nopeusrajoituskäsittelyn uudelleenarvioimista

Matkailuautojen nopeusrajoitusta ei tältä näkymin saada nostettua nykyisestään, ehdotan että kaikki karavaanarit poikotoisimme Luhdan, Rukkan, Reiman sekä Torstain tuotemerkkejä. Nykyisellä liikenneministerillä on yhteyksiä kyseisiin tuotemerkkeihin, joten karavaanareiden poikotti olisi jonkinlainen alku nopeusrajoituskäsittelyn uudelleenarvioimista kohtaan. Jatkossa ottaisimme vieläkin järeämmät keinot, jollei järkevää uudelleenarviointia ala tapahtua.
5754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuinkahan moni karavaanari nyt muutenkaan käyttää kyseisiä vaatemerkkejä? Taitaisi moinen boikotti olla pelkkä rikka rokassa, ei tuntuisi missään.
Eikö irtoaisi parempia ehdotuksia?

ps.Minkälaisia ovat nuo ministerin yhteydet? Siippa töissä Reimalla vai?

Äänestä

Ei muutaku tiukentakaa valvontaa jo olevista nopeussäännöistä! Jos esimerkiksi rekat ajasivat vain sallittua 80 km/t niin olis turvallisempaa liikenteessä. Asun ruotsissa ja täällä saa asuntoautolla ajaa samoja nopeuksia kuin henkilöautolla ja useampien vuosien kokemuksien pohjalta uskallan väittää että liikenneturvallisuuden ja käytännöllisyyden kannalta kaikkissa maissa tulisi olla samat säännöt kuin suomessa asuntoautojen suhteen. Vikana, suomessa kuin monessa muissakin maassa on että rekat haluaa jatkuvasti vetää lastiaan 100 km/t nopeudella vaikka se on liinnesääntöjä vastaan ja hyvin vaarallista. Missään tapauksessa ei ole hyvä nostaa asuntoautojen maksimi nopeutta vaan kohentaa yleistä liikenne moraalia nopeuden suhteen!

Äänestä
  • mulle rekka, joka vetää kuormaa 100km/h. Lainaa GPS ja tarkista mittarisi.

    Äänestä

Kertokaas matkailuautoilijat, moniko on saanut nopeussakot ajaessaan muun liikennevirran mukaista nopeutta? Jos ajoneuvoryhmän nopeus nostettaisiin sataseen, niin sittenkö ajeltaisiin noin 120:ppiä.

Äänestä
  • Mulla on melkein aina auton perässä joku kärry
    milloin vene ,asuntovaunu tai kelkkakärry ajelen
    aina muun liikenteen mukaan yleensä 90-100
    kaksi kertaa on poliisi valoilla väläyttänyt että
    taitaa olla liikaa nopeutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yli-yön kirjoitti:

Matkailuautojen nopeusrajoitusta ei tältä näkymin saada nostettua nykyisestään, ehdotan että kaikki karavaanarit poikotoisimme Luhdan, Rukkan, Reiman sekä Torstain tuotemerkkejä. Nykyisellä liikenneministerillä on yhteyksiä kyseisiin tuotemerkkeihin, joten karavaanareiden poikotti olisi jonkinlainen alku nopeusrajoituskäsittelyn uudelleenarvioimista kohtaan. Jatkossa ottaisimme vieläkin järeämmät keinot, jollei järkevää uudelleenarviointia ala tapahtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu