hei,onko kukaan käynyt tai käymässsä pienentämässä emätintään.minulla takana 2 todella suurikokoista lasta.olen ollut yhteydessä liettuaan,siellä pienennysleikkaus tehdään kun vuosi synnytyksestä.jos joku käynyt,kiinnostaisi tietää miten mennyt?
emättimen pienennys
suuritoosa
163907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
mitkä on kaksi todella suurikokoista lasta? kyllä pitää olla tosi isoja jos oikeasti venyy niin ettei ahkera jumppa auta. tai sähköisesti tehty jumppa.
Mnee laittaa pieni . on hyva
Kyllä täällä ostataan irvailla... yritä tosiaan kuulilla ym jumpalalla ettei mene herkän alueen tunto.
Niitähän on kaikenlaisia asiantuntijoita tuohonkin vaivaan juttele gynesi kanssa josta saat asiantunijan opastusta ja tarvittaessa lähetteen suomessa kirurgille ettei tarvitse itse maksaa puhumattakaan että menee jonnekkin liettuaan-
tseppejä!
Ihmisillä on todella vähän tietoa naisen anatomiasta ja emättimestä, hupaisaa.
lantionpohjalihakset joihin jumppa auttaa eivät ympäröi emätintä vain sen suuta. Jos emätin on löystynyt niin siihen ei auta muu kuin leikkaus.Samoin laskeumat eivät hoidu jumpilla.
Tiedän sen itse kun emättimeni pohja repesi synnytyksessä.
olen itse hoikka mutta lapseni sattuivat olemaan suuria.ei siinä paljon jumpat auta kun suomi lääkärikin sanonut et väljä on.olisin kiinnostunut kuulemaan kohtalotovereita,vai olenko ainoa jolle näin käynyt?
Et ole ainoa! Täällä yksi 27-v. nainen. Kaksi isokokoista lasta(4,5kg&53/54cm) pienellä ikäerolla. Olen pienikokoinen sekä hoikka ja heikon kudostyypin omaava. Mulla on kauheat laskeumat ja todella väljä emätin. Aiheuttaa kipua ja painontunnetta,myös sisukset pursuaa ulos vaginan suuaukosta. Ahkeralla jumpalla sain virtsankarkailun kuriin,mutta väljyyttä ja laskeumia se ei poistanut. Olen epätoivoinen :( En tiedä ketään näin nuorta samassa tilanteessa olevaa. Mies ei ole valittanut,mutta tiedän olevani löysä. Ei näistä puhuta. Voi kun olisin saanut sektion. Esikon synnytys oli rankka ja ponnistusvaihe liian pitkä. Siinä tuli suurimmat vauriot. Olen onnellinen rakkaista lapsistani tietysti,mutta onhan tämä vaiva kiusallinen ja loppuelämääni vaikuttava. Muita??????
heippa loose86.tuskin kuitenkaan ainoita olemme.minullekkin esikon syntymä oli se ratkaiseva tekijä,toinen tulikin jo valmiista aukosta..ei tässä todellakaan jumpat auta,suuri mikä suuri se on.olen menossa kesällä sinne latviaan pienentämään värkkiä,leikkauksen hinta on noin 1000e,ja luulisin että joka pennin väärtti on.oikein naurattaa toisten puhe kuinka vain tiukkenevat mitä enemmän synnytyksiä takana..
pakkohan se on jotain ongelman eteen tehdä eikä vaan hiljaa kärsiä.toivottavasti joku muukin kertoisi tarinaansa..
Minuakin naurattaa,kun naiset puhuvat siitä,kuinka paikat ovat vain kiristyneet synnytysten myötä. Kuulemma ihan jälkitarkastuksessa lääkärit sanoneet,että toosa kuin neitsyellä. Huhhuh! Itsestä ei voi sanoa samaa,tai sitten muut elävät jonkinlaisessa itsepetoksessa. Mulla on se suuaukko ihan apposen auki ja tuntuu itsestä pahalta. Jumppa ei auta:( Näistä jutuista ei puhuttu valmennuksessa. Kiinnostaisi tietää,että miten niillä onnistunut leikkaus,jotka sen läpi ovat käyneet.
mulla ei oo ollut erityisen löysä ees kolmen lapsen jälkeen, enemmän tai vähemmän ahkeralla jumpalla. eikä virtsankarkailua, mutta toisen lapsen jälkeen tuli kohdunlaskeuma, tosiaan kaikki oli suuaukolla. olin 22. kävin säännöllisesti kuukausia sähköisesti jumppamas värkkiä ku kotijumppa ei ois auttanu ku tilanne oli niin paha. se on kallista mut halvaksi tulee leikkaukseen verrattuna. ja oon nähny tvs että ne ei aina onnistu niinku pitäis. kivut on sit koko ajan järkyttävät jos se leikkaus tumpeloidaan.
Hei nimim.äitix3! Kerrotko,miten pääsit fyssarille ja oliko yksityinen vai kunnallinen? Sekä paljon maksoi? Miten sähköinen jumppa toimii? Leikkaus pelottaa ja nyt siihen ei olis edes varaakaan:( Toisaalta luotan kyllä kotimaiseen kauneuskirurgiaan,joten sitten vanhempana voisi ehkä harkita.
neuvolassa yx täti siitä mulle sano ku tuli se laskeuma. oli aivan älyttömän noloa kulkea lääkäriltä toiselle näyttämässä tilannetta! no mut se on tosi pitkä juttu kirjoittaa, jos sulla on joku s.posti minkä pystyt laittaa ni voin kertoa kunnolla koko tilanteesta? :)
no lyhyesti. ite laitetaa sisälle se homma minkä kautta sähkö jumppaa,sit sillä työntekijällä on kädes laite minne menee toinen pää,puoli tuntia sähköistä jumppaa, sit vaihdat sen toiseen hommaan, sit puoli tuntia omaa jumppaa, perus ja vaikeita harjoituksia. sillä on sit sellane laite mikä kertoo tarkkaa missä kunnos lantionpohjan lihakset on ja mikä on tarkka edistyminen.. mulla meni muutama satane ku muutaman vk kävin säännöllisesti, kela korvaa osan. mun lähtötilanne oli täysin surkea, sit sain ne sellaseen kuntoon ettei vois paremmat ollakaa :) hyvä että neuvolas kertoi siitä paikasta ettei heti leikattu.
minkä takia ei kerralla hoida kuntoon?
Oletko nähnyt esitteen IntimaLasesta, joita tekee cityklinikka ainakin? Googleta IntimaLase!
tämä ei liity asiaan mutta tiedän yhden homomiehen jolta jouduttiin poistamaan munanpäästä sentti pois, kun hänellä oli pahanlaatuinen kondylooma. on kuulemma parantanut seksielämää.. mitenköhän naisilla vaikuttaa pillunkavennus seksielämään?
Hei mulla aivan täysin sama ongelma ja olen miettinyt leikkausta tai jotain mutta tilannetta ei helpota se että joskus aikoinaan sössinyt luottotiedot.. Prkl en rakasta ollenkaan itseäni ja tämä asia pahentaa sekä paineen tuntu koko ajan to osassa mikä on jäätävää :(