5 vrk vogelpaasto

sarisusanna1

Mitat 160 cm ja 80 kg. Aloitan huomenna torstaina marja-aterioilla ja vihanneksilla ja vitamiineilla. Perjantaina sama ohjelma. Varsinaiset paastopäivät ovat lauantai, sunnuntai, maanantai ja tiistai. Ensi viikon keskiviikko ja torstai on jälleen marja ja vihannespäivät.

Toiveena laihtua ainakin kaksi kiloa.

12

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarisusanna1

      ps.otsikossa on 5 vrk paasto mutta tarkemmin ajatellen en uskalla olla kuin 4 vrk paastolla.

      • kokeiltu on

        Humpuukia tuon jälkeen syöt kahta kauheemmin ja ne kaks kiloo on vaan nestettä


      • sarisusanna1
        kokeiltu on kirjoitti:

        Humpuukia tuon jälkeen syöt kahta kauheemmin ja ne kaks kiloo on vaan nestettä

        Kun oon päättänyt että en syö. Katotaan..


    • ...

      Kaksi kiloa lähtee paastoamattakin. Mene ulos ja kävele tuon 5 päivän aikana pari tuntia päivässä ja juo vettä.

    • Läskissä on 7000 kcal/kg. Kahden kilon vähentäminen tarkoittaa 14 000 kcal energiavajetta kehossa, joka ei säästele energiankulutsta. Jos paastoat, kilpirauhasesi antaa käskyn kropan säästellä energiankulutusta. Pitkään kun vedät huomattavan alienergisillä dieeteillä, voipi kroppasi metaboliaan osallistuvat biokemialliset reaktiot luulla sinun olevan aina alienergisessä ympäristössä. Siinäpä sitten ihmettelet, kun kiloja tulee vaikka söisit perusaineenvaihdunnan mukaisesti.

      Jos oikeasti haluat laihtua, älä laihduta tietoisesti. Opettele tuntemaan kehosi ja anna sen hoitaa itsensä kuntoon. Ensin uni kuntoon (kesto ja laatu). Usein edellyttää pitkäaikaisen stressin tunnistamista ja elämänmuutosta stressin selättämiseksi. Tunnista addiktiosi (etenkin makea) ja pyri niistä eroon. Vältä lisäaineita ja prosessoitua ruokaa. Opettele ihmisen metabolia ja endokrinologian perusteet. Kun aivokemiasi toimii normaalisti, haluat luontaisesti liikkua sopivasti ja kroppasi hormonaaliset signaalit toimivat oikein. Sopiva liikunta tarkoittaa sellaista liikuntaa, joka ei nosta kortisolitasoja liian ylös eikä aiheuta nivelvaivoja.

      Mikäli lihomisen syynä on lääkitys, keskustele lääkärisi kanssa voitko vähentää lääkeannosta. Esimerkkinä psykoosi- ja masennuslääkkeet voivat lihottaa merkittävästi. Muista elää siten, ettet saisi autoimmuunisairauksia, kuten kilpirauhasen vajaatoiminta tai diabetes.

    • kirpsipsi
      • sarisusanna1

        Kiitos sadoista plussista. Vähän hämmentävää ja luo paineita:). Olen nyt 77,3. Olen iloinen siitä ja pidän toisen viikon putkeen paastoa.


    • 13+19

      Mites helevetissä tämmöinen sonta on voinut saada näin paljon tykkäyksiä?

      • Mitäs luulisit?

        Aloittaja on keksinyt miten voi peukuttaa useampaan kertaan. On sillä ollut tekemistä ;-)

        naps-naps-naps-naps.... ;-D


      • sarisusanna1
        Mitäs luulisit? kirjoitti:

        Aloittaja on keksinyt miten voi peukuttaa useampaan kertaan. On sillä ollut tekemistä ;-)

        naps-naps-naps-naps.... ;-D

        Paino on noussut kaksi kg kun itsekuri petti. Täytyy aloittaa paasto melkein alusta eli 79kilosta. Tänään en ole syönyt mtn, eli se uusi paasto alkaa nyt, sunnuntaina.

        Varmaan tätä ketjua seurataan kun on niin paljon plussia. Tällä palstalla harvemmin tapahtuu mitään että jos se siitä johtui ja ihmiset halusi mua zempata. Mitä pahaa siinä on?


      • Mitäs luulisit?
        sarisusanna1 kirjoitti:

        Paino on noussut kaksi kg kun itsekuri petti. Täytyy aloittaa paasto melkein alusta eli 79kilosta. Tänään en ole syönyt mtn, eli se uusi paasto alkaa nyt, sunnuntaina.

        Varmaan tätä ketjua seurataan kun on niin paljon plussia. Tällä palstalla harvemmin tapahtuu mitään että jos se siitä johtui ja ihmiset halusi mua zempata. Mitä pahaa siinä on?

        Kuulehan sarisusanna1. Et sinä läskiä saa sulatettua tuolla paastollasi. Vain nesteet, lihakset ja suolensisältö lähtevät.

        Jatkossa lihot nopeammin ja enemmän kuin ennen, koska lihaksesi ovat surkastuneet ja olet sekoittanut aineenvaihduntasi.

        Lihavuus on aika usein seurausta tyhmyydestä.


    • lopetus1

      Oletpa tosi törkeä. Tyhmä olet itse.

      Ja tämä ketju päättyi nyt tähän.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe