Onko nykynaisten motto Suomessa parisuhteessa olemisesta "Mieluummin yksin kuin oman tasoisen miehen kanssa"?
Vasta sitten kun omaa tasoa korkeampi mies saadaan itselle, aletaan seurustella?
Vasta sitten kun omaa tasoa korkeampi mies saadaan itselle, aletaan seurustella?
Vastaukset 107
Vanhimmat
Voi olla, että naiset ajattelevat tasot eri(väärällä) tavalla. Läski nainen voi katsoa ansaitsevansa timmin miehen, koska itse luulee arvonsa perustuvan vaikka sosiaalisuuteen tai koulutukseen ym.
Näin on, ja tuo on varma tie ikisinkkuuteen. Toisaalta näittenkin vaatimustaso laskee selvästi iän myötä, mikä onkin ainoa ulospääsy umpikujasta.
Tuon toisen ketjun nimimerkki "undateable" on kyllä elävä esmerkki siitä, että ei mitenkään välttämättä laske.
Miksi laskisin tasoa ja alkaisin suhteeseen järkiperäisesti vailla tunteita? Onnellisempi olen yksin.
Minä en ymmärrä tätä tasoajattelua. Ihmiseen joko ihastuu tai sitten ei. Jos näen kiinnostavan miehen esim. baarissa niin en minä tiedä hänen työtilannettaan, koulutustaan saati varallisuuttaan. Tiedän vain, että hän joko on kiinnostavan näköinen tai sitten ei. Jos hän ei iske minkäänlaista kipinää niin turha häneen on tutustua. Jos hän on "minun tyyppiäni" niin voi olla, että tutustumisen myötä kiinnostus häviää (hän on esim. varattu) mutta jotta ihminen kanssa voisi haluta suhdetta niin ensin häneen pitää ihastua.
Se, mikä herättää kenenkin mielenkiinnon ja ihastuksen, on taas täysin yksilöllistä.
Samat sanat, en minäkään ymmärrä, mutta näissä keskusteluissa tasomääritelmät tehdään aina. Mitä sitten, jos tavoittelen itseäni "tasokkaampia" miehiä, kun olen kuitenkin aiemmin aina päässyt sellaisten kanssa suhteeseen. Eikö se kerro jotain tasoni korkeudesta, että olen kelvannut hyville? Ehkä en olekaan niin huono.
No omien kirjoitustesi mukaan sulle ei kelpaa itsesi kaltainen lihava, työtön jne. mies.
Kumpikaan noista ei ole minulle pysyvä olotila. Itseni työllistäminen ja hoikistaminen on käynnissä. Ja toisaalta olen edelleen työsuhteessa irtisanomisajan, pitkälle kevääseen.
Nämä tasoista jankuttajat katsovat parisuhteita ulkopuolelta. Kun kokemukset puuttuvat, on yritettävä ymmärtää asioita teorian pohjalta ja väärinhän se sitten menee. Eikä tietämätön tiedä edes sitä, ettei tiedä.
Toivoisin, että jokainen heistä huomaisi jonakin aamuna, ettei saakaan jotakuta naispuolista tuttuaan mielestään, ja myöhemmin suhteen alettua ymmärtäisi pitävänsä tämän seurasta niin paljon, ettei haluaisi edes sängystä päästää pois. Ja näin siitäkin huolimatta, ettei nainen vastaakaan sitä "tasoa" (siis ulkonäköä), jota neitsytpoikana vielä piti ehdottomana edellytyksenä edes erektion saamiselle.
No ei nuo ole välttämättä pysyviä tiloja miehelläkään.
Ehkä tässä elämäntilanteessa ei sitten kannata edes katselle miehiä, vaan nostaa omaa tasoaan ensin niin korkealle, että saa haluamansa miehen.
Niin, eihän mitään tasoja oikeasti ole. Köyhä, ruma ja syrjäytynyt mies on ihan yhtä haluttu kuin rikas, komea ja kuuluisa mies. Samoin vanha, tyhmä ja ruma nainen yhtä haluttu kuin nuori, fiksu ja kaunis. Ihan teinien juttuja tuollaiset tasopuheet.
Iän, lihomisen, ajomäärän, entisten omistajien ja työttömyyden myötä tasosi on laskenut. Myös tuo tasoajattelusi laskee tasoasi. Sinun on joko nostettava jälleen tasoasi tai sopeuduttava uuteen tasoosi.
Tuo nykyinen tilasi saattaa olla kuitenkin se todellinen tasosi. Sinullahan tuntuu olevan taipumusta antaa itsesi rupsahtaa kun olet suhteessa.
Et ymmärtänyt sanaakaan edellisestä kirjoituksesta. Yksilön kannalta tasoilla ei ole mitään merkitystä. Se naapurintyttö tai naispuolinen tuttu, johon jonain päivänä ehkä huomaat ihastuvasi, voi olla ihan jotain muuta kuin se "taso", mitä haet esim. nettideittailun kautta.
Tilastollisesti suuresta massasta löytyy ominaisuuksia, jotka miellyttävät useimpia ihmisiä ja tekevät siten tietyistä ihmisistä halutumpia parisuhdekumppaneita kuin toisista. Mutta yksilötasolla jopa köyhät, rumat ja syrjäytyneet ihastuvat ja rakastuvat ja ovat ihastumisen ja rakastumisen kohteina.
toivotaan että jonain päivänä saat kokemuksen siitä, miltä tuntuu olla ihastunut.
Ei kai kukaan ole väittänyt tason olevan vain ulkonäköä? Kyllä luonne, äly, raha, status jne.. vaikuttavat myös.
Juuri näin Martina Aitolehden ja olihan hän livenä edelleen vetävännäköinen. Ehkä ulkoisesti jopa minua tasokkaampi. En silti koe häntä tasoisekseni, enkä siis haluaisi hänestä muuta kuin kännipanon korkeintaan. Käyttöaste, luonne (julkisuuskuvan mukainen) ja muovinen sisältö romahduttavat tasonsa. En kuitenkaan häntä minään ihmishirviönä pidä, mutta kun ei niin ei.
Ihmiset ovat harvoin ääripäitä edes yhdessä asiassa. Paitsi tämän palstan tasojankuttajat, jotka tuntuvat jääneen sinne vajaaseen ääripäähän aika monessa.
Mistä noin päättelet? Silloin kun olen ollut suhteessa, olen ollut hoikimmillani, BMI 20-24. Nyt kolmen viime vuoden sinkkuaikana on kerääntynyt muutama ylikilo, joista eroon pääseminen ei ole mahdotonta. Joten mitenkään rupsahtanut en suhteissa ole ollut, enkä mielestäni nytkään, ei ryppyjä, pitkät hiukset, kiinteät rinnat, tyylikäs pukeutuminen.
Nämä kirjoituksenne motivoivat minua nostamaan tasoani. Ja sitä oikeastaan tulin ttältä hakemaankin. Erehdytte jos luulette, että kirjoituksistanne lannistuisin, päinvastoin motivoidun.
Minä olen ihastunut lukuisia kertoja, seurustellut, rakastunut, pannut, asunut yhdessä, ollut kihloissa, enkä koskaan itseäni tasottomampaan. Ei itseään tasottomampaan vaan voi ihastua. Joskus olen ehkä ihastunut tytön ulkonäköön, mutta kun on avannut suunsa ja sieltä on alkanut tulla städin jätkä-ämmä äänensävyllä tarinaa siitä, kuinka tappelivat viikonloppuna Kontulan ostarilla, olen törmännyt ylipääsemättömään tasokuiluun.
Sehän on miesten etu jos on enemmän tasokkaita naisia saatavilla, joten kaikin mokomin!
Toivottavasti vaan sitten tasokkaana puumana muistat nykyisen ahdinkosi ja suhtaudut vastaavassa jamassa oleviin miehiinkin inhimillisesti.
Näin on.
No nuo ääripäät oli vain havainnollistava esimerkki, ettet pääse väittämään, että tasoja ei olisi. Kyllä niitä on. Kaunis on halutumpi kuin tavis. Hoikka halutumpi kuin lihava, jne. Ymmärrät varmaan.
Viisaita sanoja.
"Eikö se kerro jotain tasoni korkeudesta, että olen kelvannut hyville?"
- Ai 10 vuotta ja 20 kiloa sitten.
Höpö Höpö.. Oot läski & työtön.. Varmaan myös jokseenkin ruma.. Asutko lähiössä vielä kaupanpäälle? En usko, että kundisi ovat olleet paljoakaan tasoasi parempia (duunit on voinut löytyä)..
Martti-Fartti on transunnäköinen
3 vuotta ja 10 kiloa sitten.
Rumaksi ei ole kukaan koskaan haukkunut. Sinun epäuskollesi en mitään voi, mutta itse tiedän puhuvani totta.
Hei,
Lauantaina 9.11. alkaa TV1:llä uusi kotimainen ohjelma Avara ihmisluonto, jossa juurikin näitä samaisia aiheita käsitellään josta täällä keskustellaan.
http://telkku.com/programtable/show/0/20131109
T: Heli E-kontakti.fistä
Ei minua kiinnosta sinua lannistaa. Olet vain lauseita näytölläni. Ennemmin soisin sinussa heräävän jotain humanistista, mutta taitaa olla turha toivo.
Ei se nyt taida olla ihan näinkään. Tällä palstalla on paljon näitä alemman tason miehiksi itseään nimittäviä, koska eivät kelpaa kenellekään. Kukaan ei ole heihin ihastunut taikka rakastunut. Toivotaan, että jonain päivänä saavat kokemuksen siitä, miltä tuntuu olla ihastuksen kohde.
Eipä tietenkään. Siinähän voi vaikka nainen suuttua ja mennä pois, eikä siltä saa parisuhdetta...
Ja kun miesten puolella ollaan sitä mieltä että "rumalla naisella ei tee mitään" ja nainen ei myöskään saa olla kokenut, tatuoitu ja ylipainoinen (30% suomal. aikuisista naisista on, miehistä muuten 50%), eikä yli 30 vuotias, niin sit jää aika vähän vaihtoehtoja.
Mut tietty malka löytyy helpommin aina toisen silmästä. Siksihän sitä sinkkuina ollaankin.
En tiedä.. Mut itsellä on sellainen periaate et mielummin yksin kuin sellaisen kanssa joka ei edes kiinnosta. Jos ei ole mahdollisuutta sellaiseen josta on oikeasti kiinnostunut niin mitäpä sitä sellaiseen tyytymään joka on 'vähän sinne päin'.
Tällä hetkellä en etsi mitään.. Tämä sinkkuna eläminen on minulle ihan ok. :)
t. nainen Pohjois-Pohjanmaalta
"mitäpä sitä sellaiseen tyytymään joka on 'vähän sinne päin'"
Ööh, ehkäpä sen takia, koska suurin osa kiinnostuksesta toista kohtaan syntyy yleensä oikeasti vasta kunnollisen tutustumisen jälkeen.
Jos ihminen vaikuttaa olevan vähän sinne päin, niin sehän on jo todella hyvä merkki.
"En tiedä.. Mut itsellä on sellainen periaate et mielummin yksin kuin sellaisen kanssa joka ei edes kiinnosta."
Ehkäpä katselet omaa tasoasi korkeampia miehiä?
"Jos ei ole mahdollisuutta sellaiseen josta on oikeasti kiinnostunut niin mitäpä sitä sellaiseen tyytymään joka on 'vähän sinne päin'."
Jos sinulla ei ole mahdollisuutta omaa tasoasi korkeampaan mieheen, niin olet mieluummin yksin?
Tästä syystä länsimaiden syntyvyys on kääntynyt laskuun. Haetaan täydellisyyttä, jota ei kuitenkaan koskaan tule. Pitäisi katsoa sinne peiliin ja ajatella mitä oikeasti haluaa elämältä ja mitä itsellä on sille tarjottavana.
Entä ne joiden tavoitteena ei edes ole koskaan lisääntyä. Minusta länsimaat saavat ihan vapaasti kuolla sukupuutttoon, kyllä maailmassa silti ihmisiä riittää, liikaakin.
"suurin osa kiinnostuksesta toista kohtaan syntyy yleensä oikeasti vasta kunnollisen tutustumisen jälkeen"
Kuinkahan monen suhteen kokemuksella tämän väitteen esität?
Ystävyys ja kaveruus voi syventyä tutustumisen myötä, mutta kiinnostus toista kohtaan miehenä/naisena syttyy joko heti tai ei ollenkaan.
Olen kokeillut jopa kahteen kertaan kiinnostua myös seksuaalisesti miehestä, joka olisi muuten ollut ihan ok, mutta kun toista ei pysty katsomaan "sillä silmällä" niin ei vaan pysty. Ja molemmilla kerroilla yritin pitkään, toisessa puolitoista vuotta, toisessa vajaan vuoden. Ei vaikutusta. Ihan ok mies kaveriksi mutta fyysinen läheisyys tuntui vain kiusalliselta.
Minulle on käynyt useamman kerran juuri niin, että olen huomannut kiinnostuneeni miehestä suhdemielessä vasta jopa vuosien tuntemisen jälkeen. Ja pari kertaa on kyseessä ollut ulkomuodoltaan aikamoinen rumilus eikä mistään seksuaalisesta kipinästä ole ollut aiemmin tietoakaan. Sitten yhtäkkiä onkin.
No en tiedä.. En olisi ihan niin varma. Minulla se on aina mennyt niin et kiinnostun heti tai en ollenkaan. Luotan kyllä siihen tunteeseen joka minulle tulee heti alkuun toisesta.. Sama pätee ystävyydessä ja monessa muussakin asiassa.
Valitettavasti miljonääri bodari-juristia 30 cm peniksellä ei riittänyt juuri Sinulle, vaikka olisitkin sen arvoinen.
Eli minun lihavana naisena kannattaa edelleen lähestyä niitä komeita miehiä, koska kun he minuun tutustuvat niin kyllä he minua alkavat ennen pitkää myös haluta ja ihastuvat minuun - jess!
........................................................................................... .
"Oman tasoisen" kumppanin haku saa minulta täyden siunauksen sen jälkeen kun jokainen kumppanilleen omistautunut ja uskollinen ukkomies lopettaa naisten kuvien katselun netistä ja muiden naisten kyttäämisen kadull ja työpaikalla.
Miten tuo kuvien katselu liittyy tähän?
Satutko olemaan ukkomies joka masturboi mieluummin koneella kuin harrastaa seksiä vaimonsa kanssa?
En kyllä minäkään ymmärrä miten liittyy!
Ai niin, sinä olet niitä joiden mielestä kuvissa olevat naiset eivät ole oikeita... Olisit heti sanonut.
""Oman tasoisen" kumppanin haku saa minulta täyden siunauksen sen jälkeen kun jokainen kumppanilleen omistautunut ja uskollinen ukkomies lopettaa naisten kuvien katselun netistä ja muiden naisten kyttäämisen kadull ja työpaikalla."
Hetkinen!
Sinun mielestäsi naisilla on oikeus vaatia itselleen omaa tasoaan korkeampaa miestä, koska miehet fantasioivat ja masturboivat kauniita naisia ajatellen?
Perustelusi on naurettava.
En ymmärtänyt vieläkään.
Kun ei ymmärrä mitään niin ei ymmärrä...
Olen muuten mies.
Kenen vika sitten on jos ukkomies toimii noin?
Enkä ymmärrä minäkään mistä otus höpisee.
"Kun ei ymmärrä mitään niin ei ymmärrä..."
Voitko lopettaa jupisemisen ja vastata kommenttiini?
"Olen muuten mies."
Sukupuolellasi ei ole mitään merkitystä.
Taidat todella olla käsittämätön pökkelö...
En ole puolustellut korkeamman tason miehen haluamista yhtään millään. Mutta jos ollaan otettu se oman tasoinen, sitten olisi minun moraalini mukaan katseltava sitä ja lopetettava haikailu sen perään mitä ei vaadittu itselle. Itse huolin vain sellaisen naisen jonka näkemisen jälkeen ei tarvitse katsella muita.
Jos otat duunarinaisen, niin lopetat sitten lottovoitosta haaveilun.
En käsitä ihmisten moraalittomuuden määrää...
Seurusteletko useinkin lottokupongin kanssa? Älä nyt viitsi...
"Mutta jos ollaan otettu se oman tasoinen, sitten olisi minun moraalini mukaan katseltava sitä ja lopetettava haikailu sen perään mitä ei vaadittu itselle. Itse huolin vain sellaisen naisen jonka näkemisen jälkeen ei tarvitse katsella muita."
Masturboivathan naisetkin toisia miehiä ja naisia ajatellen vaikka parisuhteessa ovatkin. Miksi haluat kieltää saman oikeuden varatuilta miehiltä?
Mistä teitä sikiää... Missä kohtaa olen nyt sitten antanut naisille luvan tuohon? Siinä kun en sitä erikseen maininnut? Se on aivan yhtä väärin.
Kenen moraalissa on vikaa jos heppi ei nouse 53-vuotiaan 30v bylsityn hylkeen kanssa? Miehen, hylkeen, Jumalan, hepin, median, mcdonald'sin vai nuorten naisten?
Vai jättäisikö moraalinen mies hylkeensä ja hankkisi nuoren tisumisun tilalle tai alkaisi käydä huorissa? Minusta tisumisuista fantasioiden runkkaaminen on korkeamoraalisempi ratkaisu.
Fantasiat on siis väärin. Sun taloudesta ei varmaan löydy telkkariakaan, kun sieltä tulee niitä saatanallisia elokuvia, jotka on silkkaa fantasiaa.
Eivät jos on sinkku.
Ainoa oikea vaihtoehto on tietenkin jättäminen. Ei parisuhteessa kuulu masturboida muita ajatellen. Pitäisi olla aika selkeää.
Toisaalta... Jos alkaisin noudattaa keskivertoihmisen moraaliakäistystä, voisin ottaa kumppanikseni kenet vaan mutta jatkaa elämää muuten täysin kuin ennenkin. Voisin vaan laittaa kumppanin maksamaan laskuja ja tekemään kotitöitä. Hmmm...
Elokuvat sallittuja vain sinkuille. Ok.
No kumma juttu että jos kysytään psykologeilta tms. niin ihmisen fantasiat, itsetyydytys jne. on aivan normaalia ja jopa hyväksi.
Hahah, et sitten keksinyt kehittyneempää läppää? Olet kyllä fiksu!
Minä fantasioin ja itsetyydytän jatkuvasti, mutta kun minä olen sinkku! Koita nyt ymmärtää että parisuhde ja sinkkuus on vähän eri asioita, ja eri tilanteissa saa tehdä eri asioita.
Kyllä parisuhteessakin saa runkata, kumpikin. Ei se ole toiselta pois, ellei sitten harrasta pelkästään sitä tumputusta ja toinen jää ilman.
Eiköhän se ole vain hyvä jos tuolla tapaa ajatteleva mies käyttää kättään ja jättää sen 30v bylsityn hylkeen rauhaan.
Todennäköisyys vanhan ukon ja tisumisun suhteen on kuitenkin erittäin heikko.
Älä minua siitä syytä, ettei kaikkien hylkeiden miehillä ota eteen aviovuoteessa. Eikä se niiden miestenkään vika välttämättä ole, heppi kun ei aina käskien nouse.
Eikä ne kaikki hylkeet edes kaipaa sen karsean äijän nypylää, älä nyt pillastu.
Olisko punttiöyöily paikallaan jotta päästelisit vähän paineita?
Ei minulle ole paineita kertynyt, kun en ole päätynyt hylkeen kanssa yksiin. Mutta illalla olisi punttiöyhöilyä edessä kuitenkin. 7 kerta 9 päivään.
On mukavampi olla hoikkien kanssa... Tai sitten yksin itsensä kanssa. Seuraatko painonnostoa?
Ai tv:stä? No eipä ole tullut seurattua oikein mistään. Entä sinä?
Joo.. olen seurannut säännöllisesti. Itsekin osaan vähän nostaa painoja kotioloissa leikkimielessä. Kuinka painavia painoja on?
Mitä painoja nostelet? Ei minulla ole kotona kuin 15kg käsipaino, joka pääsee käyttöön hyvin harvoin. Mutta n.50kg on aika sopiva nosteltavaksi..
Minulla on 6kg käsipaino. Voisitko nostaa vaikka 52kg? kahdella kädellä?
Ainakin johonkin jotenkin.. minne olet menossa?
Keittiöstä maa-kuu-huoneeseen?? Ei pitkä matka .
