Kauan siinä meni ennen kuin ymmärsin, miksi ylevero on tosi hyvä juttu. Hetki sitten avasin pölyyntyneen TV:ni kakkoselta ja sieltähän sitä tuli. Piti oikein etsiä netistä, mikä tämä erittäin laadukas ohjelma oli ja löytyhän se sieltä. Love Connection. Todennäköisesti laadukkain formaatti, mitä on luotu tällä vuosituhannella ja epäilen, että tämäkin todellinen kruununjalokivi olisi jäänyt tekemättä ilman yle-veroa. Mielelläänhän tälläisestä skeidasta maksaa.
Lähdin vaan miettimään, mikä tämän ohjelman todellinen pointti on? Onko tää vain jotain surkeaa provosointia? Toisaalta seuraavan tuotantokauden voisinkin katsoa, sikäli kun, tasapuolisuuden nimissä, paritetaan jotain aasialaisia ja/tai etelä-amerikkalaisia naisia. Se voisi olla iloa silmille koko rahan edestä..
Lähdin vaan miettimään, mikä tämän ohjelman todellinen pointti on? Onko tää vain jotain surkeaa provosointia? Toisaalta seuraavan tuotantokauden voisinkin katsoa, sikäli kun, tasapuolisuuden nimissä, paritetaan jotain aasialaisia ja/tai etelä-amerikkalaisia naisia. Se voisi olla iloa silmille koko rahan edestä..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sä olet vain tunnetusti kateellinen..
Sehän on itse asiassa ihan hyvällä maulla ja laadukkaasti toteutettu genrensä edustaja, kun vertaa muiden kanavien vastaaviin ohjelmiin. Ennemmin ihmettelisin sitä, miksi YLE kilpailee verorahoilla kaupallisten kanavien kanssa esim. HBO:n sarjoilla ja tanssifiaskollaan. Ja kuinka monta radiokanavaa YLE oikeasti tarvitsee!
Samaa mieltä. Yleltä tarvitaan nimenomaan itse tehtyjä ohjelmia eikä mitään ostettuja taikka omia versioita massaformaatista.
Tämä on ehdottomasti paras tosi-tv, jota olen seurannut. Voisin katsoa toisenkin kauden vaikkapa amerikkalaisilla naisilla.
Sääliksi kävi alussa (mutta sitten huvitti kun olivat korkkaavia YT-miehiä ) sitä 27v mattia ja 40v miestä joiden KAIKKI tarjolla olevat suomihuorat olivat ämpärirumia, lihavia, harteikkaita ja hampaattoman vanhan näköisiä. Mutta hyvin kyllä selvisivät nämä YTM:t tuosta kiusallisesta tilanteesta, suomalainen ATM olisi vain lähtenyt pois.
Sen sijaan tälle Markukselle oli tarjolla 2-3 ihan mukiin menevää suomihuoraa.
Luulen että aidot suomalaiset YTN:t eli puhtaat teininaiset ovat lähinnä arabi ja mustien miesten nussittavana.
Kyllä vítuttaa tuo YLEn touhu. Tämä on vain mahdollista Suomessa. Ei varmasti yksikään muu maa tee kansalaistensa rahoilla televisioformaattia jossa etsitään ulkomaalaisille miehille puolisoa oman maan naisista! Täysin pöyristyttävää!
Toinen tapaus YLEn järjettömyydestä oli mahtisatsaus Pakko tanssia-formaattiin, joka maksoi miljoonia. Tämä formaatti oli flopannut jo monissa muissa maissa ja lisäksi mainosrahoitteisilta kanavilta tulee jo vaikka kuinka monta tanssiohjelmaa.
Tähän kun lisätään vielä musta Marsalkka, niin ei voi kuin pyöritellä päätä. Aivan, EI VOI MITÄÄN MUUTA, kun YLElle lapataan vaan vuosi vuodelta enemmän rahaa. Taas ensi vuodelle YLEn budjettia nostetaan 12 miljoonalla.
Markkinatalouden alaisessa firmassa, olisi kyseisten hankitojen tekijä saanut jo monoa perseelle, mutta ei YLEllä, kun siellä on piikki aina auki. Miksei tähän YLEN rahojen ylettömään tuhlaukseen kukaan puutu?
Samanaikaisesti pääministeri kauhistelee kaupallisen median ahdinkoa. Eikö juuri valtion rahoilla tehty hömppäviihde syö mm.MTV3:n kakkua sen suorana kilpailijana? Lisäksi kaupallinen media käsittääkseni rahoittaa suoraan Yleä jonkun pakkomaksun kautta.
Yle on varmasti tarpeellinen, mutta sen toiminta voitaisiin supistaa viidesosaan.
"Miksei tähän YLEN rahojen ylettömään tuhlaukseen kukaan puutu?"
Yksinkertaista, toimittajien kosto olisi hirmuinen. Eivät poliitikot uskalla.
Toisaalta, hyvin moni poliittinen vaikuttaja on jäänyt 70-luvulle, milloin valtion pravda on ainoa totuus minkä kansalainen kuuli.
Loppuja ei jaksa kiinnostaa.
Siinäpä ne.
Äänestäkää perussuomalaisia!!!
Niin tosiaan. En ole katsonut viellä kertaakaan televisiota sen jälkeen, kun sen veron säätivät. Olen jo niin tottunut olemaan ilman telkkua. Aika menee paljon paremmin netissä ja lisäksi mielestäni telkkarista tulee pelkkää paskaa. Lukuunottamatta ihan muutamaa poikkeusta kuten avara luonto on ihan katsottavaa materiaalia.
Mutta minkäs teet? Vaikka 99% kansasta haluaisi veron pois ei sitä silti poisteta. Sama juttu melkein missä tahansa asiassa ei ihmisiltä paljon kysellä.
No tämähän on ihan yleinen linja että ulkomaalaisa miehiä autetaan veroravoilla ja suomipoika saa vain maksumiehen roolin. Esim tänne tuotetaan ulkomailta lähes lukutaidottomia opiskelijoita korkeakouluihin vaikka tuhansia suomimiehiä jää ilman opiskelupaikkaa. Nämä ulkomaalaiset opiskelevat ilmaiseksi. Sitten vielä tämä, naisettomuus on uskomattoman yleinen ongelma mutta taas autetaan ulkomaalaisia. Kyllä huomaa että feministien opit hallitsevat tässä maassa. Niiden mukaanhan suomimies on pahin vihollinen ja kaikki maailman muut miehet ovat parempia kuin suomimies. Suomimiehellä jää tässä pelkkä maksumiehen rooli
Pakko sanoa, että vaikka naisettomuus välillä ahdistaakin niin jossakin on raja mihin alentuisin. Esim jos naisen saamiseksi pitäisi mennä telkkariin koko kansan naureskeltavaksi ja surkuteltavaksi niin kyllä saisi minun puolestani olla. Takavuosina kun oli se ohjelma napakymppi niin en jaksanut lakata ihmettelemästä miten joka viikko löytyykään niin monta joko huomionkipeätä tai epätoivoista ihmistä että moiseen pelleilyyn suostuu.