Kuinka voi laulaa kuten oopperatähdet?

gjhjgghjg

Pystyykö ihan tavallinen ihminen jotenkin laulamaan samalla tavoin kuin kaikki huiput, Pavarotti sun muut? Huomaan saavani joskus aikaan melkoisen vibra-äänen vai mikä se onkaan mutta toisessa kohtaa laulua se taas häviää. Tuntuu kuin joutuisi ponnistamaan hirveästi :D Pitäisköhän treenata jotain lihaksia?

1

1399

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikuinen aloittaja

      Jotkut ovat tietenkin luonnonlahjakkuuksia, mutta yleensä harjoittelu vaatii pitkäjänteistä opiskelua opettajan johdolla. Lähes jokainen pystyy kehittymään laulamisessa, vaikka aloittaisi vanhanakin, mutta siihen on sitten panostettava aikaa, vaivaa ja rahaa.

      Lainaa kirjastosta tai osta kirjakaupasta jokin lauluntekniikan opas. Netistäkin voit löytää asiaan liittyvää tietoa. Äänihuulet ovat pieni lihas. Väärällä käytöllä sinne saa helposti vaurioita aikaan, joiden korjaantuminen voi viedä hyvin kauan. Eli huutaminen ym. väärä äänenkäyttö on hyvin haitallista.

      Laulaminen lähtee vatsanpohjan lihaksista (ei siis palleasta, kuten virheellisesti neuvotaan). Seiso suorassa asennossa, mutta älä lukitse polviniveltä suoraksi. Laita käsi alavatsalle ja päästä pitkä sssssss-ääni (tai shhhh). Kun ilma loppuu, anna keuhkojen täyttyä omalla painollaan. Älä nosta hartioita. Alavatsa täyttyy ja kyljet laajenevat. Tunnet kätesi alla alavatsalla (jossain navan ja häpyluun välillä) kuinka lihakset tekevät työtä. Lujaa ja kuuluvasti ei voi laulaa, ellei käytä tehokkaasti vatsan lihaksia apunaan.

      Jollei ole aiemmin harrastanut laulua, oikean hengityksen oppimiseen menee ehkä vuosi. Se siis vaatii kärsivällistyyttä. Opettajani mukaan laulussa tarvitsee kuitenkin löytää vatsalta paljon vähemmän tarkasti lihaksia kuin vaikka joogassa tai pilateksessa, mikä on lohdullista.

      Toinen asia korkeissa äänissä on, että mitä korkeammalle laulaa, sitä isommaksi pitää suu avata, muuten ääni ei kuulu. Kokenut laulaja osaa laskea kurkunpään rentona alas. Kokematon jännittää lihaksiaan väärin, jolloin korkeat äänet kammottavat, kun ne ovat epämääräistä pihinää tai vinkunaa tai mitä lie.

      Kolmas tärkeä asia on tehdä äänen lämmittely. Etsi jostain lauluoppaasta ääniharjoituksia. Ne sekä kehittävät ääntä ja äänialaa että lämmittävät ääntä lauluharjoittelua varten, eli ovat hyvin tärkäitä. Ennen ääni- ja lauluharjoittelua tee lämmittelyliikkeitä (vaikkapa paikallaan "hiihtämistä" tms), venyttelyjä (niska, selkä, rintakehä ym.) ja jotain rentouttavia liikkeitä (eri laisia ravisteluita ym.).

      Lauluharjoittelussa käytetään paljon apuna erilaisia mielikuvia, ja mielestäni ne omaksuu parhaiten opettajajohtoisessa opiskelussa. Satunnaisetkin yhteis- tai yksinlaulukurssit tai yksityiset laulutunnit ovat parempi kuin ei mitään, jotta asiat omaksuu oikein. Yksin ei välttämättä tajua tekemiään virheitä. Laulussa on huomattava niin monta asiaa samalla kertaa.

      Olen itse (ikuinen) aloittelija, joten pahoittelen jos viestissäni on asiavirheitä tai virheellisiä termejä. Näin olen asiat itse ymmärtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      1036
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      922
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      591
      865
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      748
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      654
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    Aihe