Teillä on treffit?
Kunpa se matka kestäisi ainakin tunnin.. tai ehkä puolen matkan kohdalla olisi antauduttava olohuoneen sohvalle.
Kyllä sohva on matkan varrella sopivasti. Tarkoitan puolen matkan kohdalla.
Ja millainen nainen sellainen on, että se pitää katseet miehellä poissa muista naisista hah..:)
"oö" jep..siinä ensihuumassa ei niitä muita naisia huomata, mutta kun muutama vuosi on kulunut....jo alkaa taas muihin naisiin vilkuilu :)
Ongelma on siinä että naiset eivät ajattele näitä tasoja vähääkään. Riittää että kipinöi ja kolahtaa ja sehän tiedetään minkätasoisten miesten kanssa näin yleensä käy.
Ei mitään, ota sinä sitten joku ruma nainen sänkyyn lämmittämään ja jakamaan laskut. Hae kipinät sitten nettipornosta, näppärää! Juuri näin!
"Ja kun miesten puolella ollaan sitä mieltä että "rumalla naisella ei tee mitään" ja nainen ei myöskään saa olla kokenut, tatuoitu ja ylipainoinen (30% suomal. aikuisista naisista on, miehistä muuten 50%), eikä yli 30 vuotias, niin sit jää aika vähän vaihtoehtoja.
"
Tilastot ei kerro koko totuutta. Tilastoihin on varmaan laskettu kaikki ne jotka on muutaman kilon painavampi omaa ihannepainoa. Pitäis laskea vain ne että jos on 15 kg liikaa niin sitten on jo ylipainoinen. itse painan 76 kg ja ylipainoa on 10 kg mittojen mukaan mutta en minä läskiltä näytä. Lihaksia on kun käyn punttiksella usein ja monta vuotta käynyt. Tuolla kadulla ei paljoa näy mitään hirveen läskejä miehiä tai naisia eli jos miehistä on 50 % ylipainoisia niin läskejä pitäis näkyä koko ajan.
Ja mistäköhän sitä oman tasonsa tietää kun ei ehdokkaita mistään tule vastaan?
Onko tosiaan niin että naisilla ei ole edes suurpiirteistä käsitystä siitä millainen mies vastaisi omaa tasoa? Olisi mukava kuulla rehellisiä ajatuksia aiheesta.
Kyselen niin kauan että saan edes yhden vastauksen. Jokin henkilökohtainen solvauskin lasketaan sellaiseksi jos se edes vähän sivuaa aihepiiriä.
En osaa määritellä ulkoista tasoani saati sisäistä.
Kunnolliset, tavalliset miehet eivät ole minusta kiinnostuneita vaan tavoittelevat niitä itseään kymmenen vuotta nuorempia kaunokaisia.
Kaiken maailman hampit ja rentut kyllä lähestyvät ja ovat kiinnostuneita(seksiä ja rahaa vailla kai, turha ainakaan valhedella että oikeita tunteita olisi pelissä).
Vuosikymmenet yksin. Ei vaan ole kysyntää. Omasta mielestä ihan norminainen. Menee tää elämä tosin näinkin, en ole ainut nainen joka on jäänyt rannalle ruikuttamaan. Me olemme niitä miehille näkymättömiä naisia, olimme jo nuorena.
Jos taso määritellään sillä ketkä niitä lähestymisiä tekevät, olen pulassa. Olen ollut jo vuosia.
Narkit, juopot ja vanhat isomahaiset, hiuspakoiset äijät lähestyvät, eli kaikki toivo on mennyt jo aikaa sitten.
Kaikki omat lähestymiset ovat menneet reisille vastakkaisen sukupuolen paljastuessa varatuksi :(
Itse pitää tehdä omat ratkaisunsa miettimättä sitä, että mitä muut ajattelevat ja että millainen mies muiden mielestä minulle sopisi.
Tasot ovat eri ihmisille erilaisia ja ihmiset arvottavat asioita eri tavoin. Sen vuoksi esimerkiksi antelias miljonääri on sellainen, joka sekä miesten että naisten mielestä saa anteeksi monta puutetta.
