajajohtoisessa opiskelussa. Satunnaisetkin yhteis- tai yksinlaulukurssit tai yksityiset laulutunnit ovat parempi kuin ei mitään, jotta asiat omaksuu oikein. Yksin ei välttämättä tajua tekemiään virheitä. Laulussa on huomattava niin monta asiaa samalla kertaa.

      Olen itse (ikuinen) aloittelija, joten pahoittelen jos viestissäni on asiavirheitä tai virheellisiä termejä. Näin olen asiat itse ymmärtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2410
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      66
      2373
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2006
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1708
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1260
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      158
      1079
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe