Avomiehen luottotiedot menossa

7+2

Luin salaa avomieheni sähköpostia,vaikka tiedän tehneeni väärin.

Avomieheni on aikaisemmin ollut pikavippien kanssa tekemisissä, ja salaillut välillä näitä minulta . En osaa luottaa sen takia hirveän hyvin häneen, varsinkin kun hänen suvussaan monet ovat menettäneet luottotiedot ja ottaneet paljon pikavippejä. Kun olen saanut selville tavalla tai toisella että laskut ovat menossa perintään ,saan valituksia ettei asia kuulu minulle eikä halunnut huolestuttaa. Silti tahtoisin että avoparina tietäisin näistä.

Tiedän avomiehen salasanan sähköpostiin ja käyn noin kerran kuukaudessa lukemassa vaikka kuulostaa todella kamalalta. Koska hän ei kerro tälläisiä asioita, niistä on pakko ottaa itse selvää. En olisi saanut tietää tätäkään ; hänelle on tehty maksusuunnitelma , sekä yli 200 euron pikavippilaina joka tarvitsee maksaa ensi kuussa.

Ei hän mitään ole kertonut minulle ja nyt ahdistaa aivan kauheasti miksi tälläisiä asioita pitää salata? Miten tämän asian ottaa esille, kun en periaatteessa saisi edes tiedää?
Rakastan avomiestä, tiedän tekeväni väärin lukemalla posteja mutta en vaan kestä tätä että pitää tälläiset asiat salata kun asutaan yhdessä. Hän salailee välillä niin isoja asioita, kuten tämäkin ja siksi en pysty luottamaan häneen tämän takia kauhean hyvin.

2

460

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvään suuntaan

      Maksusuunnitelma on erittäin hyvä juttu!
      Toivottavasti mies on töissä ja voi siten todellakin alkaa hoitaa lainojaan ja vippejään aikuisen ihmisen tahdolla, nyt kun sille tapahtumalle on siloteltu polkukin valmiiksi.

      Asia ei periaatteessa kuulu sinulle, ja kai häntä ketuttaa ja hävettää oma leväperäinen rahankäyttönsä siinä määrin paljon, ettei hän halua sinun tukeasia, vaan hiiltyy aina kun sivuatkaan asiaa.

      No, ei sinun tarvitse lopettaa aiheen käsittelyä siihen, vaan voit ottaa erilaisen lähestymistavan ja korostaa sitä, että sinä olet valmis hoitamaan muut asiat, sillä aikaa kun hän hoitaa oman menneisyytensä pois varjostamasta nykyisyyttä.
      Te olette kuitenkin tiimi, ja kun asutte yhdessä, on ihan luonnollista, että kumppani tulee apuun kun toinen tarvitsee tukea.

      NYT sitä rakkaudentunnetta todellakin tarvitaan!

    • Näitä riittää

      Jos ollaan avoliitossa, on hyvä tietää toisen vipit ja lainat eli sehän kertoo kaverin asioiden hoidon taisosta. Näin saat mahdollisuuden miettiä jaksatko katso tätä meninkiä koko elämän mitan, sehän tarkoittaa että toinen ei pysty vastaamaan perheen asiosita omalta osaltaan eli joudut elättäämään tätä.

      Kyllä se monesti ensihuuman jälkeen tekee sen, että rakkaus menee ovesta ulos.
      Vaan mitä on ehditty siihen mennessä tehdä, onkin sitten jo vaikeampaa.


      Pettämistä on tavallaan asioiden salailu myös näiden talouden asioiden osalta kuten muidenkin, vaikka kuinka pidetään erillään asiat, voi tulla tilanteita joissa joudut maksumieheksi ja pelastajaksi monen monta kertaa.
      Sillä kun kerran sotkee asiansa, niistä sotkuista ei oikein koskaan pääse eroon.
      Ja kovin yleistä on, että tämä ihminen jatkaa samaan malliin, hän ei yksinkertaisesti osaa elää rahan kanssa.

      Jos kaikki on ostettu osamaksuilla pienetkin asiat, silloin voin varmuudella sanoa, että taloudellisten asioiden hallinta on kadonnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1501
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1113
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      695
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      582
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      41
      544
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      512
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe