Olen ollut jo vuosia samassa työpaikassa. Työ tehdään vaihtuvissa ympäristöissä, mutta olen niin kyllästynyt ja turhautunut hommaan etten jaksa enää. Olen etsinyt muuta tilalle, mutta mitään järkevä itselle sopivaa ei löydy ilmoituksista jotka ovat vain täynnå kaupan alan töitä jotka ei minulle sovi. Vaihtoehdot alkaa olla vähissä elikarenssi kutsuu pian.
En jaksa enää töitä
eipystyliianhapokast
6592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sama täällä. Alan olla kyllästynyt esimiehiini, jotka harjoittelevat taitojaan minua murjomalla. Katselin, että 90 d on karenssi kun itse otan loparit, mutta se ei haittaa. Ei vuottakaan kestä homma tää.. laulettiin 70-luvulla armeijasta.
Hyvä päätös.... hermot lepäävät kun pääsee oravanpyörästä pois. Itsekin jään heti pois työelämästä kun mahdollista.
Työ on käynyt täälläkin uuvuttavaksi. Nyt olen toista viikkoa sairaslomalla ja tänään on aika lääkärille. Minusta teidän ei pitäisi heittää pyyhettä kehään. Ei työelämässä oleminen ketään tapa ja on jokaisen velvollisuus. On vain saatava itsensä motivoitua ja kuntoon. Helppoahan se ei ole vaatii voimia, mutta aina kannattaa taistella
Minulla on edessä tyypillinen ikääntyneen toimihenkilön kohtalo. Seuraajaani alan pian kouluttamaan, mutta samalla minua painostetaan tylsiin sähköisiin paperihommiin.
Laman seuraustahan tämä on. Firmassa on rekrykielto, ja siten minäkin pitkän työurani päätteeksi joutuisin hiirihommiin. Tiedänhän minä että moni tekisi sitä mielellään minun palkallani, mutta minua ei enää raha motivoi. Käytännössä on niin että osaan liikaa.
Tuossa aiemmin kerroin ottavani loparit. Se oli rentouttava päätös. Monta hankalaa hommaa saan unohtaa, jos kesän lopulla lähden paljolti omilla rahoillani eläkettäni odottamaan.
Meidän hommissamme kun käytännössä puuhataan 24/7, eli monet hyvät ideat tulevat vapaa-ajalla, kun työasiat kuitenkin pyörivät mielessä. Sunnuntaina pitää miettiä kaikki valmiiksi maanantaiaamua varten.
Jos edellinen työterveyslääkärimme olisi vielä talossa, olisin minäkin jo sairauslomalla.
monessakin työpaikassa työnantajapuoli on häikäilemättömyydessään pöyristyttävä peto jolle ei tunnuta mahtavan mitään, käyttää henkisen vainoamisen, koulukiusaajan metodeja murentaakseen työntekijöiden itsetunnon ja alistaakseen heidät vain "talon" etua varten orjatyöläisiksi!
Kannatan ehdottomasti esim. ammattiliittojen oikeutta nostaa oikeusjuttu työntekijän puolesta väärinkohtelun, palkkasyrjinnän, ym. vääryyksien oikaisemiseksi. Rangaistukset työnantajien harjoittamia vääryyksiä kohtaan pitää myös koventaa. Työnantajat pelaavat häikäilemättömän kovaa peliä, työntekijäpuolella olisi myös vastaavasti huomattavasti kovennettava otteita!
Mmeilläkin, suuressa valtion ohjauksessa olevassa pörssiyhtiössä on juhlavat sisäiset säännöt, joilla voi käytännössä pyyhkiä..
Riittävän vahvassa ja tärkeässä asemassa oleva esimies voi elää kuin pellossa. Ammattiliitotkin ovat nykyään niin hampaattomia, että luottamusmiehet mököttävät minulle kun olen kertonut aikeistani lähteä talosta, enkä jää sinne turhautumaan.