Siis nyt ihan oikeesti

Te normaali / alipainoiset torvet jotka täällä ruikutatte laihdutus neuvoja. Ensinnäkin jos olette normaalipainon rajoissa ( tämän voitte laskea painoindeksitaulukolla joka löytyy googlaamalla ) TEIDÄN EI TARVITSE LAIHDUTTAA - HANKKIKAA UUSI ONGELMA ELÄMÄÄNNE jos ei todellakaan ole muuta parempaa tekemistä.
Jos kaikesta huolimatta haluatte alipainoon, niin lopettakkaa syöminen kokonaan ja juoskaa, juoskaa ja juoskaa vielä kovempaa - kyllä ne 200 g keksimäänne ylipainoa sillä katoaa.
8128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oikeassa olet, minulla on todella paljon ylipainoa. Mitä normaalipainoiset tekevät laihdutuspalstalla? Selitä. Ei minuakaan kiinnosta mennä lukemaan esim. kilpirauhasen vajaatoiminnasta asiaa saatika alkaa käyttää tyroksiinia, jos en kärsi kyseisestä vaivasta. Ihan sama kun normaalipainoisen laihdutus. Miksi normaalipainoiset laihduttavat jos ei muuten kuin harrastuksekseen tai sitten ovat sairaita henkisesti, jolloin pitäisi etsiä tietoa psyykestä eikä laihdutusneuvoja.

Äänestä

Entä ne normaalipainoiset joita lääkäri on käskenyt laihduttamaan ettei tarvitsisi käyttää verenpaine - tai sydänlääkkeitä että luonnollisesti normalisoituisi verenpaine ja sydämen kuormitus vähenisi tai he jotka ovat invalidisoituneita ja vaikea kuluttaa mitä syö? Esimerkiksi pyörätuolia on raskas kelata vaikka olisi normaalipainoinenkin. Alipaino sen suhteen parempi. Kun täältä ei tukea saa, on taisteltava painon ja huonon itsetunnon kanssa ( aina peilistä katsoo lihava ja ruma jota sanoo toisetkin )... Ei siis pidä yleistää.

Äänestä
  • Enpä usko, että lääkäri käskee normaalipainoista laihduttamaan verenpaineen ja sydänvaivojen vuoksi. Verenpaine voi olla korkea ylipainon vuoksi, mutta jos ylipaino ei ole verenpaineen syy, ei myöskään laihduttaminen sitä alenna. Sama juttu sydänvaivoilla, itse asiassa liiallinen laihuus ja huono syöminen voivat yhtä hyvin aiheuttaa sydänvaivoja kuin lihavuus.

    Jos joku terveysalan ammattilainen kehottaa normaalipainoista laihduttamaan alipainon puolelle, hän toimii epäeettisesti ja hänestä on syytä tehdä kantelu Valviralle. En oikein usko näitä juttuja.

    Äänestä

  • Vanha Jojo kirjoitti:

    Enpä usko, että lääkäri käskee normaalipainoista laihduttamaan verenpaineen ja sydänvaivojen vuoksi. Verenpaine voi olla korkea ylipainon vuoksi, mutta jos ylipaino ei ole verenpaineen syy, ei myöskään laihduttaminen sitä alenna. Sama juttu sydänvaivoilla, itse asiassa liiallinen laihuus ja huono syöminen voivat yhtä hyvin aiheuttaa sydänvaivoja kuin lihavuus.

    Jos joku terveysalan ammattilainen kehottaa normaalipainoista laihduttamaan alipainon puolelle, hän toimii epäeettisesti ja hänestä on syytä tehdä kantelu Valviralle. En oikein usko näitä juttuja.

    Eräät lääkärit ei usko fyysisiä oireita ( sydänvika ) ja vasta maanantaina sain kuulla pilkallisen lääkärin kommentin että laihduta! Lääkäri ei ollut pätevä ja mitä toinen lääkäri oli laittanut papereihin, sen kielsi ettei pidä paikkaansa vaikkei oma ala ollutkaan.
    En laihduta enää, olen hyvässä painossa. Ja vaikka olisi 2 saman alan erikoislääkäriä sanoo toinen että lopeta sydänlääkkeiden käyttö ja toinen käskee nostamaan annosta.

    Äänestä

Mikä siinä voi olla niin vaikeaa hyväksyä, että joku haluaa tuntea olonsa hyväksi kropassaan? Ei vain täyttää jotain matemaattista normaaliuden rajaa, ja elää ilman pelkoa liian rasvan määrän terveyshaitoista. Minä olen normaalipainoinen (nipinnapin), mulla on pömppömaha, vyötärönympärys 79cm ja yhteenhankaavat reidet, jotka kuluttaa housuihin reikiä. En viihdy kehossani nyt. Kun olin 7kg hoikempi, olin oikein tyytyväinen. Olin silloinkin normaalipainoinen, ja siihen samaan painoon pyrin taas. En ymmärrä miksi minulla olisi oikeus pyrkiä tahtomaani kehoon, vasta kun painoni aiheuttaa terveydellistä haittaa?

Ei meidän normaalipainoisten muutaman kilon kevennys ole teiltä ylipainoisilta pois.

Äänestä

No voi sentään. Kysypäs vaikka kelalta tai sossulta korvausta housujesi kulumisesta tai osta kunnon farkut. Ei mullakaan yli satakilosella housut kulu haaroista. ..ttu mitä fuulaata heität.

Äänestä

Ystävällisin sanoin sanon, että kannattaisi ehkä hieman muuttaa ajatustapaa. Agressiivisella luonteella et saa muuta aikaiseksi kuin mielipahaa itsellesi ja muille. Ymmärrän, että ylipainosi häiritsee sinua, mutta jos et tee asialle mitään ja vain tiuskit, niin paino on ja pysyy, pahimmassa tapauksessa pikku hiljaa lisääntyy. Katkeruus ei auta mihinkään.
Asennemuutoksella pääsee pitkälle. Usein tiuskiminen ja muiden parjaaminen on puolustuskeino, jolla yritetään pimittää omaa heikkoutta.
Kirjoitukseni ei ollut tarkoitus olla loukkaava. Mutta tahtoisin sinun kääntävän tuon negatiivisen energian positiiviseksi. Sen sijaan että käyt täällä kirjoittamassa muille tuollaisia viestejä, käyttäisit ajan painonpudotuksen edistämiseen. Lenkki, terveellinen ruoka jne...

Äänestä

Voi sinua hhuuuuuiiiik. Onko ainoa elämänala jossa voit päteä painosta vittuilu? Itsellänikin on tuota massaa kertynyt mutta lyön vetoa että asiani ovat monta kertaa paremmin kuin perseaukisella normaalipainoisella.

Mitäs jos hankkisit oikean elämän.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jessus ite kirjoitti:

Te normaali / alipainoiset torvet jotka täällä ruikutatte laihdutus neuvoja. Ensinnäkin jos olette normaalipainon rajoissa ( tämän voitte laskea painoindeksitaulukolla joka löytyy googlaamalla ) TEIDÄN EI TARVITSE LAIHDUTTAA - HANKKIKAA UUSI ONGELMA ELÄMÄÄNNE jos ei todellakaan ole muuta parempaa tekemistä.
Jos kaikesta huolimatta haluatte alipainoon, niin lopettakkaa syöminen kokonaan ja juoskaa, juoskaa ja juoskaa vielä kovempaa - kyllä ne 200 g keksimäänne ylipainoa sillä katoaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu