Minusta näyttää että myös nivelrikot ovat tuntuvasti lisääntyneet viime vuosikymmeninä, oletteko havaineet tällaista kehitystä?.
Minkälainen osuus mahtaa hiilari ruokavaliolla nivelrikkoihin, luultavasti melko suuri. Hiilareita puuttuu kaikki nivelten ja rustojen rakennusaineet, joita rasvaoissa on.
Minkälainen osuus mahtaa hiilari ruokavaliolla nivelrikkoihin, luultavasti melko suuri. Hiilareita puuttuu kaikki nivelten ja rustojen rakennusaineet, joita rasvaoissa on.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lihavuus on lisääntynyt viime vuosikymmeninä, oletko huomannut? Nivelet ei kestä ylipainoa jonka liiallinen rasvankäyttö aiheuttaa.
"Lihavuus on lisääntynyt viime vuosikymmeninä, oletko huomannut? Nivelet ei kestä ylipainoa jonka liiallinen (hiilarinkäyttö) aiheuttaa."
Korjattuversio :)
"rasvankäyttö aiheuttaa"
Rasvanipat puuttuu nivelistä.
Vai näyttää sinusta siltä. Miltä sinusta nyt tuntuu?
Kirjoitin tänne jos yhden jutun ja nyt se on pois. Kummallista.
Kerroin kärsiväni myös nivelrikosta, jotka johtuivat statiineista.
Söin statiineja lääkärin määräyksestä 2008, mutta lopetin ne oma-aloitteisesti, koska varpaissani alko tuntumaan särkyä ja niitä paleli koko ajan.
Viimeksi oltuani lääkärin tarkastuksessa kolesteroli ni oli aika ylhäällä. Tämä ei huolettanut tohtoriamme, sillä HDL oli myös ylhäällä ja triglyseridit alhaalla, niin hänen mukaan en tarvitse kolesterolilääkitystä jo senkin takia, että ne aiheuttaa mulle nivel ongelmia. Hyvä, että lopetin ne oma-aloitteisesti, kuka tietää vaikka tänä päivänä olisin liikuntakyvytön.
Ai, ne hiilarit ei siis lihotakkaan?
Statiinit kyllä aiheuttaa kaikenlaista, viimeaikaisten tutkimusten mukaan myös äkkikuolemia.
Näyttää suomenkansan terveys romahtelevan kaikilla osa alueilla.
On puhuttu, että eläkeikää pitää jatkaa koska ihmiset elävät pitempään, osittain totta asiasta vastaavan ministerin mukaan syynä on ennenaikainen eläkäkkeelle siirtyminen joka pitää eläkkeelle lähtevien keski ikää liian alhaalla. Keskimäärisessä eläkeiässä on korotuspaineita, ja ne jotka selviytyvät riittävän terveinä yli 60 ikäisenä, yritetään saada tekemään vielä lisätyövuosia.
Tuossa olikin yksi hyvä keino terveytemme parantamiseen, eli nostataan eläkeikää.
Eläkkeelle siirtyminen on merkittävä kuolinsyy ja tällä vähennetään tätä ongelmaa, lisänä sitten tuo hiilihydraattien vähentämine ja kolesterolilääkkeet romukoppaan.
Tietysti Lchf ruokavalion voi aloittaa jo nuorempana, niin ennusteet terveestä vanhuudesta paranevat entisestään.
Tosin sitten ongelmia syntyy teveydenhoito organisaatioissa kun "narisijat" vähenee, mutta sökööt sitten omat "margariininsa" joita noissa suosituksissa seinillä maiostetaan.