Onko joku hihhuli taas puhunut totuuksiaan?

Näin on

Onko Räsänen ollut äänessä vai mikä on saanut kirkostaeroamisen nousuun? Ei kait vielä ole alkanut tapauskovien verotuksesta johtuva eroaalto?

Itse en ole mitään sen kummempaa uutista huomannut joka olisi tämän aiheuttanut. Onhan tosin mahdollista että järki olisi alkanut jylläämään, mutta tuskin.

http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/tanaan.html

5

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettei vaan olisi postissa saapuneet verotuspäätökset puhuneet totuuksiaan siitä, miten paljon ihmiset maksavat pirunkarkoituspalveluista, joita eivät edes käytä.

    • en antaisi lupaa

      Onx kyse rahankeräysluvasta, jota Räsäskä ajaa?

      • tepi
        örk. kirjoitti:

        Tommonen

        http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/rasanen-haluaa-kirkolle-myos-rahankeraysluvan-1.1490015

        Että semmoista taas. Ei mitään rajaa ahneudelle ja kieroilulle. Katsotaanpa tarkemmin tuota juttua.

        "Olisi perustuslain vastaista, jos toiminnan taustalla oleva aate tai uskomus asettaisi rahankeräysluvan hakijat eriarvoiseen asemaan."

        - Ne ovat sitä nyt, kun kirkolla on verotusoikeus, jonka hoitaa verohallinto. Kirkko saa myös eri ministeriöiltä suuria summia vuosittain yhteisöveron lisäksi.

        "Sanatarkasti näin sisäasiainministeri Päivi Räsänen (kd.) perustelee rahankeräyslakiin esitettyä muutosta, joka antaisi evankelis-luterilaiselle kirkolle ja ortodoksiselle kirkolle luvan järjestää rahankeräyksiä. Hallituksen on määrä antaa esityksensä eduskunnalle vielä tällä syysistuntokaudella."

        - Kirkolliskokous on siis ehdottanut tuota hallitukselle, joka antaa siitä esityksen. Toivottavasti eduskunta torppaa sen.

        "Molemmilla kirkkokunnilla on jo muun muassa veronkanto-oikeus. Miljoonia euroja tuottaneita rahankeräyksiä ne ovat kuitenkin joutuneet järjestämään kiertoteitse, kuten Yhteisvastuu-keräyksen Kirkkopalvelujen keräysluvalla ja adventtiaikaisia Kauneimmat joululaulut -tapahtumia Suomen Lähetysseuran luvalla."

        - Eli siis silkkaa huijausta ja lakien kiertämistä.

        "Vaikka esimerkiksi evankelis-luterilaisen kirkon verotulot laskivat viime vuonna jopa 27 miljoonaa euroa, kirkko ei saisi käyttää rahankeräysoikeutta lakisääteisten toimintojensa rahoittamiseen. Esityksen mukaan keräysvaroja voisi käyttää yksinomaan yleishyödylliseen tarkoitukseen, mikä kirkon tapauksessa tarkoittaa diakoniatyötä."

        - Kuka niitä kuitteja kyselee. Kun kirkko saa rahaa se käyttää ne juuri kuten itse haluaa, eikä kukaan asioita pääse tutkimaan.


    • A.Mikkonen ( ei kirj.)

      Siitä taas, kun Suomeen pitäis saada kristittyjä pakolaisia, mutta keitähän ne esim. Räsäselle kelpaavat kristityt sitten on, kun heillä on vaikka Suomalaisten veljiensä kanssa niin samankaltainen kulttuuri, olisko ne niitä jotka vielä surmailee noitia, niitä jotka yrittävät tappaa kokonaisen toisen heimon viidakkoveittillä, vai millaisia?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      277
      7273
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      40
      3786
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3408
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3091
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      109
      2781
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      22
      2518
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      46
      2437
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2206
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      67
      1958
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1821
    Aihe