Ei ole vielä minulle selvinnyt kuinka paljon peruspalkkani nousee. KVTES:n hinnoittelun mukaan lto:n peruspalkka on 1.9. alkaen (kalleusluokka II) 1678.98. Se on siis 5% suurempi kuin aiemmin. Eräs lto ystäväni sanoi, että tuo 5%:n korotus tulee vain niille, joilla ei ole vielä kokemuslisiä. Siis että mitä enemmän on kokemuslisiä, sen vähemmän palkka nousee. Minulla on 1 kokemuslisä (olen työskennellyt 5 vuotta). Siis kuinkahan paljon peruspalkkani mahtaa nousta, jos se ei kerran nouse tuota viittä prosenttia? Aika hullulta kuulostaa, että pidempään työtä tehneillä peruspalkka on pienempi kuin vasta työnsä aloittaneilla.
kokemuslisäuudistus 1.9.2004 ???
4
1172
Vastaukset
- Jep
Samainen 5 prosenttia tulee sinullekin, mutta se korvaa ikälisän, joten sinun palkkasi nousee todennäköisesti muutaman euron ;-)
- niin
Joo. tostta puhuttiin myös meillä päikkärissä. aika erikoinen homma. ja edellinen oli oikeessa muutaman euron se sulla vaan nousee.
Itellä nousee 5% kun en oo vielä mitään lisiä saanut. - äå+
tänään nousi palkka olen lähihoitaja kunnalla töissä .tuli tili nauha ja kotus 1.04e. ja olen ollut kunnalla töissä 7v eli hurraaa. työkaveri sai 0.50e olim isompi vero prosentti.tämä on tosi asia.
- Pera
Aiemmin kokemuslisä 4,7,10 vuotta a 5%.
Nyt ensimmäinen 5% siirtyy peruspalkkaan ja kaksi kokemuslisää tulee 5 ja 10 vuoden kokemuksilla.
Eli sinun peruspalkkaan siirtyy se ensimmäinen vitonen. Lisäksi saat kokemuslisän 5 vuodesta. Joten tuon 5% palkkasi nousi 1.9.
Ittellä kokemusta reilu 7 vuotta, joten en hyötynyt kuin muutaman euron kokemuslisän siirryttyä peruspalkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730