Minä olen ihan objektiivisesti arvioiden fiksu, hauska, työssäkäyvä ja ihan kohtuullisesti toimeentuleva. Ei ole päihdeongelmaa jne. Kuitenkin minussa on vain kaksi isoa puutetta. Toinen on ylipaino ja toinen se, että kasvoni eivät ole kovin kauniit. Nämä kaksi isoa puutetta tiputtavat minut tasoajattelun mukaan Ö-kastiin. Miksi ihmeessä minun pitäisi tyytyä johonkin elättäjää kaipaavaan 20-v vanhempaan alkoholistiin vain siksi, että saisin miehen? Jos en saa minun kaltaistani miestä, niin totta hemmetissä olen ilman. Elättäjäksikään en miestä tarvitse.
Omalla kohdallani kyse ei ole siitä, että pitäisi saada status-syistä komea mies, vaan siitä, että saisin sellaisen miehen, jonka kanssa olisi mukava elää ja viettää yhdessä kivaa aikaa. Ulkonäkö tms. on aika epäoleellista loppujen lopuksi. Tukevatkin miehet haluavat kuitenkin hoikkaa tai korkeintaan normaalipainoista naista.
"Tukevatkin miehet haluavat kuitenkin hoikkaa tai korkeintaan normaalipainoista naista."
Täyttä *askaa. Tukevat miehet tietävät tasonsa ja heille riittää tukeva nainen.
Naiset rakastaa alkoholisteja. Jos sinä et sellasta halua niin muille naisille kelpaa hyvin. Monet naiset ei halua olla yksin ja ne ottavat mielummin alkoholistin kun ovat yksin. Kunnon miehet ei sen sijaan kelpaa koska ne ovat vaan jotenkin tylsiä eikä naisen elämässä olisi sitten mitään jännitystä.
Joku tuolla sanoikin, että naiset kuvittelevat olevansa todellista tasokkaampia, koska kuvittelevat että esim. naisen koulutus ja sosiaalinen asema nostaisivat tasoa mikä ei useimpien miesten mielestä pidä paikkaansa. Minusta tämä sama ongelma pätee molempiin suuntiin. Miehet arvottavat naiset eri perusteilla kuin naiset arvottavat itsensä, ja myös naiset arvottavat miehet eri perustein kuin miehet arvottavat itseään. Ei tässä ole mitään absoluuttista oikeaa tai väärää, eikä ihmisten paremmuusjärjestykseen pistämiseksi ole mitään objektiivisia yleismaailmallisia arvostelukriteerejä (thank god), mutta tästä aiheutuu joillekin ihmisille krooninen ajatusvirhe jonka mukaan ollaan "liian hyviä" kaikille tarjolla oleville kumppaniehdokkaille. Näitä ihmisiä löytyy ihan molemmista sukupuolista ja valitettavasti tällä ajattelutavalla jäädään yleensä yksin.
Fiksuinta olisi tietysti nöyrtyä luopumaan kokonaan tuollaisesta tasoajattelusta ja arvostaa jokaista kanssaihmistä yksilönä. Kaikissa ihmisissä on vikoja, eikä kumppanin valintaa ehkä kannattaisi tehdä niiden vikojen määrän perusteella, vaan sen mukaan millaisten vikojen kanssa juuri itse voi elää ja millaisten vikojen kanssa ei.
Mistä mielestäsi johtuu se, että on todella vaikea löytää naista, joka ei pitäisi itseään riittävän tasokkaana jollekin SM-liiga lätkäjätkälle, tai komealle ja menestyneelle toimitusjohtajalle?
Entä pitävätkö useimmat miehet mielestäsi itseään sopivina miehinä jollekin unelmanaisille? Oikeastaan: onko miehillä yleensäkään mitään unelmanaisia, joiden kanssa kaikki miehet haluavat _olla parisuhteessa_?
Kyllä toki samalla tasolla oleva mies kelpaa
tai voi mies olla vähän alemmallakin tasolla, ei haittaa - tosin sitä miestä voi vähän haitata : /
Muhahahaaaa... Just joo!
Kyllä minäkin muutun aika vikkelästi "varatuksi", kun joku ruma ja ällöttävä mies yrittää lähestyä. Ei tarvitse ainakaan selitellä sitä kiusallista "et ole ihan minun tyyppiäni"-litaniaa.
