Mitat 160 cm ja 80 kg. Aloitan huomenna torstaina marja-aterioilla ja vihanneksilla ja vitamiineilla. Perjantaina sama ohjelma. Varsinaiset paastopäivät ovat lauantai, sunnuntai, maanantai ja tiistai. Ensi viikon keskiviikko ja torstai on jälleen marja ja vihannespäivät.
Toiveena laihtua ainakin kaksi kiloa.
5 vrk vogelpaasto
12
422
Vastaukset
- sarisusanna1
ps.otsikossa on 5 vrk paasto mutta tarkemmin ajatellen en uskalla olla kuin 4 vrk paastolla.
- kokeiltu on
Humpuukia tuon jälkeen syöt kahta kauheemmin ja ne kaks kiloo on vaan nestettä
- sarisusanna1
kokeiltu on kirjoitti:
Humpuukia tuon jälkeen syöt kahta kauheemmin ja ne kaks kiloo on vaan nestettä
Kun oon päättänyt että en syö. Katotaan..
- ...
Kaksi kiloa lähtee paastoamattakin. Mene ulos ja kävele tuon 5 päivän aikana pari tuntia päivässä ja juo vettä.
Läskissä on 7000 kcal/kg. Kahden kilon vähentäminen tarkoittaa 14 000 kcal energiavajetta kehossa, joka ei säästele energiankulutsta. Jos paastoat, kilpirauhasesi antaa käskyn kropan säästellä energiankulutusta. Pitkään kun vedät huomattavan alienergisillä dieeteillä, voipi kroppasi metaboliaan osallistuvat biokemialliset reaktiot luulla sinun olevan aina alienergisessä ympäristössä. Siinäpä sitten ihmettelet, kun kiloja tulee vaikka söisit perusaineenvaihdunnan mukaisesti.
Jos oikeasti haluat laihtua, älä laihduta tietoisesti. Opettele tuntemaan kehosi ja anna sen hoitaa itsensä kuntoon. Ensin uni kuntoon (kesto ja laatu). Usein edellyttää pitkäaikaisen stressin tunnistamista ja elämänmuutosta stressin selättämiseksi. Tunnista addiktiosi (etenkin makea) ja pyri niistä eroon. Vältä lisäaineita ja prosessoitua ruokaa. Opettele ihmisen metabolia ja endokrinologian perusteet. Kun aivokemiasi toimii normaalisti, haluat luontaisesti liikkua sopivasti ja kroppasi hormonaaliset signaalit toimivat oikein. Sopiva liikunta tarkoittaa sellaista liikuntaa, joka ei nosta kortisolitasoja liian ylös eikä aiheuta nivelvaivoja.
Mikäli lihomisen syynä on lääkitys, keskustele lääkärisi kanssa voitko vähentää lääkeannosta. Esimerkkinä psykoosi- ja masennuslääkkeet voivat lihottaa merkittävästi. Muista elää siten, ettet saisi autoimmuunisairauksia, kuten kilpirauhasen vajaatoiminta tai diabetes.- kirpsipsi
Humbuukia moiset pastot! Kunno9n ruokaa pöytään.
http://www.youtube.com/watch?v=ush4iupOIrQ- sarisusanna1
Kiitos sadoista plussista. Vähän hämmentävää ja luo paineita:). Olen nyt 77,3. Olen iloinen siitä ja pidän toisen viikon putkeen paastoa.
- 13+19
Mites helevetissä tämmöinen sonta on voinut saada näin paljon tykkäyksiä?
- Mitäs luulisit?
Aloittaja on keksinyt miten voi peukuttaa useampaan kertaan. On sillä ollut tekemistä ;-)
naps-naps-naps-naps.... ;-D - sarisusanna1
Mitäs luulisit? kirjoitti:
Aloittaja on keksinyt miten voi peukuttaa useampaan kertaan. On sillä ollut tekemistä ;-)
naps-naps-naps-naps.... ;-DPaino on noussut kaksi kg kun itsekuri petti. Täytyy aloittaa paasto melkein alusta eli 79kilosta. Tänään en ole syönyt mtn, eli se uusi paasto alkaa nyt, sunnuntaina.
Varmaan tätä ketjua seurataan kun on niin paljon plussia. Tällä palstalla harvemmin tapahtuu mitään että jos se siitä johtui ja ihmiset halusi mua zempata. Mitä pahaa siinä on? - Mitäs luulisit?
sarisusanna1 kirjoitti:
Paino on noussut kaksi kg kun itsekuri petti. Täytyy aloittaa paasto melkein alusta eli 79kilosta. Tänään en ole syönyt mtn, eli se uusi paasto alkaa nyt, sunnuntaina.
Varmaan tätä ketjua seurataan kun on niin paljon plussia. Tällä palstalla harvemmin tapahtuu mitään että jos se siitä johtui ja ihmiset halusi mua zempata. Mitä pahaa siinä on?Kuulehan sarisusanna1. Et sinä läskiä saa sulatettua tuolla paastollasi. Vain nesteet, lihakset ja suolensisältö lähtevät.
Jatkossa lihot nopeammin ja enemmän kuin ennen, koska lihaksesi ovat surkastuneet ja olet sekoittanut aineenvaihduntasi.
Lihavuus on aika usein seurausta tyhmyydestä.
- lopetus1
Oletpa tosi törkeä. Tyhmä olet itse.
Ja tämä ketju päättyi nyt tähän.
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840