Olen yksinäinen susi, en kulje laumassa mulla on asioista omanlaiset mielipiteet kuin muilla laumoissa elävillä ihmisillä. Elän omanlaista elämää, omaan tyyliin. Käyn töissä ja tulen hyvin toimeen, haluaisin kuitenkin jonkun ketä pitää hyvänä ja rakastaa koko sydämelläni. Mutta sen kumppanin löytäminen on todella vaikeaa, miltei mahdotonta, haluaako naiset edes tälläisiä oman tien kulkijoita kumppanikseen, onko edes toivoa? Olen mielestäni miehekäs mies osaan huolehtia itsestäni ja tuon leipää pöytään, en ole nössö, pärjään omillanikin. En ole ehkä mikään vitsiveikko mutta en tosikkokaan, ymmärrän hyvin erilaisuutta. Naista en vaan saa itselleni enkä osaa lähestyäkään, en edes vaikka nainen tekee aloitteen. En osaa jatkaa. Mitä mieltä nainen jos miehellä ei ole ystäviä?
Yksinäinen susi ja parisuhde?
Loner86
2289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Erilaisuuden ymmärtämisen taitoa ja halua sinä tulet oikeasti tarvitsemaan, heti kun joku päivä alat kulkemaan naisen rinnalla.
Heräsi tarve ihmetellä sitä, mikä sinut pitää "laumojen" ulkopuolella. Onko se ensinkään tietoisten valintojesi seurausta.
Yksi "lauma" on esim. työpaikka, toinen on ammattikunta, jne.
Sinkkuuden taustat olisi hyvä ymmärtää ensin itse, sillä naiset tulevat sitä varmasti sinultakin kysymään, eikä pelkkä "oman tien kulkija" tai "yksinäinen susi" riitä aina vastaukseksi. Ovatko ne romantisoituja termejä yksinäisyydelle, mietin tässä jo minäkin.
Miksi sinä et ole ystävystynyt kenenkään kanssa, mikä sen voi estää, kun me joka päivä törmäämme ihmisiin milloin missäkin tilanteessa, töissä, harrastuksissa, baareissa, tapahtumisssa, kaduilla, rappukäytävissä, jne.
Ihminen, jolla ei ole yhtään ystävänä pitämäänsä läheistä herättää väkisinkin uteliaisuuden, kysymyksiä, jopa ennakkoluulojakin, ja siihen on hyvä valmistautua, muuten tulee vain vetäydyttyä kiusallisesta tilanteesta yksinäisyyden suojiin.
Missä nuorimies kohtaa ikäisiään naisia. No, missä hän haluaisi heitä kohdata eli millaisia naisia hän suosii, siitäkin on kysymys. Työpaikan menojen ja jopa sijainninkin kautta moni on törmännyt muiden alojen ihmisiin ja löytänyt sieltä elämänkumppanin, harrastuspiirit ovat toinen paikka.
Mutta jos ei käy missään eikä harrasta mitään ja pitää itseään "oman tiensä kulkijana" joka ei halua kuulua laumoihin, on kohtaaminen tietenkin hankalaa.
Miten olla helpommin naisten löydettävissä...
Hemmetin hyvä jos miehel ei ole kavereita. Jääpähän enemmän aikaa kahdenkeskiseen olemiseen. Toisaalta tietty ikävää jos mies on sit onneton mieskaverin puutteesta.
Voi herättää yksinäisyys ennakkoluuloja sellaisissa ihmisissä joilla kaikki on mennyt aina kirjojen mukaan hyvin ja jotka tutustuvat ihmisiin helposti ym. Sitten on niitä hiljasempia ihmisiä jotka tarkkailevat tilanteita eka jne. ja jotka saattavat ymmärtää todella hyvin kuinka vaikeaa on saada oikeita kavereita tai edes jotain seuraa.