Ja tämä aihe on jo sinänsä huvittava, koska miehet ovat hyvin samanlaisia ellei pahempia kuin naiset. Monet kerrat on baarissa tullut todistettua, kun joku 150 kiloinen hielle haiseva rasvapossu kuvittelee näyttävänsä joltain Baywatchin rantavahdilta ja menee iskemään - ylläripylläri - niitä baarin kauneimpia ja seksikkäimpiä naisia. Ne muut seinäruusut eli ihan tavikset eivät ole hänen tasoaan, katsokaas.
En minä ainakaan pysty kuvittelemaan, että pyrkisin saamaan jotain vähemmän kuin parasta sen takia, että itse olisin alempitasoinen. Ei kiinnostukseeni naisista ja siten mahdollisiin aloitteisiini liity mitenkään se minkä tasoinen olen omasta tai muiden mielestä. Kiinnostus syttyy kiinnostavimpiin naisiin, enkä esimerkiksi omaa mahaani vilkaistuanikaan voisi ajatella yrittäväni iskeä ei-kiinnostavaa naista.
Niin, tämä samanlainen toiminta naisten puolelta on palstan miehistä äärimmäisen väärin :) Täällä jaksetaan kuukaudesta toiseen vatvoa sitä "että naiset ei ymmärrä tasoaan" vaikka ehkäpä naisetkaan eivät vaan välitä?
Voi olla että naiset eivät vaan välitä. Voi olla myös että miesten tarkoitushakuiset kehut on otettu vähän liian vakavasti tai ne ovat hiljalleen piirtyneet alitajuntaan. Voi olla että naisten keskinäinen tsemppaaminen saa aikaan ylimitoitetut kuvitelmat itsestä.
Voi myös olla että jos nainen tekee jonkinlaisen aloitteen vaikkapa vain kerran viidessä vuodessa, niin se pitää tehdä sitten kunnon riskillä niin että kohde on paras mahdollinen. Tai sitten voi olla että naiset eivät vain ole tottuneet tällaisiin asioihin, koska miehet ovat hoitaneet "tasoajattelun" ja naiset ovat vain odotelleet mitä tapahtuu.
Niin, eli suottakoon sama myös naisille. Eli eihän tässä sen kummempaa keskusteltavaa siis enää ole.
Naiset haluavat kieltää tasoajattelun, koska he haluavat uskoa, että joku komea, isomunainen miljonääri rakastuisi juuri heihin heidän sisäisen kauneutensa vuoksi.
Elämme ulkonäkökeskeisessä mailmassa, kauneudella markkinoidaan, mikä tekee asioista pinnallista, Jokainen vähän fiksumpi tietää oman tasonsa.
Mutta tiedän paljon naisia, jotka ovat ehkä vähän höppänöitä, ja lähestyvät kun joku tuntuu hyvältä, eli usein kauniilta.
Noin 13 vuotta sitten, ei kuvia aina ollut saatavilla, oli lähinnä chatteja, niin minua lähestyi eräs tyttö, jolle lähetin kuvan, kehui kovasti, ja sovimme treffit.
Sinänsä ikimuistoinen kokemus, koska tyttö oli todella lihava, ja huonosti pukeutuva, en usko että naiset ovat enää noin härskejä ;)
Kyllä pariutuminen oli ennen tasoajattelua ihan helvetin helppoa. Kaipaan niitä aikoja todella!
Olen naisena miettinyt tätä asiaa paljon. Olen kylläkin vasta parikymppinen, mutta varmaankin "tasoisiani" miehiä on riittänyt ympärilläni pilvin pimein. En vain osaa kiinnostua heistä. Toisaalta myös muutama kriteerini täyttänyt mies on minusta ollut kiinnostunut ja tälläkin hetkellä seurustelen miehen kanssa joka mielestäni ei ole omaa tasoani. Hän on minua viisi vuotta vanhempi, komea ja treenattu mies joka on luonteeltaankin omaa tasoaan, harvinainen paketti. En vieläkään voi täysin ymmärtää miten tuollainen mies ylipäätänsä kiinnostui minusta. En omasta mielestäni ole kaunis, vain persoonalliset piirteet omaava tuikitavallinen tyttö.