Kävin tänään luomen poistossa ja sitten kun homma oli ohi lääkäri pisti sen luomen purkkiin ja sanoi että se laitetaan tutkittavaksi (no ei tuo mitenkään anna pelon aihetta kun kaikki luomethan laitetaan tutkittavaksi?) mutta sitten lääkäri antoi minulle suoraan soittoajan milloin hän soittaa minulle (normaalia?). Myöhemmin kotona sanoin äidilleni ja isälleni (olen muuten 16 joten siksi kerroin...) he sanoivat että ei ole normaalia jos lääkäri antaa suorilta soittoajan vaan kuulema ne sitten soittavat JOS on jotain. Pitäisikö minun nyt jännittää ja pelätä vai ovatko vanhempani nyt vain höpöttäneet hömppää??
Pitäisikö pelätä?
tietämätön
7178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
annetaan soittoaika ja se on siis normaalia. Lakkaa skitsoileimasta. Ja 16 v luomessa on hyvin epätodennäköistä et olis jotain.
Uskoisin, jotta vanhemmillasi on sellainen oletus, että kaikissa terveyskeskuksissa toimitaan samoin. Käytännöt vaihtelevat terveyskeskusten ja jopa lääkärien välillä.
Jotkut lääkärit paneutuvat nuoriin potilaisiin huolellisemmin kuin täysi-ikäisiin. Minulta kun poistettiin luomi, niin lääkäri sanoi, jotta soittaa, jos vastauksissa on jotain häikkää. Pojaltani kun poistettiin luomi, samainen lääkäri antoi soittoajan, jotta kertoo tulokset, oli niissä jotain vialla tai ei. Luulisin, että kohdallesi on sattunut keskimääräistä vastuuntuntoisempi lääkäri. Luomesta harvoin voi silmämääräisesti tarkastellen sanoa, onko jotain vialla.
Ensinnäkin luomesta voi pinnallisesti sanoa, että jokin on vialla. Haavautunut kraatterimainen tumma luomi on todennäköisesti pahanlaatuinen. Basaliooman tunnistaa yleensä melko varmasti myös, samoin solaarikeratoosi.
Yleensä kannattaa sanoa, että varaavat soittoajan ja soitetaan joka tapauksessa. Jos lääkäri sairastuu tai on poissa tärkeä tieto voi jäädä ilmoittamatta. Kannattaa siis aina varata soittoajan itse hoitajalta esim. kahden viikon päähän, yleensä sen verran kestää PAD:ssa.
Kerro toki, missä terveyskeskuksessa saa patologin vastauksen noin nopeasti? Ja vaihda hyvä ihminen tuo nimimerkki. Vaikka osaat etsiä netistä tietoa, ei se susta lääkäriä tee..
2-3 viikkoa on normaaliaika. keski-suomessa.
riippuu toki mitä preparaatissa on. Joku rasvaluomi tulee heti tai aterooma. Jos patologi joutuu konsultoimaan toista esim. iho-ongelmiin perehtynyttä patologia niin kestää kuukaudenkin helposti.
ps mua ei kiinnosta mitä mieltä mun nimimerkistä oot;)
Tämä vaan jaksaa. Näin käy kun ei pääse opiskelemaan lääkäriksi. Tämä googlaa nopeasti tietoa luomista ja sitte esiintyy lääkärinä. Toivottavasti kysyjät hakeutuu aina oikealle lääkärille. Tämän valelääkärin motiivi ei ole ihmisten auttaminen vaan hajatiedon levittely vailla asiantuntemusta. Oikeat lääkärit vastaa aina omalla nimellä, ei nimimerkillä.